Svátek má: Miloš

Zprávy

Velikost textu:

Estonská prezidentka: Ukrajina není Evropa

Estonská prezidentka: Ukrajina není Evropa

Estonská prezidentka Kersti Kaljulaidová 11.září, vystoupila na fóru ANO Brainstorming v Kyjevě, hostitelům připomněla, že Ukrajina musí splnit kodaňská kritéria pro členství v EU.

Kersti Kaljulaidová, estonská prezidentka
12. září 2021 - 07:20

„Bohužel jsem za pět let neviděl, jak se země blíží plnění kodaňských kritérií, " řekla Kaljulaidová zklamaně. Poté se host podělil o problémy estonských investorů na Ukrajině:

„Existuje společnost, která se domáhala evropské spravedlnosti, ale nepomohlo jí nic. A nedávno jsem se dozvěděla o společnosti, která se blížila k velmi vážné dohodě na Ukrajině, ale přišel za nimi právník (nebudu říkat, koho zastupoval) a řekl, že musí dohodu urychlili, protože potřebují sdílet část jejich akcie," uvedla estonská prezidentka.

„A dospěla jsem k závěru: Když se tedy ptají, proč Ukrajina stále není v EU, odpověď je podle mého názoru zřejmá."


Kersti Kaljulaidová zároveň uvedla, že vždy prosazovala členství Ukrajiny, Gruzie a Moldavska v EU.

„Mnoho let říkám vašim oligarchům: přiblížení se k EU zvýší hodnotu vašich aktiv. Bohužel se mi nepodařilo se k nim dostat - a tak využívám příležitosti, abych to zopakovala ještě jednou: Možná se jednoho dne stane zázrak a oligarchové tuto zprávu uslyší. A pak se Ukrajina začne přibližovat k EU “.

Připomeňme, že na konci srpna estonská prezidentka v rozhovoru s ukrajinskými novináři řekla, že radí neinvestovat na Ukrajině. Politička poznamenal,a že reforma spravedlnosti v zemi nevykazuje pokrok. Kaljulaidová dříve uvedla, že za pro získání členství v EU má Majdan dalších dvacet let práce.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)