Svátek má: Václav

Zprávy

Velikost textu:

Mocný saúdský princ vyhrožuje Západu džihádem

Mocný saúdský princ vyhrožuje Západu džihádem

Bratranec saúdskoarabského korunního prince Mohammeda bin Salmána vydal ostrou hrozbu Západu uprostřed pošramocených vztahů kvůli rozhodnutí OPEC + omezit těžbu ropy. Informoval o tom 16.října zpravodajský portál Middle East Eye.

Princ Saud al-Shaalan
17. října 2022 - 06:20

Princ Saud al-Shaalan ve svém poselství uvedl: "Každý, kdo zpochybňuje existenci tohoto království, vězte, že jsme všichni synové džihádu a mučednictví." Princ vydává varování v angličtině a francouzštině.

Podle saúdského aktivisty za lidská práva Abdullaha Alauda je Saud al-Shaalan kmenovým vůdcem a vnukem krále Abdulazize , zakladatele Saúdské Arábie. Jeho prohlášení přišlo v době, kdy napětí mezi Spojenými státy a Saúdskou Arábií vrcholilo.

Kvůli rostoucím cenám energií Washington lobboval u členů ropného kartelu OPEC+, zejména v Saúdské Arábii, aby se rozhodli zvýšit produkci. Americký prezident Joe Biden navštívil království v červenci navzdory dřívějším slibům, že po vraždě saúdskoarabského opozičního novináře Džamála Chášukdžího v roce 2018 promění Saúdskou Arábii ve vyvrhele. Minulý týden padlo rozhodnutí omezit těžbu ropy OPEC+ o dva miliony barelů denně, což by podle USA, které samy těžbu nechtějí zvyšovat, mohlo vést ke globálnímu zdražení.Washington zareagoval ostře a obvinil Saúdskou Arábii z toho, že „pomáhá Rusku zmírnit tlak sankcí uvalených na něj kvůli válce na Ukrajině“. Bílý dům ve středu uvedl, že hodlá spolupracovat s Kongresem na přehodnocení vztahu Washingtonu s Rijádem. Zákonodárci navrhli řadu opatření, včetně zastavení prodeje zbraní do Saúdské Arábie.


„V posledních týdnech nám Saúdové řekli – soukromě i veřejně – o svém záměru omezit těžbu ropy, o čemž věděli, že zvýší ruské příjmy a sníží účinnost sankcí,“ řekl ve čtvrtek mluvčí Národní bezpečnostní rady Bílého domu John Kirby . Dodal, že ostatní členové OPEC soukromě řekli USA, že nesouhlasí s rozhodnutím Rijádu, „ale cítí se nuceni podpořit saúdskou politiku“.

(rp,prvnizpravy.cz,middle east eye,foto:arch.)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
69%
Ne
transparent.gif transparent.gif
16%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%