Svátek má: Nataša

Zprávy

Velikost textu:

Kreml a Bílý dům interpretují jednání Biden-Putin

Kreml a Bílý dům interpretují jednání Biden-Putin

30. prosince měl Vladimir Putin telefonický rozhovor s prezidentem Spojených států amerických Josephem Bidenem, píše se v článku na stránkách ruského prezidenta.

Z videorozhovoru Putin-Biden 7.12.2021
31. prosince 2021 - 07:20

Hlavním tématem rozhovoru byla realizace dohody dosažené během videokonference 7. prosince o zahájení jednání o poskytnutí právních záruk pro zajištění bezpečnosti Ruska. Vladimir Putin podrobně vysvětlil principiální přístupy, které jsou základem ruských návrhů Smlouvy mezi Ruskou federací a Spojenými státy americkými a Dohody Ruské federace s členskými státy Organizace Severoatlantické smlouvy. Bylo zdůrazněno, že výsledkem společné práce by měly být pevné právní záruky vylučující postup NATO na východ a rozmístění ohrožujících zbraňových systémů v bezprostřední blízkosti ruských hranic. Bylo zdůrazněno, že bezpečnost každé země lze zajistit pouze na základě přísného dodržování principu nedělitelnosti bezpečnosti.

Byla vyjádřena vzájemná připravenost k serióznímu a smysluplnému dialogu o zjištěných otázkách. Bylo potvrzeno, že jednání proběhnou nejprve v Ženevě 9. až 10. ledna a poté v rámci Rady NATO-Rusko v Bruselu 12. ledna. 13. ledna začnou diskuse v OBSE. Prezidenti se shodli na osobní kontrole průběhu jednání na výše uvedených liniích jednání, a to zejména v bilaterálním formátu s ohledem na co nejrychlejší dosažení konkrétních výsledků.

Joseph Biden v této souvislosti zdůraznil zvláštní odpovědnost Ruska a Spojených států za zajištění stability v Evropě i ve světě jako celku a také skutečnost, že Washington nemá v úmyslu rozmístit útočné úderné zbraně na území Ukrajiny.

Na variantu, kterou opět zmínil Joseph Biden, přijmout „rozsáhlé“ sankce proti Rusku v případě eskalace situace kolem Ukrajiny, dala ruská strana vyčerpávající odpověď. Zejména se říkalo, že by to byla těžká chyba, ve skutečnosti hrozilo úplné narušení rusko-amerických vztahů.

Prezidenti si vyměnili novoroční pozdravy a přání všeho nejlepšího.

Obecně byla konverzace upřímná a věcná a samozřejmě byla užitečná pro obě strany. Bylo dohodnuto pokračovat v pravidelných kontaktech na nejvyšší úrovni.Tisková konference Bílého domu

I když se tato výzva uskutečnila na žádost vlády Ruska, je v souladu s naším názorem, že setkání hlav států, zejména mezi těmito dvěma zeměmi, a zejména v intenzivním období diplomacie, které přijde, nikoli příští týden, ale týden poté, je vhodný a nejlepší způsob, jak se posunout vpřed ve velmi vážné situaci, které čelíme.

Tón rozhovoru mezi oběma prezidenty byl vážný a věcný. Každý z nich zarámoval své pozice tak, jak to učinili v předchozích výzvách, a také tak, jak to učinili veřejně.

Prezident Biden vytyčil dvě cesty, dva aspekty přístupu USA, které budou skutečně záviset na akcích Ruska v nadcházejícím období. Jedna je cesta diplomacie vedoucí k deeskalaci situace a druhá je cesta, která je více zaměřená na odstrašení, včetně vážných nákladů a následků, pokud by se Rusko rozhodlo pokračovat v další invazi na Ukrajinu. A tyto náklady zahrnují ekonomické náklady, zahrnují úpravy a rozšiřování postavení sil NATO ve spojeneckých zemích a zahrnují dodatečnou pomoc Ukrajině, která jí umožní dále bránit sebe a své území, jak jsme uvedli dříve.

Vedoucí představitelé se dohodli na pořadí strategického dialogu o stabilitě, který začne 9. a 10. v Ženevě, rozhovor Rady NATO-Rusko dne 12. a zasedání OBSE dne 13. Oba diskutovali o důležitosti pragmatické diplomacie orientované na výsledky. A myslím si, že prezident Biden tuto výzvu velmi vnímal jako snahu stanovit pro to podmínky.

Prezident Biden zcela jasně řekl, že Spojené státy budou fungovat na principu „nic o vás bez vás“: žádné rozhovory o záležitostech, které jsou pro naše partnery a spojence zásadní, bez plné konzultace a účasti našich partnerů a spojenců – kterému prezident Putin řekl, že rozumí.

Oba lídři uznali, že pravděpodobně existují oblasti, kde bychom mohli dosáhnout smysluplného pokroku, a také oblasti, kde může být nemožné dosáhnout dohody, a že nadcházející rozhovory přesněji určí obrysy každé z těchto kategorií. To je diplomacie. K tomu slouží vyjednávání.

Očekáváme, že během příštího týdne až 10 dnů, před těmito rozhovory, budeme pokračovat ve velmi intenzivním období konzultací na americké straně s našimi spojenci a partnery, včetně poskytování popisu tohoto rozhovoru těmto spojencům a partnerům, a zejména samozřejmě vládě Ukrajiny, jakož i spojencům a partnerům NATO.

V posledních týdnech jsme byli zapojeni do rozsáhlé diplomacie v tomto směru, včetně ministerstva zahraničí, ministerstva obrany, ministerstva financí a zde v Radě národní bezpečnosti.

Prezident Biden hovořil s lídry v celé Evropě. Ministr Blinken se začátkem tohoto měsíce setkal se svými protějšky v G7, v NATO na ministerských schůzkách OBSE. Ministr Blinken mluvil s ukrajinským prezidentem Zelenským těsně před touto výzvou a — stejně tak jako s jeho protějšky z evropské čtyřky. Ministr Austin v posledních týdnech hovořil s několika svými evropskými protějšky. Naši nově potvrzení velvyslanci v NATO a OBSE začali aktivně komunikovat se svými protějšky. A očekáváme, že tyto rozhovory budou i nadále středem zájmu americké diplomacie v průběhu příštího týdne – opět před řadou diplomatických schůzek, které začnou 9. ledna.

(rp,prvnizpravy.cz,kremlin,whitehouse,foto:arch.)