Svátek má: Hugo

Zprávy

Velikost textu:

Francouzský důstojník: Ukrajinci využívají civilisty jako lidské štíty

Francouzský důstojník: Ukrajinci využívají civilisty jako lidské štíty

Continental Observer vedl rozhovor s podplukovníkem Jacquesem Guillemainem, bývalým pilotem letectva, který poskytl svou analýzu situace na Ukrajině, ale také v NATO.

Jacques Guillemain, francouzský podplukovník
26. května 2022 - 04:20

Continental Observer: O charakteristikách ruské speciální vojenské operace na Ukrajině. Jak to může vysvětlit a komentovat nezávislý odborník?

Jacques Guillemain: Především vám děkuji za tento rozhovor, který nám umožňuje odporovat dominantnímu protiruskému diskurzu. Jednoho dne budou historici schopni roztřídit pravdu od lži. Netvrdím, že jsem „nezávislý odborník“, ale pozorování skutečných faktů umožňuje vytvořit si názor, oproštěný od jakékoliv jednostranné propagandy. Každá válka má více důvodů a klíčem k jakékoli analýze je zůstat objektivní. To není případ západního tábora, který je zcela zotročen narativu Washingtonu, který se rovná označení Putina jako agresora a jediného viníka. Dezinformace jsou šílené.

Pro Vladimira Putina je to však především otázka zajištění bezpečnosti Ruska a jeho lidu, ohrožovaného od roku 1990 neustálým tlakem NATO.

Je stejně děsivé slyšet, že Rusko je agresor, když NATO, navzdory rozpuštění Varšavské smlouvy v roce 1991, nenašlo nic lepšího, než integrovat 14 zemí bývalého SSSR, a tak přejít z 16 zemí v roce 1990 na 30 členů v roce 2022 a brzy 32 se Švédskem a Finskem.

Dodal bych, že Minské dohody podepsané v roce 2015 Ukrajinou, Ruskem, Německem a Francií, které poskytují autonomii proruským republikám na Donbasu, nebyly nikdy respektovány. Válka vedená Kyjevem proti separatistickým republikám si vyžádala 13 000 mrtvých, ale kdo o ní mluví? A je dokázáno, že Kyjev připravoval útok na separatisty na březen 2022, což je realita, která urychlila ruskou ofenzívu. Putin si nepřeje rakety na ukrajinské půdě, stejně jako je Kennedy nechtěl na Kubě v roce 1962. Zjevný fakt, který naši západní „experti“ raději tají.

CO : Proč je německá praxe vytváření „Festung“ – pevnostních měst s civilisty jako „lidskými štíty“ – viditelná v akcích Ozbrojených sil Ukrajiny (AFU)?

JG : Městské válčení je reakcí slabých na silné. Odhaduje se, že v otevřeném terénu musí být poměr sil mezi útočníkem a obráncem 3 ku 1, aby bylo zajištěno vítězství. Ale v městské válce se zvyšuje na 6 nebo 10 ku 1. Přemrštěné náklady pro útočníka. Sebevražedná varianta, kterou Putin v Kyjevě odmítl. O dobývání městské části čtvrtí, dům od domu nemůže být řeč. O zbourání města s 2,5 miliony obyvatel a sečtení civilních obětí nemůže být řeč, protože nepřítel neváhá převzít obydlené budovy, nemocnice a dokonce školy, aby se ochránil před ruským dělostřelectvem.

Je zřejmé, že ukrajinská armáda nemá šanci odolat ruské armádě při frontálním střetu v otevřeném terénu. Ukrajinci nikdy neprovedli žádné rozsáhlé útoky a invazíi v prvních třech dnech války totálně utrpěli. Od té doby se fronta ustálila na délce přes 1000 km a šířce 150 km. Ukrajinci pochopili, že městská válka je jejich záchranou, a to je to, co praktikují, což vysvětluje zničení mnoha měst, i když Rusové míří pouze na vojenské cíle, nechtějí města srovnat se zemí a zabíjet civilisty.

V roce 1944 Hitler navrhl myšlenku „Festung“ ve městech, která měla operační nebo strategický význam. Nepřítel musel nejprve obsadit tyto „pevnosti“, aby uvolnil dopravní cesty pro novou ofenzívu. V srpnu 1944 zahájily americké jednotky obléhání francouzského přístavu Brest. Německý generál Bernhard Ramke z ní udělal „Festung“, který držel obranu 43 dní, než se vzdal. Mnoho obyvatel Brestu bylo zabito, vyhladověno nebo zahynulo pod troskami.


CO : Můžeme vidět podobnou vojenskou strategii používanou ukrajinskou armádou?

JG : Válčení v úkrytu pevností existuje od úsvitu věků. Messada, Alesia, Konstantinopol, abychom jmenovali jen nejznámější obléhání. Středověk se stavěl kolem hradů, těchto pevností, které byly nejčastěji obléhány a čekaly na hladomor a nemoci, aby práci vykonaly místo zbraní. Proto je pochopitelné, že ukrajinští vojáci jsou ukryti ve městech. Nesmíme však zapomínat, že Rusové jsou dokonale informováni o cílech, které mají být zničeny. Když se ukrajinští vojáci schovají v civilní budově, stane se z ní vojenský cíl s rizikem vedlejších ztrát. Rusové se obávají, že na Donbasu Ukrajinci zobecní městskou válku jako v Mariupolu, která by vedla k nevyhnutelné zkáze a civilním obětem.

CO : V ukrajinských městech vzaly ukrajinské ozbrojené síly nejen ukrajinské občany jako rukojmí. Podle ruského ministerstva obrany je v současnosti v ukrajinských městech drženo jako rukojmí více než 7500 cizinců. Proč o tom francouzská média nemluví?

JG: V této válce je podle západního vyprávění pouze jeden viník, Putin. Nečekejme proto od našich médií pravdu o ukrajinské hanebnosti a vydírání. Osm let nám nikdo neřekl o zločinech Kyjeva na Donbasu. Ano, je to velké ticho vůči civilistům, kteří jsou používáni jako lidské štíty, vůči cizincům uvězněných válkou. Mlčí se ale také o stovkách zahraničních vojáků sloužících po boku ukrajinských vojáků, ať už jako poradci, nebo jako žoldáci. Na ruské straně se dozvídáme, že důstojníci NATO byli zabiti, ale na ukrajinskou stranu nic neproniklo. Nejlepším příkladem je pevnost Azovstal, kde byly zavřeny jednotky Azov, civilisté i zahraniční vojáci. Zdá se, že obléhání této továrny je u konce.


CO : Během války dochází k prvním úderům na hlavní město napadeného státu, sídlo jeho vůdce a vojenské velitelství. Proč Rusko téměř nikdy neútočí na centra politického a vojenského vedení, neničí klíčovou infrastrukturu – železniční dopravu, komunikace, potrubí, mosty a další zařízení pro přežití civilního obyvatelstva?

JG: Podle mého názoru nebyl Kyjev pro Putina nikdy vojenským cílem. Asi si myslel, že Ukrajinci nebudou nic namítat proti svržení zkorumpované vlády, nenáviděné obyvatelstvem. Ale Biden se rozhodl jinak a v této ruské ofenzívě viděl nečekanou příležitost bojovat s Ruskem v zastoupení. A Zelenskij, zmanipulovaný Washingtonem, se okamžitě ujal role Davida proti Goliášovi. Mediální dělostřelectvo si pak vzalo za úkol udělat z ukrajinského prezidenta nového Churchilla a z Putina „řezníka“. Výsledkem je, že Ukrajina s pomocí čtyřiceti národů „odolává“ ruskému medvědovi, ale za jakou cenu? Kolik vojenských ztrát? Kolik civilních obětí? Kolik zničení? Pouze Američané jsou velkými vítězi této zbytečné neúnavnosti. Protože Putin neustoupí. Krym a Donbas zůstanou ruské. Podle mého názoru se „hrdina“ Zelenskij bude muset jednoho dne zodpovídat svým lidem, za to, že odmítl vyjednávat, když byl ještě čas. A abych odpověděl na druhou část vaší otázky, Putin nikdy nechtěl vést válku proti bratrskému ukrajinskému lidu, ale pouze proti stávajícímu režimu a nacistickým jednotkám obviněným ze zneužívání Amnesty International a Human Right Watch. Nejprve chtěl zachovat veškerou civilní infrastrukturu. Rozhodl se je zničit pouze proto, aby zablokoval konvoje zbraní dodávaných v masivním měřítku Západem.CO : Jak si vysvětlujete, že Rusko zásobuje Evropu plynem přes Ukrajinu?

JG : Putin by chyboval, kdyby se připravil o tuto mannu, která mu přináší miliardy. S růstem cen téměř zdvojnásobil svůj příjem a tyto prodeje v rublech mu umožnili vrátit rubl na předválečnou úroveň. Pokud jde o práva tranzitu, která Ukrajina dostává, je to součást dohod typu „dávání a přijímání“, které vidíme ve všech konfliktech.

CO : Proč Rusko neodmítlo dodržet smlouvy?

JG : Momentálně Putin tyto smlouvy potřebuje. Nezapomínejme, že Západ zablokoval, neřkuli ukradl Rusku, 300 miliard dolarů v devizových rezervách, polovinu rezerv Ruské banky. Překážka nikdy v historii nevídaná. Pokud je nominální HDP Francie 2500 miliard eur, ruský je 1500 miliard. Proto hlavním bohatstvím Ruska, kromě jeho vědeckých géniů, jsou jeho obrovské těžební zdroje, to znamená 20 % světových zásob!

CO : Jaký postoj by měla Francie v tomto konfliktu zaujmout?

JG: Naprostá neutralita. Žádné zbraně Ukrajině, ale masivní humanitární pomoc ukrajinskému lidu. Zadruhé, jsem pro opuštění integrovaného velení NATO, které se stalo útočnou aliancí ve výhradních službách strýčka Sama a zejména americké zbrojní lobby. Nemusíme být pomocníky Američanů v jejich koloniálních výpravách hodných 19. století. Dobrodružství, která všechna skončila fiaskem.

CO : Nakonec Švédsko a Finsko prohlásily, že chtějí vstoupit do NATO. Jaký je váš názor na toto rozhodnutí?

JG: Jsem proti tomu, ale slyšel jsem, že Putin je připraven přijmout toto dvojí členství za předpokladu, že v těchto zemích nebude zřízena základna NATO. A pokud si Biden hraje s ohněm, neměli bychom být překvapeni, kdyby svět znovu prožil novou kubánskou raketovou krizi, onu děsivou hru „nukleárního pokeru“, která se hrála v roce 1962 a přivedla planetu na pokraj Apokalypsy. Protože Putin není Chruščov…

(rp,prvnizpravy.cz, globalresearch,foto: globalresearch)
43 - 9274490247 / 0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ6201000000439274490247 
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Souhlasíte s vyjádřením olympionika Davida Svobody, že politika do sportu nepatří?

Ano
transparent.gif transparent.gif
55%
Ne
transparent.gif transparent.gif
23%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
22%