Svátek má: Bernard

Zprávy

Velikost textu:

NBC: Alergie na vakcínu Pfizer - špatná zpráva pro Borise Johnsona

NBC: Alergie na vakcínu Pfizer - špatná zpráva pro Borise Johnsona

Britské úřady varovaly před rizikem používání vakcíny proti koronavirům Pfizer/BioNTech u lidí s těžkými alergiemi, uvedla NBC.

Ilustrační foto
11. prosince 2020 - 10:16

Jak televize informovala, došlo k alergické reakci u dvou britských zdravotnických pracovniků, kteří dostali vakcínu. Zpráva o vedlejších účincích je obzvláště nepříjemná pro tamního předsedu vlády Borise Johnsona, který naléhá na Brity, aby se nechali očkovat z vlasteneckých důvodů, uvádí se v reportáži.

Velká Británie udělala průlom v masovém přijetí první vakcíny na celý cyklus na světě a první 90letý příjemce odešel domů šťastný. Existuje však nové varování ohledně možných vedlejších účinků vakcíny Pfizer/BioNTech.


U dvou zdravotnických pracovníků došlo k alergické anafylaktické reakci, především k vyrážce a dušnosti, jiné než život ohrožující anafylaxe. Oba mají v anamnéze závažné alergie - nosí s sebou adrenalinovou injekci. Jejich stav se následně rychle zlepšil.

Zatím není jasné, co způsobilo alergickou reakci. Nejběžnější alergeny ve vakcínách - konzervační látky a živočišné bílkoviny - se v přípravku Pfizer nepoužívají. Britská agentura pro regulaci léčivých přípravků reagovala vydáním nových pokynů, že by lidé se závažnou alergií na potraviny, léky nebo vakcíny vakcínu Pfizer neměli dostávat.


June Reineová, generální ředitelka Regulační agentury pro léčivé přípravky a zdravotnické výrobky: „Pokud je na základě našich zkušeností nutné trvat na našich radách pro vysoce rizikové skupiny, okamžitě tyto rady předáme dále.“

Pro předsedu vlády Borise Johnsona, který se snaží každého přesvědčit, že očkování je národní vlasteneckou povinností každého, je to krok zpět.

Boris Johnson, předseda britské vlády: Vím, že existuje řada lidí, kteří se považují za odpůce očkování. To je špatný přístup. Je to bezpečné, je to správná věc, je to dobré pro vás i pro celou zemi.“

Zdá se, že mnoho Britů dnešní varování odmávnou a věří, že se jen málo liší od doporučení pro jiné vakcíny, které mohou vyvolat alergické reakce.

Starší žena: „V každém případě jsem byla rozhodnuta vakcínu dostat a jsem velmi ráda, že jsem ji dostala.“

Richard Engel, hlavní mezinárodní korespondent NBC: „A dnes se Kanada nebojí stát se třetí zemí na světě, která nezávisle testuje a schvaluje vakcínu Pfizer. Očekává se, že hromadná distribuce vakcíny tam začne před Vánoci."

Lester Holt, moderátor NBC: "Děkuji, Richarde. Obracíme se na našeho hlavního lékařského korespondenta, Dr. Johna Torrese. Dr. John, pokud je vakcína Pfizer schválena v USA, co by měli lidé s těžkými alergiemi dělat?"

John Torres, hlavní lékařský korespondent NBC: „Lestere, není neobvyklé, že tak malá skupina lidí takto reaguje na vakcínu, natož na novou. Nepřekvapilo by mě, kdyby FDA (americká regulační agentura) doporučila, aby každý, kdo někdy měl závažnou alergickou reakci na jídlo, léky nebo dokonce na domácího mazlíčka, odložil použití této vakcíny. Značný počet lidí si nyní musí dělat více starostí, proto společnost Pfizer doufá, že rychle zjistí, co tuto reakci vyvolalo, a určí, kdo by měl - a co je důležitější - kdo by neměl dostat vakcínu.“

(kou, prvnizpravy.cz, nbcnews, foto: repro nbcnews)