Svátek má: Stanislava

Zprávy

Velikost textu:

John Bolton připouští plánování pokusů USA o převrat v zahraničí

John Bolton připouští plánování pokusů USA o převrat v zahraničí

John Bolton, bývalý americký velvyslanec při OSN a bývalý poradce Bílého domu pro národní bezpečnost, řekl, že pomáhal plánovat pokusy o převrat v cizích zemích.

John Bolton, bývalý poradce Bílého domu pro národní bezpečnost
16. července 2022 - 09:01

Bolton to řekl CNN po dni slyšení v Kongresu ohledně útoku na Capitol 6.ledna 2021. Zákonodárci v panelu v úterý obvinili bývalého prezidenta Donalda Trumpa z podněcování násilí v poslední snaze zůstat u moci po prohraných volbách v roce 2020.

V rozhovoru s moderátorem CNN Jakem Tapperem však Bolton naznačil, že Trump není dostatečně kompetentní, aby provedl „pečlivě naplánovaný převrat“, později dodal: „Jako někdo, kdo pomáhal plánovat státní převrat – ne tady, ale jinde – to vyžaduje hodně práce. A to on (Trump) neudělal.“

Tapper se zeptal Boltona , které pokusy měl na mysli.

„Nebudu zabíhat do podrobností," řekl Bolton, než zmínil Venezuelu . „Ukázalo se, že to nefungovalo. Ne, že bychom s tím měli mnoho společného, ale viděl jsem, co je potřeba k tomu, aby se opozice pokusila svrhnout nezákonně zvoleného prezidenta, a neuspěli," řekl.

V roce 2019 Bolton jako poradce pro národní bezpečnost veřejně podpořil výzvu venezuelského opozičního vůdce Juana Guaidóa, aby armáda podpořila jeho úsilí o svržení socialistického prezidenta Nicolase Madura s tím, že znovuzvolení Madura je nelegitimní. Maduro nakonec zůstal u moci.

„Mám pocit, že jsou další věci, které mi neříkáte (mimo Venezuelu)," řekl moderátor CNN a vyvolal Boltonovu odpověď: „Jsem si jistý, že ano."


Mnoho expertů na zahraniční politiku v průběhu let kritizovalo Washingtonskou historii intervencí v jiných zemích, od jeho role při svržení íránského nacionalistického premiéra Muhammada Mosaddeka a válce ve Vietnamu v roce 1953 až po invaze do Iráku a Afghánistánu během tohoto století.

Je však velmi neobvyklé, že američtí představitelé otevřeně přiznávají svou roli při rozdmýchávání nepokojů v cizích zemích.

„John Bolton, který zastával nejvyšší úřady ve vládě USA, včetně velvyslance OSN, se neomaleně chlubil tím, že pomohl plánovat převraty v jiných zemích,“ napsal na Twitteru Dickens Olewe , novinář BBC v Keni.

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)


Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
13%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%