Svátek má: Václav

Zprávy

Velikost textu:

Lavrov navrhuje osobní setkání mezi Putinem a Bidenem na Bali

Lavrov navrhuje osobní setkání mezi Putinem a Bidenem na Bali

V polovině listopadu se na indonéském ostrově Bali sejdou hlavy států a vlád 20 nejvýznamnějších průmyslových a rozvíjejících se zemí. Na summitu se očekává ruský prezident Putin, stejně jako americký prezident Biden. Kreml si dovede představit osobní rozhovor.

Vladimir Putin a Joe Biden
12. října 2022 - 04:20

Ruské vedení je otevřeno setkání prezidenta Vladimira Putina a amerického prezidenta Joe Bidena. Pokud by Washington nabídl schůzku na summitu G20, Moskva by to zvážila, řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v ruské státní televizi. Kreml by byl podle něj také připraven „naslouchat jakýmkoli návrhům na mírová jednání“ – například zprostředkovaná Tureckem. Nedokázal však předem říci, kam tento proces povede, vysvětlil Lavrov. Dále uvedl, že nebyly předloženy žádné návrhy na kontakt s USA.

Setkání hlav států a vlád dvaceti nejvýznamnějších industrializovaných a rozvíjejících se zemí G20 je plánováno na polovinu listopadu na indonéském ostrově Bali. Američtí představitelé, včetně mluvčího prezidentské Národní bezpečnostní rady Johna Kirbyho, uvedli, že Spojené státy jsou otevřeny rozhovorům, ale Rusko to odmítlo. „To je lež," řekl Lavrov, „neobdrželi jsme žádnou seriózní nabídku na kontakt."

Americký prezident Biden a ruský prezident Putin se od nástupu amerických demokratů v lednu 2021 osobně setkali pouze jednou : V létě 2021 se obě hlavy států setkaly v Ženevě. Po třiapůlhodinovém rozhovoru oznámil šéf Kremlu „úsvit důvěry“.

Zelenskij: „Ruské vedení hledá vojenské řešení"
Ukrajina je přesvědčena, že Rusko nemá skutečný zájem na mírových rozhovorech. „Ruské vedení hledá pouze vojenské řešení," řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba v září v Radě bezpečnosti OSN v New Yorku. Obvinil ruské diplomaty a svého ruského protějšku Lavrova z „mimořádné úrovně lhaní“.
Přímá jednání mezi Ruskem a Ukrajinou zkrachovala na konci března. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij po "anexi čtyř ukrajinských regionů" Ruskem na konci září prohlásil, že je otevřený jednání s Ruskem, nikoli však s Putinem.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:ntv,foto:arch.)
Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
69%
Ne
transparent.gif transparent.gif
16%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%