Svátek má: Slavomír

Zprávy

Velikost textu:

Na americké základně v Ramsteinu jsou stále tisíce Afghánců

Na americké základně v Ramsteinu jsou stále tisíce Afghánců

Americká vojenská základna Ramstein je v současné době největším uprchlickým táborem v Evropě, základna má sloužit jako mezipřistání.

Uprchlíci na letišti v Kábulu
5. října 2021 - 10:30

Na základně bylo ubytováno více než 28.000 evakuovaných z Afghánistánu. Více než 9.000 z nich  stále čeká na další cestu a čeká na ni od poloviny září, kdy kvůli případům spalniček byly lety do USA zastaveny. Optimální řešení pro USA, kdykoli dojde k bezpečnostnímu riziku nebo ohrožení nemocí, dojde k přehodnocení.

Po skončení války v Afghánistánu je budoucnost stále nejistá pro desítky tisíc bývalých takzvaných místních pracovníků a dalších Afghánců, kteří uprchli. Jedním z mezipřistání pro mnoho Afghánců je americká letecká základna Ramstein.


9.139 Afghánců čeká na základně amerického letectva Ramstein a v sousedním zařízení americké armády v Kaiserslauternu. Další lety do USA byly v září přerušeny, protože mezi evakuovanými, kteří dorazili do USA, bylo údajně nalezeno několik případů infekce spalničkami.

Je nám líto, že spalničky brání procesu návratu z Ramsteinu do normálu,“ uvedla Wendy Shermanová, náměstkyně ministra zahraničí USA.

(rp,prvnizpravy.cz,politikstube,foto:arch.)