Svátek má: Barbora

Zprávy

Velikost textu:

Finsko vstupuje do NATO: Nyní je rozhodnuto

Finsko vstupuje do NATO: Nyní je rozhodnuto

Finské politické vedení se nyní konečně vyslovilo pro vstup do NATO. Žádost o členství by mohla být podána do Bruselu již příští týden. Rusko varuje před "vojensko-technickými i jinými kroky".

Ilustrační foto
13. května 2022 - 10:50

Podle zpráv německé tiskové agentury se finské politické vedení konečně rozhodlo: severská země chce vstoupit do NATO. Oficiální žádost o přistoupení by mohla do Bruselu dorazit už za pár dní.

NATO tento krok vítá. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg ujistil, že přistoupení Finska bude rychlé a hladké.
 
Kancléř Olaf Scholz rovněž přislíbil plnou podporu vstupu Finska do NATO, jak uvádí Tagesspiegel . Mluvčí federální vlády vysvětlil, že kancléř Scholz telefonoval finské hlavě státu Sauli Niinistö. Scholz vítá rozhodnutí finského prezidentka a premiérky Sanny Marinové.
 
Nyní ale panuje obava, jak Rusko na tuto provokaci zareaguje. Vladimir Putin opakovaně pohrozil vážnými politickými a možná i vojenskými důsledky, pokud Finsko vstoupí do NATO. Rusko vidí, že jeho bezpečnostní zájmy jsou ohroženy vstupem Finska do NATO .

Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo:
„Vstup Finska do NATO vážně poškodí bilaterální vztahy mezi Ruskem a Finskem a udržení stability a bezpečnosti v severoevropském regionu. Na oplátku bude Rusko nuceno podniknout „vojensko-technické“ i jiné kroky k potlačení vznikajících hrozeb pro jeho národní bezpečnost.“

Po USA i Velká Británie odmítá bezpečnostní záruky Švédsku a Finsku

USA a Velká Británie projevují skepsi vůči vnějšímu světu. V každém případě deklarovali, že za Finsko (a možná i Švédsko) nepřevezmou žádné bezpečnostní záruky . Zdá se, že to naznačuje, jak citlivá je situace ve Washingtonu a Londýně.

(rp,prvnizpravy.cz,freiewelt,foto:arch.)Označili byste Rusko jako teroristický stát?

Ano
transparent.gif transparent.gif
28%
Ne
transparent.gif transparent.gif
44%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
28%