Svátek má: Dita

Zprávy

Velikost textu:

Elektřina pro elektromobily bude brzy dražší než klasické palivo?

Elektřina pro elektromobily bude brzy dražší než klasické palivo?

Majitelé elektromobilů zatím energetickou krizí prošli relativně bez újmy. Ale to by se mohlo změnit.

Ilustrační foto
14. července 2022 - 10:30

Velkoobchodní ceny na lipské burze elektřiny EEX dosáhly na konci minulého týdne nového rekordu 319 eur za megawatthodinu. Od začátku roku se více než ztrojnásobily.

Jen za poslední tři týdny vzrostla cena na burzách za kilowatthodinu z 22 na nynějších 31 centů. To je nárůst o 41 procent a nemělo by být zaměňováno se spotřebitelskými cenami. Ty jsou výrazně vyšší. Ani odstranění EEG přirážky ve výši 3,7 centu nedokázalo zastavit megainflaci. Do nabíjecích stanic to zatím dorazilo jen mírně. Jednotliví poskytovatelé jako Hamburg Energie již v červnu, tedy před novým inflačním šokem, oznámili, že zdraží o více než 60 procent.Cenová výhoda se může změnit v nevýhodu

Od dubna stojí kilowatthodina necelých 40 centů běžného nabíjení a téměř 50 centů rychlého nabíjení. Pokud poskytovatelé přenesou 310procentní nárůst ceny z lipské burzy elektřiny EEX na spotřebitele, může jízda v e-vozu brzy stát spoustu peněz. Podle Auto-Bildu se diskutuje o cenách 1,10 eura za kilowatthodinu . To by při průměrné spotřebě 19 kWh na 100 kilometrů odpovídalo ceně více než 21 eur.

To by znamenalo, že náklady na jízdu by byly zhruba o 50 procent vyšší než na mobilitu se spalovacími motory. Protože zde srovnávací portál Verivox očekává průměrnou spotřebu 7,7 litru na 100 kilometrů. U vozidel, která potřebují Super E10, to odpovídá ceně 14,10 eur.

Cenové zvýhodnění elektromobilů by pak skončilo. Naopak: Stromer hrozí, že bude ještě dražší na údržbu než vozidla s benzínovým a naftovým motorem. Podle Verivoxu byly ještě v březnu cesty v e-autech až o 60 procent levnější než ty se spalovacími motory.

(rp,prvnizpravy.cz,jungefreiheit,foto:arch.)

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano
transparent.gif transparent.gif
41%
Ne
transparent.gif transparent.gif
13%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
46%