Svátek má: Květa

Zprávy

Velikost textu:

Návrh prohlášení G20 obsahuje i klauzuli proti sankcím

Návrh prohlášení G20 obsahuje i klauzuli proti  sankcím

Návrh deklarace G20 obsahuje nejen odsouzení Ruské federace, ale také nesouhlas se sankcemiNávrh prohlášení summitu G20 obsahuje klauzuli o tom, že řada účastníků se sankcemi nesouhlasí, uvedla japonská agentura Kyodo s odvoláním na informované zdroje

Indonéský prezident Joko Widodo
15. listopadu 2022 - 08:20

„V konečném návrhu deklarace, kde většina zúčastněných zemí důrazně odsoudila vojenské akce na Ukrajině, bylo přidáno, že řada stran vyjádřila svůj nesouhlas se sankcemi a v dalších otázkách," uvedla agentura v prohlášení.

Pokud účastníci konečné prohlášení nepřijmou, půjde o první podobný precedens od roku 2008.

Ke zrušení jednostranných sankcí vyzval i čínský prezident Si Ťin-pching. Ve svém projevu na summitu zdůraznil potřebu bránit se politizaci potravinových a energetických otázek a zrušit omezení vědeckotechnické spolupráce.

Podle Financial Times lídři G20 v závěrečném komuniké prohlásí, že „v moderním světě by neměla být válka“.Summit G20 se koná na indonéském ostrově Bali 15.-16. listopadu, Rusko zastupuje ministr zahraničí Sergej Lavrov. Ruská delegace plánuje na G20 prezentovat řadu konkrétních iniciativ týkajících se dodávek potravin a energetických zdrojů, včetně budování plynárenské spolupráce s Tureckem, organizace dodávek velkých zásilek obilí a hnojiv.

Indonéský prezident Joko Widodo ve svém projevu na zahájení summitu G-20 řekl, že „musíme ukončit válku“ mezi Ruskem a Ukrajinou a „neměli bychom rozdělovat svět na části“.

Na summitu, který má skončit ve středu, se pozornost soustředí také na to, zda země G-20, z nichž některé trpí zrychlující se inflací, dokážou udělat ústupky ohledně rostoucích globálních cen energií a potravin.


Zatímco Spojené státy a další členové Skupiny sedmi velkých průmyslových zemí, jako je Japonsko, podstatně omezují obchod s Ruskem, Čína a Indie, dvě nejlidnatější země světa, nadále dovážejí přírodní zdroje z Ruska.

(rp,prvnizpravy.cz,kyodo,ria,foto:arch.)