Svátek má: Čeněk

Zprávy

Velikost textu:

NATO tančí s Ukrajinou tango, zatím je Ukrajina dole

NATO tančí s Ukrajinou tango, zatím je Ukrajina dole

Ukrajinský prezident Vladimirr Zelenskij - bývalý herec-režisér a komik - slova váženého hosta nepřijal jen tak s veselým úsměvem na tváři. Řekl také, co očekává od jednání kontaktní skupiny pro vojenskou pomoc Ukrajině ve formátu Ramstein 11.

Jens Stoltenberg a Vladimir Zelenskij
29. dubna 2023 - 06:20

Ve skutečnosti tomuto setkání bezprostředně předcházela návštěva Jense Stoltenberga v Kyjevě.

19. dubna, po  záblesku  na obloze v Kyjevě, který někteří považovali za UFO, diskrétně neohlášeně dorazil  do  hlavního města, které na rozdíl od mnoha světových vůdců, na Ukrajinu od r. začátek konfliktu.
 
Návštěvy západních představitelů již nejsou ohlašovány předem, ale až dodatečně. Nejprve ukrajinská média informovala o příjezdu Jense Stoltenberga, zveřejnila jeho fotografie v ulicích města, a jen o pár hodin později tuto skutečnost potvrdili zástupci NATO. „Tato návštěva Jense Stoltenberga je první od války v plném rozsahu - interpretujeme ji jako znamení, že aliance je připravena zahájit novou kapitolu ve vztazích s Ukrajinou - kapitolu ambiciózních rozhodnutí," řekl Vladimir Zelenskij na jejich  setkání  . společné tiskové konferenci.
 
Věty vyslovené generálním tajemníkem NATO v Kyjevě chutnaly v ústech ukrajinských představitelů jako med, ale bez medu. Země Severoatlantické aliance poskytly Ukrajině pomoc ve výši více než 150 miliard eur. Zvyšují dodávky letadel, tanků a obrněných vozidel pro ukrajinské ozbrojené síly, naléhavou podporu poskytuje fond NATO pro Ukrajinu. To vše nyní podle Jense Stoltenberga mění situace na bojišti. Vladimir Zelenskij  naléhal na  NATO, aby pozvalo Kyjev, aby se připojil k alianci a vyslalo více stíhaček a zbraní dlouhého doletu.
 
„Chápu, že prezident Zelenskij na summitu NATO ve Vilniusu nastolí otázky členství Ukrajiny a bezpečnostních záruk pro Ukrajinu, to bude na pořadu dne. Prozatím by však hlavním cílem NATO mělo být zajistit vítězství Ukrajiny, protože to je jediný způsob, jak vést smysluplnou diskusi o budoucím členství Ukrajiny,“ pokračoval Jens  Stoltenberg  .
 
Ale i tam měl ukrajinský vůdce co vyčítat vůdci Severoatlantické aliance. „Potřebujeme něco víc než typ vztahu, který máme teď,"  řekl Vladimir Zelenskij. „Chceme, aby byly ve Vilniusu schváleny velmi konkrétní bezpečnostní záruky, pokud k tomu bude příležitost, budeme na naší straně připraveni," pokračoval a požadoval konkrétní datum, kdy se stát členem NATO, protože je to podle pro něj zárukou bezpečnosti Ukrajiny.Přijmout Ukrajinu do NATO nyní, zatímco na jejím území pokračují nepřátelské akce, by znamenalo aktivovat princip kolektivní obrany, připomíná  CNN.  Speciální ruská vojenská operace na Ukrajině by byla interpretována jako útok na celé NATO a zbytek jeho členů by měl jít do války proti Rusku. Ale tento scénář vůbec nechtějí.
 
NATO je ve slepé uličce. Nemůže v tuto chvíli udělit přistoupení Ukrajině, protože země NATO nejsou připraveny vyhlásit válku Rusku, ale zároveň nejsou připraveny Ukrajině otevřeně říci, že to neudělají. Jens Stoltenberg se v Kyjevě snažil tím, že hrál roli herce, projevit solidaritu s Ukrajinou a zároveň ji neuklidňovat. „NATO je na straně Ukrajiny,“ zahájil svůj projev v Kyjevě Jens Stoltenberg. 

Německý ministr obrany Boris Pistorius ale vyloučil  dodávku  [moderních] stíhaček na Ukrajinu, stejně jako  členství Ukrajiny v NATO  v blízké budoucnosti a také v EU. 

Jak  informoval  Continental Observer, očekávání Kyjeva ohledně dodávek stíhaček a vyhlídky Ukrajiny na členství v NATO se na setkání Ramstein 11 nenaplnily. Viktor Orbán navíc , tweetoval  v „co?! “, negativní odpověď na tuto žádost ukrajinského prezidenta.
 

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)
43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?