Svátek má: Jeroným

Zprávy

Velikost textu:

Expert k rozhodnutí MOV: Příště to může být Čína, Saúdská Arábie,...

Expert k rozhodnutí MOV: Příště to může být Čína, Saúdská Arábie,...

Příběh o přijetí ruských a běloruských sportovců na olympijské hry ukáže, jak bude sport v budoucnu vypadat: zda se rozdělí na politickou a ekonomickou sféru nebo si zachová alespoň okázalou jednotu.

Ilustrační foto
30. března 2023 - 07:20

Tento názor vyjádřil EADaily zakladatel mediálního centra Russkiy Mir, specialista na geopolitiku sportu, Andrej Volkov, v komentáři k doporučení MOV povolit pouze ty ruské sportovce, kteří nepodporují speciální vojenskou operaci na Ukrajině, a pouze v neutrálním stavu, do mezinárodních soutěží.

„Nejrychlejší způsob, jak to udělat, by bylo vyhrát speciální vojenskou operaci,"  řekl expert.

Jak Volkov poznamenal, na rozhodnutí MOV není nic překvapivého – mezinárodní instituce dlouhodobě volí taktiku politizace všech sfér mezinárodního života a sport není výjimkou.

„Praxe posledních let ukazuje, že MOV již nelze považovat pouze za největší mezinárodní sportovní organizaci a nezávislý nestátní subjekt schopný ovlivňovat politiku států a dalších organizací. MOV se stal jakýmsi dirigentem zájmů politického Západu. Doporučení suspendovat ruské a běloruské sportovce pouze na základě jejich pasu je toho důkazem,“  řekl.

„Za poslední rok jsme viděli, jak se důsledně zhroutila všechna pravidla, na nichž byl mezinárodní sport postaven,“ pokračoval.
 
Ještě před speciální vojenskou operaci se objevil příběh Kamily Valijevové , jejíž jméno bylo v dopingové kauze navzdory statutu chráněné osoby zveřejněno, protože byla potřeba protiruská provokace. Kvůli tomu vlastně zařídili celý tento dopingový případ, zdůraznil Volkov. A po startu SVO už byli suspendováni všichni ruští sportovci, prostě proto, že jsou Rusové. Naprosto ve stejné logice je rozhodnutí přijmout ruské sportovce v neutrálním stavu, což je zcela v rozporu s Olympijskou chartou, uvedl expert.

„Na druhou stranu někteří lidé v MOV chápou, že bez ruských sportovců se olympiáda jednoduše promění v úzký klub politických západních zemí, protože ostatní nezápadní země si jsou dobře vědomy toho, že kdyby to dnes udělaly Rusku, pak zítra udělají totéž s Čínou, se Saúdskou Arábií, se Srbskem, s Maďarskem (kterému již byla odepřena možnost pořádat olympijské hry v roce 2032 kvůli postoji Budapešti k otázkám LGBT)“, 
upozornil Volkov.

Rozšiřování sfér pro politický boj Západem podle něj nevyhnutelně vyvolává potřebu dát srovnatelnou odpověď na stabilitu pozic ve sférách globální interakce, například formování regionálních formátů sportovní spolupráce. Byli jsme toho skutečně svědky při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Moskvě.

„Pro MOV je taková alternativa noční můrou, protože pokud vzniknou atraktivní soutěže v místech BRICS nebo SCO, potřeba olympijských her v zásadě zmizí. Což mimochodem MOV nedávno opakovaně prohlásil,“ pokračuje expert.

Pokud jde o další dialog s MOV, podle Volkova po současném rozhodnutí jeho potřeba fakticky mizí, neboť MOV se tímto rozhodnutím sám zlikvidoval a všechnu odpovědnost převedl na sportovní federace.

„Dialog by měl být veden s mezinárodními federacemi a zde bude úspěch záviset na inteligenci a talentu našich diplomatů. Musíme pokračovat v prohlubování sportovní spolupráce se spřátelenými zeměmi, abychom vytvořili atraktivní alternativu,
“ uzavřel expert.

Již dříve Mezinárodní olympijský výbor potvrdil doporučení zakázat mezinárodní soutěže v Rusku. Výkonný výbor MOV také doporučil nepovolit start Rusům, kteří speciální operaci podpořili.

„Výkonná rada MOV dnes v prostém textu říká: „Ruský atlete, vzdej se přímo svého státu!" Jestliže to dříve dělali prostřednictvím vlajky, státního znaku, hymny, dnes to dělají prostřednictvím kritiky státu. Proč odkládají rozhodnutí o účasti našich sportovců na olympiádě? Jedná se o psychologický nátlak a věnování dodatečné pozornosti tématu. Jejich rozhodnutí již bylo učiněno: chtějí vidět sportovce z Ruska z pozice slabosti, s nataženou rukou,“  řekl poslanec.

Chamzajev navrhl buď počkat na záchvat vzteku MOV, nebo „prostě přerušit vztahy“.MOV doporučil...

MOV doporučil, aby se v případě sportovců z Ruska a Běloruska na mezinárodních soutěžích striktně dodržovala absence národních symbolů, hymny a národních barev. To by mělo platit nejen pro samotné sportovce a jejich týmy, ale i celá sportoviště. Ruské a běloruské vlajky by se tak neměly objevit ani v hledišti.

V doprovodném manuálu MOV upřesnil podmínky, které jsou přísnější, než byly při účasti neutrálních ruských sportovců na všech olympijských hrách počínaje Pchjongčchangem 2018. Tehdy navzdory trestu za systematický doping mohli mít oblečení v národních barvách a při triumfech jim hrála skladba významného ruského skladatele Petra Iljiče Čajkovského. Byli označeni jako "olympijští sportovci z Ruska".

Tentokrát by měli mít označení Individuální neutrální sportovci s francouzskou zkratkou AIN. Měli by mít čistě bílé nebo jiné jednobarevné oblečení bez týmového loga.

Vyjádření NSA ke krokům MOV

NSA nesouhlasí s postojem MOV ohledně účasti ruských a běloruských sportovců v mezinárodních soutěžích
Národní sportovní agentura zásadně nesouhlasí s rozhodnutím Mezinárodního olympijského výboru, který doporučil mezinárodním sportovním federacím, aby umožnily návrat neutrálních ruských a běloruských sportovců do soutěží. Předseda NSA Šebek bude konzultovat další kroky s evropskými partnery.

„Včerejší rozhodnutí MOV mě velmi zaskočilo. Postoj České republiky vůči účasti ruských a běloruských sportovců je od začátku války stejný – dokud probíhá ruská agrese, žádní sportovci zemí, které agresi vyvolaly se nemohou účastnit vrcholných sportovních  akcí, natož pak olympijských her,“ uvádí předseda NSA Ondřej Šebek a dodává: „Velké mezinárodní sportovní svazy jako fotbal, hokej, basketbal, atletika, biatlon nadále neumožňují kvůli probíhající válce účast ruských sportovců. MOV jde úplně opačným směrem a naopak nabádá svazy, aby ruské sportovce do soutěží pustily. To považujeme za nepřijatelné a budeme usilovat o změnu postoje MOV.“

Jednotný postoj České republiky na nedávné schůzce si potvrdili představitelé Národní sportovní agentury, Ministerstva zahraničních věcí a Českého olympijského výboru. Stejný postoj měla i drtivá většina evropských zemí, které se zúčastnili konference k tomuto tématu. „Nyní zvážíme další kroky, předpokládám, že bude k tomuto rozhodnutí MOV svolaná další konference našich evropských partnerů, kde budeme aktivní a předpokládám, že se domluvíme na dalším společném postupu.“ upřesňuje předseda Šebek.


(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,ceskenoviny, foto:arch.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
66%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%