Svátek má: Andrea

Zprávy

Velikost textu:

Jak Porošenko otevírá „vnitřní frontu“ proti Zelenskému

Jak Porošenko otevírá „vnitřní frontu“ proti Zelenskému

Kancelář prezidenta Vladimira Zelenského a tým šéfa strany Evropská solidarita (EU) Petra Porošenka zintenzivnily výměnu informací.

Petro Porošenko, ukrajinský exprezident
5. června 2022 - 09:01

Porošenkovi a skupině spolupracovníků se podařilo opustit Ukrajinu až na třetí pokus .

Dvakrát ho nepustili ze země. V „Eurosolidaritě“ říkají, že to bylo na pokyn úřadů. Kancelář prezidenta navíc zvyšuje  zájem o trestní případy, ve kterých je Porošenko společně s Viktorem Medvedčukem, který proti exprezidentovi svědčil.

Eurosolidarita se svým mocným informačním fondem zase propaguje obvinění Kanceláře prezidenta a Zelenského osobně z neschopností připravit zemi na rozsáhlou ruskou invazi a neúspěchy během války.

Na „vnitřní frontě“ mezi OP a Porošenkem pokračují aktivní protiútoky. Exprezident se tedy nedávno nedostal na Parlamentní shromáždění NATO, protože dvakrát prý pohraničníci při pokusu o opuštění země nedokázali přečíst QR kód ve výjezdním povolení.

Ostatní zastupitelé, kteří s ním cestovali na služební cestu, přitom měli doklady v pořádku.

„Jsme svědky toho, že když naši vojáci bojují proti Putinovu Rusku, někdo zde chce vybudovat Putinovu diktátorskou Ukrajinu,“ uvedl Mykola Knjažickij ve videoposelství europoslanců.

Eurosolidarita naznačuje, že Porošenkovy problémy vznikly proto, že se chystal na akci týkající se konkrétně Aliance. Tak či onak už byl propuštěn na summit Evropské lidové strany.


Úřady se dále snaží udržet pozornost veřejnosti na vysoce sledovaná trestní řízení související s Porošenkem a Medvedčukem, kteří byli zadrženi SBU. Jak web Strana napsal, svědčil o roli Porošenka v schématech souvisejících s přeregistrací ropovodu Samara-Západní směr a dodávkou uhlí z LDNR.

V nedávném rozhovoru pro Interfax-Ukrajina poradce šéfa OP Michail Podoljak řekl, že rozhodnutí zveřejnit tuto část vyšetřování v obou případech během války bylo správné, i když vrhlo stín na bývalého vůdce země. Porošenkovy činy, které se nyní vyšetřují, se podle Podoljaka staly „jednou z příčin této války“.

„Pak si v Rusku uvědomili, že vláda na Ukrajině je podvodná, že bylo snadné s touto zemí přijít na to, že je na prodej, že Porošenko vydělává na krvi," řekl Podoljak.

Porošenka přitom konkrétně obviňuje z PR ve válce a touhy podkopat vnitropolitickou jednotu.„Bohužel při současné konsolidaci společnosti na pozadí války došlo k velmi zvláštnímu rozpadu některých představitelů staré ukrajinské politické elity, včetně pana Porošenka. Nemohli najít své místo ve vojenském souřadnicovém systému. Pamatujte: nějakou dobu se ještě snažili dělat reklamu prostřednictvím selfie na kontrolních stanovištích, poskytováním jakési humanitární pomoci, kterou jiní lidé poskytovali v mnohem větším objemu. Když jim bylo jasné, že tato technologie nefunguje, stále zůstávají vyvrženci, když zjistili že stát stále funguje, někteří opustili veřejný prostor. Druhá nejnetrpělivější část, která prostě nemůže žít bez pocitu poptávky a alternativy vůči státu, začala utrácet peníze na rozvoj vnitropolitického systému konkurence. A Porošenko to udělal,“ řekl Podoljak.

Toto prohlášení okamžitě vyvolalo reakci skupiny vlivu exprezidenta, který úřady obvinil z politického nátlaku na opozici.

„Chci připomenout, že právě díky rozhodnutí bývalého politického vedení země byla osvobozena polovina území Donbasu okupovaná Rusy. (veřejný, novinářský) alternativní názor - je to jejich osobní iniciativa nebo systémová politika vlády zaměřená na hledání vnitřních nepřátel, když nepřítel je vlastně jeden? A rozhodně není ve vlasteneckém prostředí,“ napsal na své stránce lidový poslanec osmého svolání Alexandr Černěnko, který v roce 2019 kandidoval do parlamentu na volební listina EU.

Ale kdyby byl Porošenko prezidentem, všechno by dopadlo jinak, ujišťují jeho příznivci. A vůbec by nedošlo k žádné invazi, jak tvrdí zmíněný lidovec z EU Knjažickij mimochodem v domnění, že Rusko by ani za prezidentky Julije Tymošenkové neriskovalo útok.


(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:arch.)

43 - 9274490247 / 0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ6201000000439274490247 
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Je řešením krize demise současné vlády?

Ano
transparent.gif transparent.gif
37%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
30%