Svátek má: Medard

Zprávy

Velikost textu:

Historický debakl pro kancléřku Merkelovou!

Historický debakl pro kancléřku Merkelovou!

Kancléřka Merkelová v pondělí večer veřejně přiznala, že mise Bundeswehru v Afghánistánu selhala.

Angela Merkelová, německá kancléřka
17. srpna 2021 - 07:20

Rozhodující otázkou pro zbývající dny funkčního období Angely Merkelové je: Nastavila kancléřka na nejvyšší prioritu záchranu evakuace německých občanů a německých pomocných pracovníků (s nimiž by se mělo zacházet jako s občany) z Afghánistánu.

Britové, Švédové a Češi přistáli v pondělí ráno se svými zaměstnanci velvyslanectví, kteří odletěli ještě před přistáním letadla Bundeswehru v Kábulu. Symbol život ohrožující tvrdohlavosti v kancléřství. Život ohrožující i pro naše vojáky, kteří musí přistát v Kábulu za mnohem dramatičtějších okolností, než by bylo nutné.

Německá vláda vystavila vojáky nebezpečí vlastní vinou. Spolková kancléřka v pondělí večer řekla: „Bohužel již nemáme plnou kontrolu. Letiště v Kábulu je dlouhodobě obklopeno Talibanem.“

A zatímco se Německo v pondělí večer obávalo, zda mohou parašutisté Bundeswehru zachránit své krajany naživu z obklíčeného letiště v Kábulu, kancléřka se při premiéře v kině v Berlíně smála a měla dobrou náladu. Obrázky, které musí Němcům v Afghánistánu připadat jako výsměch v této dramatické situaci. Kancléřka se oddělila od emocionálního stavu své země.

To, co zažíváme v těchto dramatických dnech, je symbolem 16 let zahraniční politiky vlády Merkelové: špatné analýzy, špatná hodnocení, špatná rozhodnutí, špatní spojenci, špatní lidé, kterým důvěřujeme. Od Krymu po Sýrii po suťovou hromadu afghánské politiky a poslední dramatické hodiny evakuace, která začala příliš pozdě - budou se pamatovat chaotické obrazy zahraniční politiky Merkelové.

Pro německé vojáky zůstává zpráva: Pokud sloužíte své zemi ve válce, necháte se lhostejně zranit za to, kvůli čemu jste riskovali život.

Pro německé diplomaty zůstává zpráva: Pokud musíte být zachráněni, kancléřka zapomněla včas poslat Bundeswehr. Pro pomocníky, přátele a příznivce Německa, kteří věřili v naše hodnoty, zůstává poselství: Nespoléhejte se na Německo.

Pro nás v Německu zůstává zpráva: zatímco první uprchlická krize ještě zdaleka neskončila, spolková vláda nedělá nic pro odvrácení další.Pád Kábulu je debakl nejen pro USA, ale i pro kancléřku, která je v Afghánistánu zodpovědná za 16 z 20 let. Jako vedoucí evropská velmoc by bylo povinností Německa vytvořit navazující strategii, alianci pro osoby postižené rizikem útěku a terorismu. Po 16 letech v kancléřství neexistují žádné výmluvy pro to, že jste nevytvořili vlastní doktrínu o zahraniční politice, včetně mechanismů k jejímu prosazení.

Konflikty v tomto světě nelze „demobilizovat“ jako Angela Merkelová s voliči SPD. Kábulská katastrofa ukazuje, „co můžeme a co nemůžeme“, řekla Angela Merkelová. Především ukazuje, o které životně důležité vojenské dovednosti se Angela Merkelová 16 let nestarala.


Když došlo na vedení CDU, kancléřka Merkelová shledala Annegret Kramp-Karrenbauerovou tak neschopnou, že to udělala s velkolepou politickou dekapitací jako vůdce strany. Ale i tak by to mělo být dost dobré a užitečné pro ministerstvo obrany, kde jsou rozhodnutí ohrožena smrtelností (pro ostatní). Jaké nebezpečné vyjádření malé mysli při řešení nejtěžších strategických otázek.

Válečné zóny nelze tolik ukolébat, jako to udělala Angela Merkelová s Německem. Pokud se budete vyhýbat, potlačovat, ignorovat těžká rozhodnutí, která války vnucují politice, válka se nebude vzdalovat, ale bude se přibližovat a přibližovat, dokud vás nepohltí.

Tak to bylo s nezasahováním v Sýrii, a tak je to nyní i s afghánskou katastrofou. Historická lekce, kterou Angela Merkelová nikdy nechtěla pochopit: Na válkách 21. století nezáleží, pokud s nimi nechcete bojovat.

Západní svět téměř pět desetiletí sleduje obraz helikoptéry nad americkou ambasádou v Saigonu. Kolaps Kábulu se vším, co má přijít, útěk a teror, zůstane jako obraz posledních dnů éry Merkelové. Navždy.

(rp,prvnizpravy.cz,bild,foto:arch.)Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
13%
Ne
transparent.gif transparent.gif
34%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
53%