Svátek má: Václav

Zprávy

Velikost textu:

Naděje na mír se jmenuje Donald Trump, míní Orbán

Naděje na mír se jmenuje  Donald Trump, míní Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán je toho názoru, že příměří musí nastat nikoli mezi Ruskem a Ukrajinou, ale mezi Amerikou a Ruskem. A také, že by se toho měl ujmout americký exprezident Donald Trump.

Viktor Orbán
13. října 2022 - 09:01

USA by měly s Ruskem jednat o příměří na Ukrajině, prohlásil maďarský prezident Viktor Orbán. Současného prezidenta USA Joea Bidea nepovažuje ale vhodného pro takový úkon a navrhuje, aby se toho chopil jeho přítel, bývalý americký prezident Donald Trump. Podle Orbána je totiž Trump možným receptem na řešení války na Ukrajině. 

„Příměří musí nastat ne mezi Ruskem a Ukrajinou, ale mezi Amerikou a Ruskem,“ řekl Orbán. „Kdo si myslí, že tato válka bude moci být ukončena jednáním mezi Ruskem a Ukrajinou, nežije na tomto světě. Mocenská realita je jiná,“ uvedl dále maďarský premiér.

Dodal, že Ukrajinci se mohou ruské armádě bránit jen díky tomu, že je podporují Spojené státy. „Proto se musejí dohodnout Američané s Rusy. Pak válka skončí,“ uvedl také.


Kvůli tvrdým výrokům na adresu ruského prezidenta Vladimira Putina nepovažuje Orbán Bidena za vhodného vyjednavače. „Naděje na mír se jmenuje Donald Trump,“ uvedl šéf maďarské vlády na debatě organizované časopisem Cicero a listem Berliner Zeitung.

Také jsme psali:

Orbán dlouhodobě kritizuje Evropskou unii, od začátku ruské invaze na Ukrajinu je to kvůli sankcím, jež sedmadvacítka na Moskvu uvalila. Orbán také prohlásil, že sankce v jejich současné podobě nás ničí. Kdyby byly vytvářeny inteligentněji, nebyly by v současnosti ceny energií tak vysoké, míní Orbán. „V otázce energií jsme trpaslíci a Rusové obr. Trpaslík sankcionuje obra. A pak se divíme, že umírá trpaslík,“ řekl šéf maďarské vlády.

Také jsme psali:

Maďarský premiér, známý svým vstřícným postojem k Rusku, se už minulý měsíc vyslovil pro zrušení protiruských sankcí. Pak by ceny energií podle něho klesly, snížila by se inflace a evropská ekonomika by se vyhnula hrozící recesi.

(zak, prvnizpravy.cz, foto: red.)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
69%
Ne
transparent.gif transparent.gif
16%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%