Svátek má: Slavomír

Zprávy

Velikost textu:

EU posílá vaše (naše) peníze do Afghánistánu, zatím 69 milionů euro

EU posílá vaše (naše) peníze do Afghánistánu, zatím 69 milionů euro

Evropská unie plánuje převody peněz do Afghánistánu ve výši 69 milionů eur, do Etiopie ve výši 30 milionů euro a do Fondu pro azyl, migraci a integraci (AMIF) ve výši 21 milionů eur.

Ilustrační foto
30. září 2021 - 04:20

Kromě samotného problému je obzvláště zajímavé, že tyto převody peněz daňových poplatníků neprocházejí obvyklým parlamentním procesem: Výbor pro zahraniční věci a Výbor pro rozvoj se do toho ani nezapojili, protože rozpočtové položky spadají do technické kategorie, jako je např. jako nábytek do parlamentních místností.
 

Joachim Kuhs, mluvčí rozpočtové politiky delegace AfD v parlamentu EU a člen federálního výkonného výboru AfD, to komentuje takto:

„EU schvaluje tak vysoké a kontroverzní převody daňových peněz do Afghánistánu a Etiopie, aniž by byly projednávány ve výborech pro zahraniční věci a rozvoj, které jsou pro tento účel skutečně určeny. Toto projednávání bylo úmyslně vynecháno, protože je obava z veřejné diskuse o tak kontroverzních položkách výdajů, a proto jsou klasifikovány jako „technické“.

Tento postup je nepřijatelný a je v rozporu s demokratickými standardy: Důležité otázky jsou zametány pod koberec s parlamentními triky v naději, že si jich nikdo nevšimne. Vyzýváme k diskusi o těchto vysokých položkách výdajů mimo rozpočtový výbor EU a odmítáme tyto převody peněz daňových poplatníků. Zejména v Afghánistánu je situace příliš matoucí, než aby bylo možné zaručit, že peníze neskončí ve špatných rukou. A aniž by k těmto převodům byly připojeny správné podmínky, neměly by být stejně prováděny. “

(rp,prvnizpravy.cz,jouwatch,foto:arch.)