Svátek má: Kamil

Zprávy

Velikost textu:

Napětí v Tichomoří kvůli vypouštění radioaktivních vod

Napětí v Tichomoří kvůli vypouštění radioaktivních vod

Napětí v Tichomoří se stupňuje. Jižní Korea se postavila proti rozhodnutí Japonska vypustit jaderně kontaminovanou odpadní vodu z jaderné elektrárny Fukušima Daiichi do oceánu, označuje tento krok za "akt teroru".

Katastrofa v elektrárně Fukušima
25. srpna 2023 - 09:50

„Historie pamatuje Japonsko jako zemi, která imperiální válkou ohrožovala práva sousedních zemí na život. Nyní se chystá přinést další katastrofu svým sousedům vypouštěním radioaktivní odpadní vody,“ řekl Lee Jae-myung, šéf hlavní opoziční Demokratické strany Jižní Koreje, na stranickém setkání ve středu.

Slova Leeho nejsou jedinou kritikou japonského plánu. Podle průzkumu provedeného v květnu mezi 1000 dospělými v Jižní Koreji se 85,4 % dotázaných postavilo proti tomuto rozhodnutí Japonska.

Psali jsme:

Rybáři a obchodníci s mořskými produkty jsou frustrovaní a varují, že pokud by se odpadní voda dostala do oceánu, mohl by se jihokorejský rybářský průmysl zhroutit. Řada z nich se dokonce přísahala, že budou proti vypouštění aktivně bojovat.

Ve středu, v deštivém dni, se skupina občanských aktivistů sešla před japonským velvyslanectvím v Soulu, držíc transparenty s výzvami k potrestání japonského premiéra Fumiho Kishidy.

„Japonsko nedokázalo nést odpovědnost za jaderný odpad, který vznikl během havárie ve Fukušimě,“ uvedla skupina v prohlášení, odsuzujíc tímto Japonsko za jeho „sobecké a nezodpovědné“ rozhodnutí.

Psali jsme:

Nezávislá občanská skupina Green Korea United vyjádřila svůj postoj ještě ostřeji. Ve svém prohlášení uvedla, že plánované vypouštění bude „trestným činem“ proti lidem, oceánu a celosvětovému ekosystému. Skupina vyzvala Tokio, aby zvážilo své rozhodnutí a stáhlo tento plán, který považuje za zastaralý a neetický.

Japonská vláda se brání, že vypuštění odpadní vody je nezbytné a že byla důkladně zpracována tak, aby nezpůsobila žádné riziko. Konečné rozhodnutí o vypouštění je plánováno na čtvrtek, přestože je stále vystaveno silné kritice z domova i ze zahraničí.

(böhm, prvnizpravy.cz, foto: youtube)Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
46%
Ne
transparent.gif transparent.gif
28%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
26%