Svátek má: Kvido

Zprávy

Velikost textu:

Drahé německé tanky „Marder" pro Ukrajinu: Daňoví poplatníci to zaplatí

Drahé německé tanky „Marder" pro Ukrajinu: Daňoví poplatníci to zaplatí

Německá zbrojařská skupina Rheinmetall ví, jak v době krize vydělat slušné peníze. Díky neustálé propagandě ukrajinské války se akcionáři mohou těšit na mimořádné dividendy, které zaplatí daňoví poplatníci v Evropě a USA.

Německé tanky „Marder"
16. května 2022 - 09:01

Business Insider uvádí, že Ukrajina zaplatí za dodávku tanků Marder o 70 procent více než Jordánsko před třemi lety. Celkem 153 milionů eur by mělo stát 100 kusů, na které byla podána exportní žádost spolkové vládě. Ojetá vozidla, samozřejmě. Proč by za to měl Kyjev platit mnohem víc než Jordánsko v té době? Podle „Business Insider“ to Rheinmetall ani spolková vláda nechtějí komentovat.

Ale proč ne? Proč není transparentnost? Ostatně zbrojařská firma požaduje výrazně vyšší sumy než dříve (Jordánci platili kolem 660 000 nebo 890 000 eur za kus, nyní je to 1,53 milionu eur). Peníze, které nakonec musí dát daňoví poplatníci členských států EU a ve Spojených státech, protože jejich vlády se nyní předhánějí, pokud jde o finanční pomoc pro východoevropskou zemi ovládanou zkorumpovanými oligarchy. V podstatě je Rheinmetall touto dohodou řádně dotován. Samozřejmě nepřímo.

Ani „Business Insider" ani mnichovský zpravodajský magazín „Focus" , který o tomto případu také informuje, o tomto neinformují . Místo toho jsou slzné kanály nepřímo potlačeny, protože chudí Ukrajinci nyní musí za německé válečné vybavení platit mnohem více peněz než Jordánci. To jsou další desítky milionů eur dodatečného zisku zbrojařské skupiny, který se samozřejmě pozitivně promítne i do bilancí Rheinmetallu, pokud to schválí Spolkové ministerstvo hospodářství.


Otázka, která zde také vyvstává, je otázka lobbingu zbrojního průmyslu v Bundestagu. Právě před dvěma lety proběhla mediální debata o lobbingu také v Německu. Dnes, díky každodenní mediální a politické propagandě, je to kvůli Ukrajině jedno. Zatímco míra inflace kvůli katastrofální sankční politice raketově roste a pro oběti povodňové katastrofy v roce 2021 v údolí Ahr nejsou peníze, Berlín se projevuje jako mimořádně štědrý vůči Ukrajině. Samotné země G7 už 30 miliard eur přislíbily jako rozpočtovou podporu Kyjevu (a ukrajinské vedení pak pravděpodobně zaplatí i „Marder“). Všechny dodávky zbraní zde nejsou zahrnuty. Mrznout a hladovět proti Putinovi politikům asi nestačí - protože nemusí mrznout a hladovět a rozhodně se nemusí zodpovídat za nové dluhy.

(rp,prvnizpravy.cz,report24,foto:arch.)
43 - 9274490247 / 0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ6201000000439274490247 
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano
transparent.gif transparent.gif
42%
Ne
transparent.gif transparent.gif
19%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
39%