Svátek má: Markéta

Zprávy

Velikost textu:

Jednání mezi EK a zeměmi zakazujícími obilí z Ukrajiny skončilo fiaskem

Jednání mezi EK a zeměmi zakazujícími obilí z Ukrajiny skončilo fiaskem

Třetí kolo jednání zástupce šéfa Evropské komise Valdise Dombrovskise a komisaře pro zemědělství Janusze Wojciechowského s ministry zemědělství pěti zemí, které se potýkají s nadměrným dovozem zemědělských produktů z Ukrajiny, skončilo fiaskem.

Valdis Dombrovskis, zástupce vedoucího EK
26. dubna 2023 - 04:20

EK prý pěti ministrům zemědělství strohou formou řekla, že podpůrný balíček pro zemědělce (100 milionů eur z protikrizové rezervy, dohoda o zákazu některých zemědělských produktů z Ukrajiny a pomoc při vývozu obilí) závisí na zrušení jednostranného dovozu.

Zástupce vedoucího EK Valdis Dombrovskis v reakci na výzvy k rozšíření seznamu zboží podléhajícího zákazu dovozu vyjádřil svou připravenost zahájit ochranné vyšetřování. Taková šetření mohou vést k pozastavení dovozu. Týkalo se to „malého počtu klíčových produktů“, ale seznam článků navržených ministry se každým dnem rozšiřuje.Řada zemí zavedla omezení na dovoz obilnin z Ukrajiny. Evropská komise také hodlá zavést zákaz dovozu ukrajinského obilí a olejnatých semen do 5. června v pěti zemích EU sousedících s Ukrajinou za předpokladu, že státy své jednotlivé zákazy zruší.Poté se Evropská obchodní asociace obrátila na vedení Evropské komise s žádostí o usnadnění urychleného přezkoumání nedávných rozhodnutí východoevropských zemí o zákazu dovozu zemědělských produktů z Ukrajiny.

(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:arch.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Je podle Vás vysílání České televize objektivní a vyvážené?