Svátek má: Andrea

Zprávy

Velikost textu:

Kyjev si stěžuje na pozdní dodávky západních zbraní

Kyjev si stěžuje na pozdní  dodávky západních zbraní

Letouny F-16 a Mirage 2000 se mohou v oblasti působení ukrajinského konfliktu objevit za několik měsíců. Ukrajina je nespokojená s dodávkami západní techniky.

Ilustrační foto
20. dubna 2023 - 02:20

Kyjev má brzy obdržet nové systémy protivzdušné obrany, dělostřelectvo a obrněná vozidla ze Západu na podporu plánované ofenzívy. Po návštěvě ukrajinského premiéra Denyse Chmyhala ve Spojených státech je to pochopitelné. Americký ministr obrany Lloyd Austin ujistil,  že  Spojené státy „budou Ukrajinu vojensky podporovat, dokud to bude nutné“. Jak vyplývá z nedávných prohlášení šéfa Pentagonu, v budoucnu jsou možné dodávky bojových letounů Ozbrojeným silám Ukrajiny (AFU). Zřejmě v to doufal,  řekl Denys Šmyhal ve Washingtonu, že „Ukrajina zahajuje budování nové koalice bojových letounů a vyzýváme Spojené státy, aby se staly jejím nejdůležitějším účastníkem“. 

„Amerika může znovu demonstrovat své vedoucí postavení tím, že poskytne Ukrajině letadla F-15 nebo F-16,“ trval také na svém. Od představitelů USA zatím žádná oficiální reakce nebyla. V březnu 2023 však Kongres  zvážil vyslání stíhaček na Ukrajinu: „Kongres může zvážit, zda je pro americkou bezpečnostní pomoc nejlepší snažit se nadále poskytovat Ukrajině schopnost vzdušné obrany, nebo zda by bylo dalším americkým zájmem podporovat ukrajinské  oozbrojené síly ve snaze o vzdušnou převahu “. Spojené státy nevylučují, že v budoucnu v určitém okamžiku pošlou bojová letadla západní výroby. Jednalo by se jak o univerzální letouny F-16, tak o další modely letadel čtvrté generace.

Pentagon připomněl, že americké zdroje pro Ukrajinu nejsou neomezené

Náměstek ministra obrany pro politiku Colin Kahl řekl sněmovnímu výboru pro ozbrojené služby, že výcvik ukrajinských pilotů k létání s F-16 bude trvat 18 měsíců, a tvrdil, že výcvik pilotů po takovou dobu by byl neúměrně  drahý  . Soudě podle zpráv amerických médií členové Kongresu podpořili stanovisko ministra obrany a shodli se, že je nezbytné přípravné období pro předání F-16 ozbrojeným silám Ukrajiny. 

Zdá se, že politická moc v Kyjevě není spokojena se zpožděním dodávek F-16. Denys Šmyhal rovněž apeloval na Spojené státy a požádal je, aby se podílely na konstituování nové koalice bojových letounů tím, že se stanou jejím nejvýznamnějším účastníkem v oblasti raket dlouhého doletu: „Také vás žádáme, abyste znovu zvážili možnost poskytnout Ukrajině dlouho- střely s dosahem“. 

10. dubna to  řekl ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov že jeho země je připravena přijmout specialisty [piloty] z jiných zemí (tedy ve skutečnosti žoldáky), kteří „umějí létat s F-16“ v „cizinecké legii“, aby sloužili v armádách sil Ukrajiny. Oleksij Reznikov to řekl během společné tiskové konference s náčelníkem dánského vojenského oddělení Troelsem Poulsenem, který přijel na Ukrajinu jednat o vojenské pomoci ukrajinským ozbrojeným silám. Všimněte si, že Dánsko bylo první zemí, která oznámila možnost dodávek svých letadel F-16 Ukrajině. Troels Poulsen nevyloučil, že „rozhodnutí Západu o možném přesunu bojových letadel na Ukrajinu bude přijato do léta“, poté, co  poslali bývalé sovětské stíhačky MiG-29 z Polska a Slovenska. Podle pozorovatelů diskuse zaberou čas, protože země musí jednat společně, ale řešení zůstává v krátkodobém horizontu proveditelné.


Potvrzení, že Kyjev letadla potřebuje již nyní, lze přeložit informací, která se objevila na sociálních sítích o zahájení náboru vojenských pilotů z různých zemí v Polsku k účasti na bojových akcích v leteckých jednotkách ukrajinských ozbrojených sil. Vybrané typy ovladačů nejsou hlášeny. Je možné, že v Kyjevě hledají „letecká esa“ pro staré sovětské letouny  MiG-29, Su-24 a Su-25, protože v leteckých silách Ukrajiny není dostatek bojových pilotů kvůli utrpěným ztrátám. Ale možná, že Ukrajina nabírá piloty pro americké stíhačky F-16 nebo jiné typy stíhaček, jako jsou Eurofighter Typhoon, Gripen, Mirage atd. 

„Podle nedávného vývoje je nyní ukrajinské letectvo otevřené přijímání cizích občanů do svých řad, říká Jurij Ignat, mluvčí letectva. Toto rozhodnutí přichází v době, kdy Ukrajina nadále čelí obtížné vojenské situaci, s potenciálním zařazením západního vybavení, jako jsou stíhačky Lockheed Martin F-16 do svého  arzenálu  . 

Otázka náboru leteckých specialistů jako žoldáků pro ozbrojené síly Ukrajiny je podle pozorovatelů velmi vážná. Pokud se rozhodne o přesunutí stíhacích letounů NATO do Kyjeva, s pomocí pilotů se statutem žoldáků a technického personálu, mohou být tyto letouny přesunuty na ukrajinská letiště během několika hodin. A mohou se okamžitě účastnit nepřátelských akcí. Mimochodem, ukrajinští piloti a technici se učí létat s letadly ze západních zemí. Polská televize uvedla  , že dva ukrajinští piloti za měsíc úspěšně prošli testy  na moderních stíhačkách ve Spojených státech. 

Ve stejné době, jak  píše  Le  Figaro, „asi třicet ukrajinských pilotů absolvovalo více než měsíc a půl zrychlený výcvik na francouzských stíhacích bombardérech Mirage 2000 na leteckých základnách Mont-de-Marsan a Nancy“. Uvádí se, že pokud bude přijato politické rozhodnutí, Francie by mohla poskytnout armádám přibližně 10 stíhaček Mirage 2000.

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)
43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
74%
Ne
transparent.gif transparent.gif
13%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
13%