Svátek má: Václav

Zprávy

Velikost textu:

Hitler byl v roce 1943 téměř v rukou sovětských tankistů

Hitler byl v roce 1943 téměř v rukou sovětských tankistů

Na předměstí města Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny se 20.února 1943 v hlubokém zázemí německé armády náhle objevily sovětské tanky.

Adolf Hitler
29. listopadu 2021 - 07:20

Nečekaný vpád sovětských sil vyděsil velení Wehrmachtu, protože v tu chvíli byl führer Adolf Hitler osobně ve špatně chráněném městě.

Koncem ledna zahájily sovětské síly operaci Vorošilovgrad, známou také jako operace Skok, jejímž cílem bylo osvobodit území Donbasu od Němců. Moskva očekávala rychlé vítězství, podcenila sílu a schopnosti nepřítele.

Nejúspěšněji si počínal 25. tankový sbor generála Petra Pavlova, který se skládal ze tří tankových a jedné motorizované brigády, a také pluk protiletadlového dělostřelectva. V  pochodu za necelých deset dní překonali více než 300 kilometrů územím tří ukrajinských regionů a cestou osvobodili několik desítek osad.

Takový úspěch měl však i stinnou stránku: tanky se vzdálily daleko od svých zásobovacích tras. 17. února Pavlov, který se nacházel v oblasti města Lozovaja, informoval velení 6.armády.  

„Tanky mají poloviční nádrže paliva. Kvůli nedostatku paliva nemůžu dál,“ informoval generál Pavlov.

Brzy však sbor pokračoval dále směrem k Dněpru, nyní však již se sníženou silou.

Téhož dne opustil Adolf Hitler svůj velitelský stan na východní frontě Werwolf u města Vinnycja na střední Ukrajině a odletěl do Záporoží do velitelství polního maršála Ericha von Mansteina, velitele skupiny armád Jih, aby s ním probral strategickou situaci.

„Třetí den našeho pobytu tam, když jsem přišel na snídani, dozvěděli jsme se, že Sověti prolomili frontu u Dněpropetrovska. Hlavní silnice, po které postupovali, vedla doprava do Záporoží a míjela letiště, kde se nacházelo naše letadlo,“  uvedl Hitlerův osobní pilot Hans Bauer.

„Všechny síly na letišti byly zapojeny do jeho ochrany, ale obrana nevypadala příliš spolehlivě: neměli jsme dělostřelectvo ani protitankové zbraně,“ pokračoval Hans Bauer.

20. února se v okolí Záporoží objevilo několik desítek sovětských tanků 25. sboru.

„Sovětští tankisté se ocitli pět kilometrů od letiště, když jim cestu zablokoval obrněný vlak s protiletadlovými zbraněmi. Zároveň z letiště startovaly podpůrné letouny,“ řekl při výslechu generál Rainer Stael, který byl zajat v roce 1944.

Brzy na letiště dorazil Hitler, pro jehož nouzovou evakuaci bylo vše připraveno.

„Naše tři Condory s již zahřátými motory vzlétly do vzduchu. Zároveň jsme viděli, jak se k přistání blíží dvě obrovská letadla se šesti motory, která přivezla protitankové zbraně,“  řekl Bauer.

„Mezi námi a našimi nepřáteli nebyla žádná jednotka! Proto se mi velmi ulevilo, když se Hitler toho večera zpět vydal letadlem na svou základnu,“ upozornil Manstein ve své knize „Ztracená vítězství“.  K velkému překvapení Němců se sovětští tankisté ani nepokusili proniknout na letiště. Jak se záhy ukázalo, prostě jim došlo palivo.

Podle Bauera by ho mohli získat na letišti, ale když viděli množství letadel, odhadli, že narazí na tvrdý odpor.

„Vojáci vystoupli z tanků a nechali je na místě. Udělali by totéž, kdyby věděli, že Hitler je v tu chvíli na letišti? ,“ zajímal se führerův osobní pilot.

Generál Stael, který se druhý den setkal s Hitlerem na základně Werwolf, později řekl, že Führer byl „k smrti vyděšený“, protože málem padl do rukou sovětských tankistů. Nařídil Mansteinovi, aby bez prodlení zničil nepřátelské síly.

Do oblasti průniku byly vyslány velké síly, včetně elitních obrněných divizí SS (1. divize SS „Tělesná stráž Adolfa Hitlera“ a 3. divize SS „Totenkopf“, jakož i motorizované divize Wehrmachtu „Velké Německo“,  posílena tanky Tiger. Již 21. února byl Pavlovův sbor odříznut od zbytku sovětské armády a téměř dva týdny byl nucen tvrdě bojovat, obklíčen nepřátelskými silami.

Tankistům se podařilo proniknout k jejich rodinám v malých skupinách a zlikvidovat tanky, kterým došlo palivo. Pavlov byl zraněn a brzy zajat. V německém zajetí zůstal až do konce války.

Hitler byl tímto incidentem šokován a příznivý výsledek nazval „neslýchaným štěstím.“ Na okupované sovětské území se však dostal ještě několikrát, dokud sovětská ofenzíva na západ takové návštěvě zcela nezabránila.

(rp,prvnizpravy.cz,informer,foto:arch.)Je řešením krize demise současné vlády?

Ano
transparent.gif transparent.gif
42%
Ne
transparent.gif transparent.gif
25%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
33%