Svátek má: Statní svátek

Zprávy

Velikost textu:

Le Figaro: Bezprecedentní nárůst nezaměstnanosti v USA - 10 milionů!

Le Figaro: Bezprecedentní nárůst nezaměstnanosti v USA - 10 milionů!

Počet Američanů, kteří minulý týden žádali o dávky v nezaměstnanosti, se zdvojnásobil a výrazně překročil prognózy ekonomů.

Ilustrační foto
4. dubna 2020 - 09:01

Počet nezaměstnaných registrovaných ve Spojených státech tak v posledních dvou týdnech dosáhl 10 milionů. Podle publikace byl tento bezprecedentní nárůst způsoben třemi faktory: ztrátou zaměstnání v karanténě, zjednodušením registračního postupu na trhu práce a zvýšením dávek v nezaměstnanosti.

Počet Američanů, kteří minulý týden žádali o dávky v nezaměstnanosti, se zdvojnásobil a výrazně překročil prognózy ekonomů. Od 21. do 28. března požádalo o státní podporu o 6,65 milionu více lidí, než v předchozím týdnu, aby kompenzovalo ztrátu příjmů nebo mezd. Během posledních dvou týdnů tak počet registrovaných nezaměstnaných ve Spojených státech dosáhl 10 milionů. Podle publikace nemá tento bezprecedentní nárůst v historii obdoby. Během krize v roce 2008 tak největší počet registrovaných nezaměstnaných týdně činil 665 tisíc a celkem 8,7 milionu lidí přišlo o práci.


Podle publikace je prudký nárůst nezaměstnanosti způsoben nejméně třemi faktory. První, samozřejmě, je izolace 80% Američanů. Jak publikace připomíná, v polovině března bylo v karanténě již 50% obyvatel země. Přes noc tisíce podniků ztratily nejen zákazníky, ale také schopnost vyrábět zboží nebo poskytovat služby. Největší jednoduše dočasně propustily personál v naději, že je po několika týdnech znovu najme. Nejzranitelnější se zavřeli, nevěděli, kdy se pracovníci budou moci vrátit.

Druhým faktorem bylo zjednodušení registračního procesu coby nezaměstnaných díky digitální technologii. V roce 2008 bylo fyzicky nemožné zpracovat takový objem žádostí pro toto období.


Třetím faktorem byl významný nárůst dávek v nezaměstnanosti díky plánu na záchranu americké ekonomiky minulý týden ve výši 2 bilionů dolarů. Od této chvíle se o něj mohou přihlásit i nezávislí pracovníci. Kromě toho federální úřady přidaly ke státnímu příspěvku 600 dolarů. Například ve státě New York byla donedávna výše dávek 500 dolarů a nyní 1 100 dolarů. To dává některým kritikům důvod tvrdit, že pro chudé se nový systém může dokonce proměnit v dočasné zvýšení příjmů.

Podle novin by americké ministerstvo práce mělo zveřejnit své hodnocení míry nezaměstnanosti v zemi a počtu ztracených pracovních míst za březen. Protože však statistiky pro tuto zprávu byly získány v polovině března, je pravděpodobné, že zhoršení na trhu práce bude podhodnoceno.

(kou, prvnizpravy.cz, lefigaro.fr, foto: arch.)