Svátek má: Milena

Zprávy

Velikost textu:

Gruzínský premiér: Saakašvili a jeho příznivci plánovali atentáty

Gruzínský premiér: Saakašvili a jeho příznivci plánovali atentáty

Gruzínský premiér Irakli Garibašvili řekl, že Michail Saakašvili, který byl zadržen 1.října, plánoval v zemi po volbách nepokoje a atentáty. Řekl také, že úřady se nechystají politika vydat na Ukrajinu.

Irakli Garibašvili, gruzínský premiér
4. října 2021 - 06:20

Předseda vlády to řekl 3. října v rozhovoru pro televizní kanál Imedi.

Podle Garibašviliho tajné služby o plánech spiklenců věděly. Podrobnosti ale nesdělil a řekl, že stručně popíše záměry Saakašviliho a jeho příznivců, aby lidé věděli „jak špinavá je ta provokace“                                                                       
„Pravděpodobně by mohli zmobilizovat maximálně 10 tisíc lidí, a pak by ho samozřejmě policie musela zatknout, včetně použití speciálních prostředků. V tomto případě se zvažovalo zavraždění několika opozičních vůdců, aby gruzínská vláda ztratila legitimitu v zahraničí. Říkají, vidíte, co se děje: zabíjejí opoziční vůdce. Pak by požadovali demisi vlády a vypsání nových voleb," řekl premiér.


Podle jeho názoru je Saakašvili nemocný člověk, který opravdu věřil, že taková provokace je možná.

„Už jsem to řekl a chci této osobě připomenout, že si hrají s ohněm. Tito lidé zemi nezničí a nikdo ji nezničí. Ještě jednou je chci povolat k moudrosti. Vím, že i v jejich skupině byli odpůrci tohoto scénáře a došlo k velké hádce mezi nimi. Toto je samostatné téma, ale tito lidé nechápou, že nyní to není vláda roku 2003 a ani vláda 90. let. Jsme odlišní lidé a kontrolujeme všechny jejich provokativní akce, “ujistil Garibašvili.

Dodal, že Saakašvili žádá o návrat na Ukrajinu, ale Gruzie ho nevrátí.

„Saakašvili naléhavě žádá o návrat na Ukrajinu. Na Ukrajinu se ale bude moci vrátit až poté, co stráví celý předepsaný čas ve své vlasti za mřížemi," řekl gruzínský premiér.

(rp,prvnizpravy.cz,strana.ua,foto:arch.)