Svátek má: Přemysl

Zprávy

Velikost textu:

Něco z historie 2.světové války: Spojenci se vylodili v Užhorodě

Něco z historie 2.světové války: Spojenci se vylodili v Užhorodě

Ukrajina si připomíná 77.výročí osvobození Ukrajiny od nacistických vojsk. Zelenskij a další vysocí představitelé přišli při této příležitosti k Věčnému plameni v Kyjevě.

Vladimír Zeelenskij pokládá květiny
29. října 2021 - 06:20

Jenže, ač jde o symbol sovětské éry, prezident a další opět stydlivě „zapomněli“ zmínit, kdo 28. října 1944 osvobodil Ukrajinu.

A premiér Šmygal zašel nejdál: Řekl, že „naše území osvobodila „protihitlerovská koalice“. Tedy nejen Rudá armáda, ale i Britové a Američané.“

Každý rok 28. října Ukrajina slaví Den osvobození země od nacistických nájezdníků. A letos je to 77.výročí. Na počest svátku zástupci úřadů položili květiny k Památníku neznámého vojína v Parku věčné slávy.

Prezident Vladimir Zelenskij jako první nechal u Věčného plamene úhlednou kytici. Ve svých gratulacích označil léta okupace za černé období v historii a hrdiny, kteří zemřeli ve druhé světové válce, za příklad pro ukrajinskou armádu v Donbasu.

„Léta nacistické okupace Ukrajiny jsou strašná, černé období našich dějin. Jejími následky bylo více než 700 zničených měst a městeček, asi 30 tisíc ukrajinských vesnic. Stovky vesnic byly vypáleny i s jejich obyvateli. Tisíce zničených nemocnic a školy. Holocaust. Babi Jar v Kyjevě, Janovský koncentrační tábor ve Lvově, Drobitsky Jar v Charkově, Bogdanovka v Mykolajivské oblasti... Miliony obětí. Miliony Ostarbeiterů. Miliony zmrzačených životů. A to jsou miliony důvodů, proč Ukrajinci, vždy si budou pamatovat vojáky, kteří zemřeli v té hrozné válce, a proč skláníme hlavy před krajany, kteří svým hrdinstvím neocenitelně přispěli k míru, stali se příkladem pro novou generaci ukrajinských obránců a obránců bránících Ukrajinu na východě,“ řekl Zelenskij.

Zelenskij ve svém projevu opět „zapomněl“ říci, že Ukrajinu osvobodila Rudá armáda. A neopomněl zmínit Donbas, opět ideologicky spojující nacistickou říši a moderní Rusko.

Pietního aktu se zúčastnil také vedoucí Kanceláře prezidenta Ukrajiny Andriy Jermak, premiér Denis Šmygal a předseda Nejvyšší rady Ruslan Stefančuk.

Všichni měli v rukou stejné designové kytice jako prezident.

„Před 77 lety společným úsilím antihitlerovská koalice byli vyhnáni nacističtí okupanti z Ukrajiny. Věčná památka těm, kteří za Ukrajinu položili život," uvedl ukrajinský premiér.

Prohlásil tak, že nejen sovětská vojska, ale i armády spojenců – Velké Británie a Spojených států – osvobodily Ukrajinu od nacistů. Přestože na území Ukrajiny nebojovali ani Američané, ani Angličané.


Jestliže dříve ukrajinské úřady jednoduše obešly skutečnost, že Rudá armáda sehrála rozhodující roli ve vítězství nad nacismem (Zelenskij to dnes udělal znovu), dnes začal nový trend: všechna vítězství jsou zásluhou protihitlerovské koalice. Což kromě SSSR zahrnovalo Británii a Spojené státy.

Alespoň takovou tradici dnes založil premiér Denis Šmygal, který k podobným tématům většinou obecně mlčí – zcela ignoruje například Den vítězství 9. května.

Ale takové pojetí je samozřejmě zcela antihistorické. Ukrajina byla definitivně osvobozena před 76 lety během východokarpatské operace sovětských vojsk. A celé období útočných bitev o Ukrajinu - od ledna 1943 do října 1944 - bylo provedeno výhradně silami Rudé armády.

Celkem provedla 15 útočných operací, včetně té největší - bitvy o Dněpr. Karpatská operace byla poslední: začala 9. září a již 27. října byl osvobozen Užhorod - a následující den sovětská vojska dosáhla dnešních západních hranic Ukrajinské SSR.

Kde v této rovnici jsou Američané a Britové, kteří byli součástí protihitlerovské koalice, je záhadou. Stejně dobře by se dalo říci, že Sovětský svaz se účastnil operace Overlord, když se anglo-američtí spojenci vylodili v Normandii.Zajímavý přístup k historii má „nestranná wikipedie“, kde pod heslem Ukrajina raději k osvobození Ukrajiny od německých okupantů není nic konkrétního. Nepíše se o Rudé armádě a zatím ani o  osvobození anglo-americkými spojenci, zatím …  (pozn.redakce)

Ano, samozřejmě, Sovětský svaz byl podporován v rámci Lend-Lease stejnými Američany a Brity. Byl to však vzájemný příběh: byla to Rudá armáda na východě, která umožnila spojencům vylodění na západě, odklonila hlavní síly nacistů a zničila je.

Navíc v době, kdy se Anglo-Američané vylodili v Normandii, byla již většina Ukrajiny osvobozena.

Není známo, zda o tom Denis Šmygal ví. Ale to není tak důležité. Úřady nadále vnucují Ukrajincům pohled na historii, který nejen odporuje realitě, ale také uráží památku milionů Ukrajinců, kteří zemřeli a bojovali.Poslanec lidu ze strany Sluha lidu Maxim Buzhanskij ve svém telegramu napsal, že „premiér Šmygal, který jako první objevil roli Británie a Spojených států při osvobozování Ukrajiny v roce 1944, by mohl jít ještě dál. například roli SSSR při osvobozování Filipín“.

„Výročí osvobození Ukrajiny vojáky Rudé armády se dnes stalo skutečnou zkouškou pro úředníky. Je potřeba nějak označit datum a zároveň nezmiňovat Rudou armádu a nenazývat osvobození osvobozením , a čert ví, jak blahopřát obecně, aby všichni pochopili, že ve skutečnosti truchlíte,“ napsal novinář Vjačeslav Chechilo na své facebookové stránce.

(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:arch.)