Svátek má: Alois

Zprávy

Velikost textu:

Německo blokuje mnohamiliardovou pomoc Kyjevu z EU

Německo blokuje mnohamiliardovou pomoc Kyjevu z EU

<< PRVNÍ ZPRÁVY >> Patová situace přiměla Zelenského k odvolání ukrajinského velvyslance v Berlíně. Mezitím se zdá, že Německo je ochotno porušit některé sankce.

Ilustrační foto
11. července 2022 - 04:20

Německo již déle než měsíc blokuje balíček pomoci ve výši 9 miliard eur, který by měl představovat hlavní formu podpory EU pro Ukrajinu . Patová situace, potvrzená různými protagonisty jak v Kyjevě, tak v Bruselu, mohla být jedním z důvodů, které včera přiměly Vladimira Zelenského k náhlému a poměrně brutálnímu odvolání ukrajinského velvyslance v Berlíně Andreje Melnyka .

Za nervozitou ukrajinského prezidenta v těchto hodinách je však ještě jeden důvod: podezření, že se berlínská vláda chystá porušit některé sankce proti Moskvě , aby obnovila dodávky ruského plynu přes plynovody Nord Stream.

Oba problémy agitují ukrajinskou vládu a vztahy s Bruselem už několik dní, přičemž řešení se zatím nerýsuje. Německá opozice vůči balíčku pomoci se zdá nesouvisející s plynovou krizí , takže pravděpodobně neodráží snahu Berlína lichotit Moskvě, právě když Kreml manévruje, aby zastavil dodávky energie do Evropy. Berlínské překážky v poskytování úvěrů Ukrajině však zůstávají hrozivé.

Myšlenku devítimiliardové pomoci, kterou na jaře zrodila Komise, potvrdili na konci května všichni lídři Evropské unie. Projekt zajišťuje úvěry v Kyjevě splatné po 25 letech a efektivně bez úroků díky prostředkům, které by sama Komise shromáždila vydáním dluhu garantovaného evropskými státy na trh. Ale Německo, největší a nejspolehlivější z garantů této formy eurobondu, je proti: poté, co dalo souhlas nejvyšším představitelům, nyní tam není .Berlínskému ministru financí, liberálu Christianu Lindnerovi, se nelíbí, že se Brusel v ukrajinské krizi uchýlil ke společnému evropskému dluhu poté, co tak učinil během pandemie. Německý manažer zatím schválil pouze první tranši ve výši jedné miliardy, jejíž výtěžek by měl být Kyjevu vyplacen do července. Mezitím čas plyne, Kyjev tvrdí, že potřebuje pomoc ve výši 5 miliard dolarů měsíčně a hypotéza je, že Ukrajina v září nesplatí zahraniční dluh ve výši 900 milionů eur.

Složitější, pokud možno, je otázka plynu určeného pro Německo. Ruský monopol Gazprom oznámil první snížení dodávek na Nord Stream o 60 %, poté druhé až o 90 % oficiálně mezi 11. a 21. červencem , přičemž technický důvod nabízí pouze zdánlivě: plynovod v ruské části funguje se sníženým tempem, protože chybí turbína Siemens, která byla odeslána na opravu do Německa a nikdy se nevrátila, protože podléhá sankcím.

Německu proto podle Moskvy dochází plyn, protože vůči Rusku uplatňuje evropská opatření. Koneckonců , blokáda technologických a průmyslových náhradních dílů je považována za nejúčinnější zbraň v rukou Evropy k oslabení Ruska a jeho režimu . Mezitím Siemens poslal turbínu Gazpromu na opravu do Kanady, což ji ve skutečnosti brzdilo při uplatňování sankcí.

Před dvěma dny nastal zlom, který Zelenského rozzuřil: ministr hospodářství Robert Habeck, vůdce Zelených, požádal a dosáhl navrácení turbíny z Kanady do Německa, čímž dal jasně najevo, že ji chce poslat zpět do Ruska. . „Pokud se vyskytne pro Kanadu právní problém, žádám, aby turbína nebyla odeslána do Ruska, ale k nám. Jsme nuceni se ptát s těžkým srdcem - řekl Habeck -. Potřebujeme schopnosti Nord Streamu k naplnění zásobníků plynu ».

A pokud to nepředstavuje půdu pro porušení sankcí, když se Berlín pokouší uklonit moskevskému vydírání energetiky, pak se nám velmi podobá .


(rp,prvnizpravy.cz,corriere dela sera,foto:arch.)