Svátek má: Dobroslav

Zprávy

Velikost textu:

Ján Čarnogurský: Jednejme s Ruskem!

Ján Čarnogurský: Jednejme s Ruskem!

Válka na Ukrajině pokračuje a ceny na Slovensku a na celém Západě stoupají. A budou stoupat ještě víc. Politici na Slovensku a na celém Západě jim zatím čelí jen hloupými činy a ještě hloupějšími řečmi.

Ján Čarnogurský
20. června 2022 - 03:20

Ministr obrany Jaroslav Naď daroval Ukrajině protiraketový systém S-300, vrtulníky a jiné zbraně a munici. S-300 ruská armáda zlikvidovala hned po překročení ukrajinských hranic a vrtulníky čeká takový osud brzy. S-300 měl chránit jih Ukrajiny, ale jak to, že ruské rakety vystřelené z Černého moře přelétly přes jih Ukrajiny a trefily železnici na Podkarpatské Ukrajině?

Kdyby Slovensko hodnotu darovaných a na Ukrajině sešrotovaných zbraní raději přeměnilo na podporu ukrajinských uprchlíků, jejichž válka vyhnala z domu.

V hloupých řečích ministr financí Igor Matovič opakuje mantru ze Západu, že za růst cen u nás odpovídá Vladimir Putin a vůbec, Putin se podobá Hitlerovi. Sankce proti Rusku začal Západ a Slovensko nevybočilo z řady. Rusko odpovědělo opačnými sankcemi. Vždyť to bylo jeho přirozené právo. Hloupost kolektivního Západu spočívá v tom, že si nespočítává jednoduchá čísla. Západní Evropa spotřebuje ročně v průměru 40 % plynu z Ruska, Slovensko dokonce 100 %. Tento plyn zatím nemá jak nahradit. Spojené státy ji nutí vypovědět ruský plyn a nahradit jej jejich břidlicovým nebo LNG plynem, které jsou trojnásobně dražší. Podobně je to s ruskou ropou. Evropská kolonie se neumí vzepřít. Energie jsou základem všech dalších cen.

Plyn

Slovensko má dohodu s Gazpromem na dodávku 5 miliard m³ ročně do roku 2028. Dohodnutá cena je cca 400 €/1000 m³. Proto cca nebo některé složky ceny se sezónně mění, ale nejsou rozhodující. Pokud by nám dohoda s Ruskem padla, museli bychom kupovat plyn na burze v Amsterdamu. Tam je nyní cena 2000 €/1000 m³ a soustavně stoupá. Rusko dohodu o dodávkách plynu dodržuje, ale – paradoxně – za Rusko bojuje Západ. Rusko dodává plyn přes plynovod Družba přes území Ukrajiny a přes Nord Stream I. přes Baltské moře. Severní potok II. je sice technicky dokončen, ale Německo jej odmítlo dát do provozu.

Před týdnem Gazprom oznámil, že snižuje dodávku plynu o 40 %, protože jeden kompresor potřeboval opravu, kterou zajišťuje závod v Kanadě. Kompresor je už i opraven, ale nelze jej dopravit zpět do Ruska, protože Kanada přijala tak přísné sankce proti Rusku, které zakazují každou dodávku do Ruska. Čili opravený kompresor zůstává v Kanadě, Rusko musí (nebo má důvod) krátit dodávky do Evropy a Evropa, včetně Slovenska, nemůže obviňovat Rusko z porušení smlouvy, protože Rusko neplní dodávku pro sankce přijaté Západem, včetně Slovenska. Rusko se může smát, ušetřený plyn vezme Čína nebo Indie ai když cena bude nižší než na burze, stále bude vyšší než smluvní cena s Evropou. Divíte se, že hodnota rublu stoupá a ruský rozpočet dosahuje přebytek? Toto nazývá Igor Matovič vinou Vladimira Putina za stoupání cen. protože Rusko neplní dodávku pro sankce přijaté Západem, včetně Slovenska. Rusko se může smát, ušetřený plyn vezme Čína nebo Indie ai když cena bude nižší než na burze, stále bude vyšší než smluvní cena s Evropou. Divíte se, že hodnota rublu stoupá a ruský rozpočet dosahuje přebytek? Toto nazývá Igor Matovič vinou Vladimira Putina za stoupání cen. protože Rusko neplní dodávku pro sankce přijaté Západem, včetně Slovenska. Rusko se může smát, ušetřený plyn vezme Čína nebo Indie ai když cena bude nižší než na burze, stále bude vyšší než smluvní cena s Evropou. Divíte se, že hodnota rublu stoupá a ruský rozpočet dosahuje přebytek? Toto nazývá Igor Matovič vinou Vladimira Putina za stoupání cen.

Ministr hospodářství Richard Sulík nás ujišťuje, že zatím máme plynu dost. Zatím to může být pravda. Ale Ukrajina, která také bere plyn z Ruska přes plynovod Bratrstvo se chce odpoutat od ruského plynu úplně a objednala z USA pro sebe plyn LNG. Samozřejmě dražší než ruský plyn. Když americký plyn začne proudit na Ukrajinu, Ukrajina nebude mít zájem umožňovat odběr plynu přes Bratrstvo dalším evropským zemím, Slovensku, Česku, Maďarsku. Na Bratrstvu se pak může stát nehoda, která ho zcela vyřadí z provozu. Ukrajina volá po odpoutání se Evropy od ruského plynu už dávno. Plyn na Ukrajinu má dodávat závod v Texasu. Na závodě nedávno vypukl požár a oprava potrvá pár měsíců. O tolik se oddaluje dodávka amerického plynu na Ukrajinu a do té doby Ukrajina nemůže přerušit Družbu.

Samostatnou kapitolou je doprava plynu z Ameriky do Evropy, zejména na Slovensko. Potřebovali bychom dopravit z Ameriky téměř 300 tankerů za rok nebo jinak téměř jeden tanker denně. Na nakládku, vykládku a plavbu Amerika - Evropa a zpět potřebuje tanker 21 dní. Jinak vyjádřeno, potřebovali bychom 20 tankerů, které by se točily s naším plynem mezi Amerikou a Evropou bez rezervy. Nyní nemáme žádný tanker, výroba tankeru v Japonsku nebo v Jižní Koreji trvá tři roky. Na množství plynu, které potřebuje, Evropa nemá přístavy na odběr tankerů.Nafta

Ropu odebíráme z Ruska přes ropovod Družba. Cena je také výhodnější než jakákoli jiná cena za ropu. Navíc každá ropa má své specifické složení a naše jediná rafinerie Slovnaft má technické zařízení právě na zpracování ruské tzv. ropy. těžké ropy. Ropa z Blízkého východu je tzn. lehká ropa. K jejímu zpracování by Slovnaft musel vyměnit velké bloky svého technologického vybavení. Americká kolonie se sídlem v Bruselu opět dostala příkaz ukončit i odběr ruské ropy. Zmohla se nejvíce na případné umožnění odkladu nejvýše na tři roky. Takový odklad mohlo dostat i Slovensko. Slovenská vláda Eduarda Hegera se však zmohla jen na odklad 6 měsíců a další dva měsíce poloviční. Slovensko je jen podkolonií kolonie. Co bude s rafinováním ropy na naftu pro Slovensko zatím neznámo.

Řešení

Řešením je jednání s Ruskem. Můžeme jednat o pokračování dodávek plynu i ropy a vykašleme se na Brusel. Doprava plynu i ropy je technicky možná i jižní trasou přes Turecko nebo Bulharsko, Srbsko, Chorvatsko. Jak je bude dostávat Maďarsko. Ať se naše vláda nevymlouvá na Bruselu. Kdybychom vytvořili blok s Maďarskem, případně s Řeckem, Kyprem, Chorvatskem, Brusel by nás nemohl ignorovat. Geopoliticky i Německo a Francie by mohly mít zájem na posílení Střední Evropy. Zájem by mohlo mít i Rusko. Ten je nejjednodušší. Sankce proti Rusku se obnovují každých 6 měsíců a za prodloužení musí hlasovat všechny členské státy. Stačí, aby Slovensko nehlasovalo a sankce proti Rusku skončí. Spolu se výše uvedenými státy bychom si to mohli dovolit.

Ještě maličkost. Igor Matovič by se musel omluvit za přirovnání Putina k Hitlerovi. A další maličkost. Kdyby Donald Trump vyhrál v roce 2024 prezidentské volby, válka na Ukrajině by asi skončila as ní i sankce.

(rp,prvnizpravy.cz,vkontakte,foto:arch.)Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
12%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
55%