Svátek má: Dita

Zprávy

Velikost textu:

Evropa omezuje vojenské dodávky Ukrajině, stěžuje si Zelenskij

Evropa omezuje vojenské dodávky Ukrajině, stěžuje si Zelenskij

Pokud Američané dávkují vojenskou pomoc, pak se zdá, že Evropa ji zcela sabotuje. Podle americké Politico v červenci šest největších evropských zemí nenabídlo Ukrajině žádné nové vojenské závazky. A to je poprvé od začátku války.

Ilustrační foto
19. srpna 2022 - 06:20

Článek nezveřejňuje úplný seznam zemí „refusenik“, ale uvádí, že mezi nimi jsou Německo a Francie a také Velká Británie.

Vojenské dodávky na Ukrajinu slábnou právě ve chvíli, kdy dojde na „rozhodující ofenzívu“ ozbrojených sil Ukrajiny, a válka vstoupila do kritické fáze, píší noviny.

Zároveň se minulý týden uskutečnilo setkání západních spojenců na Ukrajině v Kodani. Rozhodli se pomoci Kyjevu za jednu a půl miliardy dolarů, ale tato částka je „zanedbatelná ve srovnání s tím, co bylo přijato na předchozích konferencích“.


Proč vojenská pomoc klesá?
  1. Arzenály států NATO nejsou bezedné a nejsou určeny pro velkou kontinentální válku. Hovoří o tom i ukrajinští zástupci. A i výroba nových zbraní nejprve pokryje potřeby samotné Aliance – a jak dlouho to bude trvat, není jasné.
  2. Strach z přímé války s Ruskem tváří v tvář masivním dodávkám útočných zbraní do Kyjeva. Bidenova administrativa otevřeně formuluje cíl – není možné přenést konflikt na úroveň „Rusko-NATO“
  3. Západní tisk stále více pochybuje o tom, že tuto válku jednoznačně vyhraje Ukrajina – a oficiální prohlášení západních představitelů v tomto ohledu již dávno zmizela.
  4. S ohledem na rozsáhlou energetickou krizi má mnoho západních zemí touhu ukončit válku za každou cenu – protože ji nebylo možné v krátké době vyhrát – a začít znovu nakupovat ropu a plyn z Ruska.  Maďarsko tento názor vyjadřuje nejhlasitěji v Evropě. Její premiér Orban v rozhovoru s Tichysem Einblickem řekl, že „Západ nemůže vyhrát válku na Ukrajině vojenskými prostředky“ a škody, které sankce pro Evropu způsobují jsou „obrovské“. Většina zemí světa navíc tyto sankce nepodpořila.

„Většina světa sankce zjevně nepodporuje: Číňané, Indové, Brazilci, Jižní Afrika, arabský svět, Afrika. Je docela možné, že tato válka ukončí nadvládu Západu," řekl Orbán.

(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:arch.)Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano
transparent.gif transparent.gif
41%
Ne
transparent.gif transparent.gif
13%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
46%