Svátek má: Bernard

Zprávy

Velikost textu:

EU chce vlastní armádu, NATO i USA jsou proti

EU chce vlastní armádu, NATO i USA jsou proti

EU plánuje do roku 2022 vytvořit vlastní ozbrojené síly. Taková potřeba se objevila zejména po stažení amerických vojsk z Afghánistánu.

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise
17. září 2021 - 07:20

Tato událost poukázala na vážnou závislost Evropy na USA. NATO je přesvědčeno, že vytvoření takové armády naruší vztahy EU s NATO a Spojenými státy .

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg je proti vytvoření jednotné vojenské síly EU. Přestože Spojené státy v tomto ukvapeném a neuspořádaném stažení z Afghánistánu opustily všechny.

„Výzvy k vytvoření nové evropské vojenské síly po stažení z Afghánistánu nesmí narušit velitelské struktury NATO ani odklonit zdroje Aliance,“ varoval  generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v rozhovoru zveřejněném v  deníku The Telegraph. . Jakýkoli pokus vytvořit paralelní struktury, duplikovat strukturu velení, oslabí naši společnou schopnost spolupracovat, protože s omezenými zdroji se musíme vyhnout zdvojování úsilí," řekl.

Charles Michel oznámil „strategickou autonomii“. EU se chystá v průběhu tohoto roku předložit strategický dokument, který se bude zabývat návrhem na rychlé přijetí několika tisíc vojáků. „Řekl bych, že z toho, co se stalo v Afghánistánu, si budeme muset vzít ponaučení,“  řekl předseda Evropské rady Charles Michel po mimořádné videokonferenci lídrů G7 o Afghánistánu. Zdůraznil, že „tyto události ukazují, že je pro budoucnost Evropy nanejvýš důležité, abychom rozvíjeli naši strategickou autonomii při zachování silnějších spojenectví než kdy dříve“, a oznámil, že „časem užitečný navrhnu diskusi o tomto problém mým kolegům vedoucím na Evropské radě “.

Proč EU potřebuje vlastní armádu? Vytvoření jednotné evropské armády není nová myšlenka. V 90. letech minulého století, na pozadí války na Balkáně a rozpadu Jugoslávie, si blok stanovil za úkol vytvořit armádu čítající asi 50 000 vojáků, ale EU měla skupinu rychlé reakce čítající asi 1 500 lidí. Projekt European Battle Groups (EUBG) skončil v roce 2007, ale EU jej nikdy nepoužila při velkých krizích v regionu ani nenasadila své mise v oblastech aktivního konfliktu. Nyní, v závislosti na okolnostech, vytváří EU pro své humanitární mise samostatný smíšený kontingent, ale zejména Německo a Francie opakovaně trvají na vytvoření armády EU. EUBG, jak je uvedeno, které má sídlo ve Štrasburku, musí být rozmístěno ve vzdálenosti 6 000 km od Bruselu. Musí být schopna dosáhnout počáteční operační schopnosti na místě do 10 dnů od rozhodnutí Evropské rady o zahájení operace. Je třeba  poznamenat,  že v úterý 29. června se více než 80 důstojníků ve výcviku nebo absolventů sešlo na prvním semináři francouzsko-německého výměnného programu na Eurocorpsu.

Armáda EU je vážným konkurentem NATO. Volba Eurocorpsu jako hostitele tohoto prvního semináře není náhoda, naznačuje stejnojmenné místo: „Eurocorps, který od svého vzniku sídlí v evropském hlavním městě Štrasburku, je také výsledkem„ francouzsko-německé spolupráce v pole obrany. V roce 1992 byl Eurocorps vytvořen z iniciativy Francie a Německa. Od svého vzniku byla koncipována jako struktura otevřená jiným zemím. V letech 1993 až 1996 se k ní postupně připojily další tři země: Belgie, Španělsko a Lucembursko. Od roku 2002 se Turecko, Řecko, Polsko, Itálie a Rumunsko připojily k štrasburskému velitelství jako přidružené národy “. Centrála Eurocorps dodává: „Svým mnohonárodním charakterem je Eurocorps jedním z možných rámců zaměstnanosti příslušníků výměnného programu“. Armáda EU je vážným konkurentem proti NATO.Nejasnost ze strany EU

Politikům EU však chybí jasnost a nezdá se, že by chtěli svůj postoj vůči NATO plně prosadit. Deník  Politico  upozorňuje, že zatímco předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová stála vedle Charlese Michela, když se jí novinář zeptal na návrh nejvyššího diplomata EU na rozvoj síly rychlé reakce 50.000 evropských vojáků ? Vypadala rozrušená, nevěděla, co nebo jak odpovědět, obrátila se na předsedu Evropské rady a prohlásila: „Rozuměli jsme vám, ale nejsem si vědoma tohoto komentáře“; " Skutečně ? “. „Nebyla odpověď“,. To znamená, že rozhodnutí na vrcholu EU spěchají podle nedávných událostí.

EU potvrzuje použití vstupní síly [počáteční]. Chaotické stažení amerického vojenského kontingentu z Afghánistánu se stalo alarmujícím znakem EU a jakýmsi katalyzátorem diskusí o potřebě trvalého a dobře koordinovaného operačního přeskupení bloku. Mluvil o tom šéf evropské diplomacie Josep Borrelli  při neformálním zasedání ministrů obrany 2. září.

„A myslím si, že první je, že Afghánistán ukázal, že nedostatky naší strategické autonomie mají svou cenu a že jedinou cestou vpřed je spojit naše síly [evropská armáda] a posílit nejen naše schopnosti, ale také naši ochotu jednat, " řekl na tiskové konferenci a dodal: „To znamená zvýšit úroveň připravenosti společným vojenským výcvikem a cvičením a zavést nové nástroje, jako je tato vojenská síla. "

Už 6. května EU  oznámila, že  chce rozvíjet společnou evropskou obranu.

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)