Svátek má: Aneta

Zprávy

Velikost textu:

Kyjev oznámil svou připravenost k jednání o Donbasu v jakémkoli formátu

Kyjev oznámil svou připravenost k jednání o Donbasu v jakémkoli formátu

Ukrajinský ministr zahraničí Dmitrij Kuleba oznámil připravenost Kyjeva na jakýkoli formát mírových jednání o vyřešení konfliktu na Donbasu.

Dmitrij Kuleba, ukrajinský ministr zahraničí
4. prosince 2021 - 09:01

„Ukrajina zůstává oddána diplomatickému způsobu řešení konfliktu. Jsme připraveni na jakýkoli formát postupu a chceme, aby Ruská federace potvrdila svůj závazek k diplomatickému urovnání,“ řekl Kuleba ve vysílání ukrajinského televizního kanálu.


Dříve informovaný zdroj agentuře Interfax řekl, že TKG (Trilaterální kontaktní skupina pro Donbas) se neplánuje vrátit k osobním rozhovorům na místě v Minsku.

„Vyjednávání nyní kvůli pandemii probíhají online prostřednictvím videokonferencí. V příštím roce, možná dvou nebo ještě více, se nemluví o návratu k osobním jednáním nebo návratu do Minsku,"  uvedl zdroj.

„Minský formát“ se podle něj de facto stal „online formátem“.

„Pandemie změnila přístup. Jednání probíhala online. Neexistují žádné předpoklady pro návrat k dennímu vzdělávání,“ řekl.

Na jaře se z ukrajinské strany začaly ozývat návrhy na odložení jednání o Donbasu z Minsku po pandemii Covid-19 v souvislosti se situací v Bělorusku.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)