Svátek má: Václav

Zprávy

Velikost textu:

Juraj Draxler - Problém Ukrajiny: Zelenskij

Juraj Draxler - Problém Ukrajiny: Zelenskij

A objevují se první příklady, že to dávají najevo, zatím ne explicitně, i jemu blízcí lidé, píše na facebooku Juraj Draxler, slovenský politolog.

Juraj Draxler, slovenský politilog
18. listopadu 2022 - 06:20

Šéf prezidentské administrativy Jermak (de facto druhý muž ve státě) například po ostatní vlně ruských raketových a dronových útoků na sociální síti řekl, že přišly jako odpověď na Zelenského projev k lídrům G20 a následnému příspěvku na jeho Telegramu.


Z tepla Bratislavy se to může zdát jako málo významná poznámka. Ale říci Ukrajincům, že teď sedí ve tmě neboť prezident si neodpustil nějaké poznámky, je téměř jako vražedný výstřel.

Bohužel, projevy ukrajinského prezidenta jsou v těchto dnech zvláště dětinské a právě jeho odpověď na zvěsti, že by přece jen mohla začít mírová jednání, byla mimořádně infantilní .

Znovu zopakuji. Je to člověk, který měl před ruskou invazí doma už jen zlomek někdejší popularity. Vystřídal tři premiéry, jednoho slabšího než druhého, se stále se měnícími politikami. Sociální situace byla napjatá. Polovina země nespokojená s tím, že porušil sliby, jak bude s Rusy vyjednávat o vyřešení Donbasu.

Prostě Ukrajina, pěkná země, kde se jinak najde i mnoho velmi inteligentních lidí, i na ulici, i v byznysu, dokonce i v politice, byla zase jednou ve své nepochopitelné krizi.

Tím, že se "postavil na čelo odporu" po invazi se mu ale najednou dostalo masivní PR podpory, pracují pro něj týmy z celého světa.

I proto jeho mediální obraz překrývá jeho skutečné chování, které je, ještě jednou, na státníka velké země ve skutečnosti velmi dětinské. Od naprosto zbytečného dráždění publika v Rusku i doma řečmi o ukrajinských jaderných zbraních těsně před invazí, po šíření celých množin hoaxů přes svůj účet na sociálních sítích.Bohužel, on je svým způsobem v obtížném zajetí situace. Zatímco je hrdinou, mezinárodní tisk neřeší jeho vilu v Toskánsku, reality v Londýně, ani 50 milionů. od oligarchy Kolomojského na jeho kampaň.

Jakmile přijde mír či příměří, začne být zjevné, v jakém rozvratu země vlastně je. A v zahraničí nebude tak potřebný, mediální ochrana začne pomalu končit.

Není divu, že se to snaží řešit tak, že nechal zrušit všechny skutečně opoziční strany a hovoří o dlouhodobé přestavbě Ukrajiny do jakési válečné země, otevřeně to řekl: Žádná evropská demokracie zde nebude.

Ale jestli to dlouhodobě přežije, jak si to představuje...?

Lidsky nám to může být líto. Je to zjevně inteligentní člověk, osobně si myslím, že mu v určité momenty tak nějak skutečně šlo o zlepšení země.

Ale politika opravdu není pro komiky. A šaškováním ve chvíli, kdy už i z médií jeho chlebodárců jsou slyšet šumy, že by se přece jen mohlo začít jednat, už asi dráždí opravdu tam, kde to ani pro něj není zdravé.

(rp,prvnizpravy.cz,fb,foto:arch.)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
69%
Ne
transparent.gif transparent.gif
16%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%