Svátek má: Slavomír

Zprávy

Velikost textu:

Le Figaro: V případě vystoupení z NATO bude Francie zcela izolovaná

Le Figaro: V případě vystoupení z NATO bude Francie zcela izolovaná

Výzvy k vystoupení Francie z NATO získávají stále více příznivců, kteří s postupem USA nesouhlasí.Podle Le Figaro se však někteří odborníci domnívají, že v tomto případě bude Francie zcela izolovaná.

Ilustrační foto
7. října 2021 - 04:20

Dnes je Francie země pouze střední mocností, jejíž hvězda každým dnem stále více hasne.

Výzva francouzských politiků, kteří se zasazují o posílení státní suverenity a nezávislosti na mezinárodních strukturách, jako jsou Jean-Luc Melanchon, Marine Le Pen a Eric Zemmour, vystoupení Francie z NATO dnes, není prázdnou frází a v poslední době získává  více příznivců, kteří nesouhlasí s kroky Spojených států. Nedávné fiasko stažení amerických vojsk z Afghánistánu a zrušení smlouvy na nákup francouzských ponorek Austrálií pod tlakem USA podle Le Figara situaci jen zhoršilo. Od loňského roku pracuje na tomto problému skupina odborníků, která se neustále potýká se stejnou realitou: Nepochybně jsou to Spojené státy, které jsou hlavním finančním a vojenským dárcem NATO.


Podle Erica Ciottiho, MP z Republikánské strany, odstoupení Francie ze společného velení NATO umožní zemi obnovit suverenitu a nezávislost, zejména na základě francouzských jaderných odstrašujících sil, jediných v Evropě.

„Vedení Nicolase Sarkozyho na mezinárodním poli učinilo z Francie respektovaného partnera. Jeho nástupci ale oslabili Francii a její vliv a už nás nerespektují. NATO bylo vytvořeno v kontextu studené války proti nepříteli, který již neexistuje. Aliance instinktivně bere Rusko (které již není SSSR) jako nepřítele, když už tomu tak není. Ale koexistujeme s islamistickým Tureckem! Éra americké nadvlády skončila. Naše diplomacie se musí této realitě přizpůsobit a znovu získat zvláštní názor ve společenství národů, za což se de Gaulle zasazoval , “ řekl Ciotti.

 
Podle bývalého francouzského ministra obrany Hervé Morina však přítomnost ve společném velení NATO nijak zvlášť nezasahuje do nezávislosti Francie, protože se tam rozhoduje pouze jednomyslně. Morin věří, že v případě vystoupení z aliance by byla Francie zcela izolovaná.

„Jsme střední mocností, jejíž hvězda, bohužel, slábne každým dnem víc a víc. Pro ty Evropany, kteří jsou proti evropské obraně, je NATO jejich bezpečnostním orgánem. Za posledních 20 let jsme byli zapojeni do všech akcí,“ komentoval Hervé Morin.

(rp,prvnizpravy.cz,lefigaro,foto:arch.)