Svátek má: Bernard

Zprávy

Velikost textu:

Independent: Britská vláda připravuje zákon proti „nepřizpůsobivým“

Independent: Britská vláda připravuje zákon proti „nepřizpůsobivým“

Britský parlament zvažuje návrh zákona, který rozšíří pravomoci policie a umožní „bez dobrého důvodu“ zadržovat a prohledávat osoby s historií trestných činů a rovněž zavést trestní odpovědnost za „život na území bez povolení“.

Ilustrační foto
15. září 2021 - 10:20

Jak uznává ministerstvo vnitra, tato opatření mohou zahrnovat „nepřímou diskriminaci“ černochů a kočovných etnických skupin, ale v zájmu prevence kriminality je to „objektivně odůvodněné“.

Diskriminace černochů, cikánů a různých nomádských etnických skupin podle nového zákona je " objektivně oprávněná ", uvedli britští představitelé. Jak informoval list The Independent, v pondělí 13. září britské ministerstvo vnitra zveřejnilo dokumenty, ve kterých skutečně uznalo, že nový zákon o policii, kriminalitě, trestech a soudech bude více zaměřen na určité segmenty populace.

Nová opatření zahrnují rozšířené pravomoci orgánů činných v trestním řízení zastavit a hledat. Nyní bude na základě nařízení o prevenci závažného násilí britská policie schopna zadržovat a prohledávat lidi na základě jejich dřívějšího provinění - bez „ přesvědčivého důvodu “, který je nyní potřebný. Ministerstvo vnitra ve svých dokumentech poznamenalo, že inovace „ v nepřiměřeném rozsahu “ postihne černou populaci. Současně, jak je uvedeno v odstavci s hodnocením dopadu opatření na zajištění rovnosti, „Očekává se, že jakékoli nepřímé rozdíly v rasových postojích budou mít pozitivní účinek a budou objektivně odůvodněny jako přiměřený prostředek k dosažení našeho legitimního cíle, kterým je snížení závažného násilí a prevence kriminality .

Agentura citovala statistiky z roku 2018, podle nichž byl počet vražd s oběťmi černé pleti čtyřikrát vyšší než u bělochů, a zdůraznila, že nová iniciativa by měla pomoci „ snížit počet případů násilí mezi skupinami, které jsou k násilí nejvíce náchylné “.

„Pokud by přínosy těchto opatření mohly převážit zápory, jak se nyní uvádějí, tato politika by měla příznivý účinek a byla by objektivně odůvodněná ," zdůraznilo ministerstvo.Jak uvádí deník, několik lidskoprávních organizací a charitativních nadací vyjádřilo znepokojení nad novými opatřeními, protože policejní statistiky ukazují, že černoši jsou již nyní zadržováni a hledáni devětkrát častěji než běloši. Organizace Liberty uvedla, že nový zákon „ ve skutečnosti vytváří pravomoci zadržovat a hledat bez skutečného podezření, bez jakéhokoli odkazu na konkrétní, objektivně existující hrozbu “ a „ zhorší diskriminaci “. A Aliance pro trestní spravedlnost poznamenala, že „ nová opatření nemají dostatečné důkazy o účinnosti “ a mohla by bránit rehabilitaci bývalých pachatelů a podkopat důvěryhodnost policie.

Podle listu The Independent se několik bodů nového zákona týká hlavně Romů a dalších kočovných etnických skupin, protože iniciativa zavádí nový typ trestní odpovědnosti - „ za život ve vozidle na území bez povolení “. Rozšíří se také pravomoci policie, která nyní bude moci zabavovat vozidla a další majetek kočovným skupinám.

(rp,prvnizpravy.cz,independent,foto:arch.)