Svátek má: Hynek

Zprávy

Velikost textu:

Jak smutné: USA kromě zbraní zanechaly v Afghánistánu nerosty za bilion

Jak smutné: USA kromě zbraní zanechaly v Afghánistánu nerosty za bilion

Kvůli rychlému stažení vojsk z Afghánistánu, USA po sobě zanechaly speciální surovinové poklady v hodnotě přes 1 bilion dolarů, zcela jistě omylem, stejně jako u zapomenutého vojenského vybavení.

Ilustrační foto
22. srpna 2021 - 06:20

Mezi cenné poklady patří lithium. Zejména Čína by měla být potěšena pozůstatky a mnout si ruce, čínští vládci již prohlásili, že chtějí vést přátelské rozhovory s Talibanem.

Novinářka CNN Julia Horowitzová v článku vyjádřila politování nad tím, že USA kvůli stažení vojsk z Afghánistánu zanechaly nerosty v hodnotě přes bilion dolarů, zatímco tyto zdroje jsou ve světě skutečně „naléhavě potřeba“. Podle Horowitzové američtí vojenští představitelé a geologové v roce 2010 řekli, že Washington po 20 letech opustí cenné nerosty, pokud americké síly opustí Afghánistán.


Podle amerických vědců má Afghánistán vzácné zdroje, jako je lithium, které se používá v důležitých oblastech, jako je výroba obnovitelných baterií a výroba elektromobilů. Horowitzová se obává, že státy jako Čína mohou nakonec najít způsob, jak vyjednat tyto zdroje s Talibanem. Autorka však připouští, že to je vzhledem k přetrvávajícím rizikům bezpečnosti a stability v Afghánistánu vysoce nepravděpodobné.

(rp,prvnizpravy.cz,politikstube,foto:arch.)Souhlasíte s tvrzením premiéra Fialy, že jsme ve válce?

Ano
transparent.gif transparent.gif
33%
Ne
transparent.gif transparent.gif
67%