Svátek má: Slavomír

Zprávy

Velikost textu:

Kuleba: Arbitráž v Haagu ohledně „incidentu v Kerči“ začne 11. října

Kuleba: Arbitráž v Haagu ohledně „incidentu v Kerči“ začne 11. října

11. října začíná v Haagu pravidelné zasedání Mezinárodního arbitrážního tribunálu OSN pro mořské právo, které se bude věnovat zadržování ukrajinských lodí ruskými pohraničníky v Kerčském průlivu v roce 2018.

Dmitrij Kuleba, ukrajinský ministr zahraničí
1. října 2021 - 10:30

Na svém Twitteru to oznámil ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba . Podle něj bude slyšení pořádat Stálý rozhodčí soud ve dnech 11.-16. října.

„11. října zahájí arbitrážní soud slyšení o jurisdikci případu Ukrajina v. Rusko ohledně nezákonného zabavení tří ukrajinských lodí Nikopol, Berdyansk a Yany -Kapu v listopadu 2018 a také 24 ukrajinských námořníků - vojáků ukrajinského námořnictva “, napsal šéf ministerstva zahraničních věcí.

Tuto záležitost považuje ministr za velmi důležitou pro Ukrajinu.

„Dokazujeme nezákonnost chování Ruské federace vůči našemu státu, nezákonnost zadržování ukrajinských válečných lodí a nezákonný proces proti našim námořníkům, kteří strávili 9 měsíců v ruském vězení," uvedl ministr.


Podle jeho názoru je tento případ pro svět rozhodující, „protože Ukrajina fakty a právními stanovisky dokazuje, že absolutní imunita válečných lodí je základním principem a povinností podle mezinárodního námořního práva, musí ji všechny země respektovat a její porušování musí být potrestáno."

Ministr je přesvědčen, že v souladu s Ukrajinou bude Rusko zodpovídáno „bez ohledu na to, jak dlouho to bude trvat“, a efektivní práce ministerstva zahraničí na mezinárodních soudech je nástrojem nastolení spravedlnosti a „další pákou tlaku na Moskva."


Připomeňme si, že 25. listopadu 2018 tři válečné lodě ukrajinského námořnictva - dělostřelecké čluny Berdyansk a Nikopol a vlečný člun Yany Kapu - porušily při přechodu z Černého moře na Azov pořadí průjezdu teritoriálními vodami Ruské federace Moře. V důsledku toho byly lodě zadrženy a zatčeno 24 námořníků. V září byli všichni ukrajinští námořníci posláni domů.

Kulebův optimismus ohledně ukrajinské „peremogy“ v Haagu zatím nemá žádné opodstatnění, protože první zasedání mezinárodního tribunálu o této záležitosti v roce 2019 skončilo pro Ukrajinu bezúspěšně.

Ruská strana důsledně trvalo na tom, že „jurisdikční“ část by měla být provedena před vyšetřováním incidentu ve věci samé - tedy zjistit, zda soudní orgán má pravomoc případ projednat.

V listopadu 2019 Rusko vrátilo všechna tři zadržená plavidla na Ukrajinu. Kyjev však toto gesto neocenil a řekl, že budou pokračovat v soudních sporech s Moskvou na tribunálu OSN.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)