Svátek má: Václav

Zprávy

Velikost textu:

Dopisy z Vídně: Rakouská mutace aneb zkušenosti od našich sousedů

Dopisy z Vídně: Rakouská mutace aneb zkušenosti od našich sousedů

Nikdo ze mne nedostane přiznání, že statistikám ministra zdravotnictví Rudolfa Anschobera,  pod názvem „Corona“, důvěřuji. I když po celá staletí od vzniku rakouské země až dosud nezaznamenaly takovou prioritu a takový vývoj, jako za za jeho působení.

Ilustrační foto
1. února 2021 - 06:20

Čísla, diagramy, semafory, všechno „vyvedeno“ v barvách, se stalo koníčkem tohoto, do doby propuknutí pandemie prakticky neznámého, bezvýznamného človíčka. Středoškolský profesor se stal ministrem zdravotnictví !!! píše naše dopisovatelka z Vídně.

Moji  rakouští přátelé jsou názoru, že na určitá místa patří jenom odborníci. My, emigranti ze socialistického tábora, to bereme jako de-ja-vù… Vyučený zámečník mohl být  ministrem potravinářského průmyslu, vyučený elektrikář ministrem kultury, a soustružník třeba ministrem zdravotnictví. A právě naopak, lékaři, právníci, profesoři, ti zase zvládli práce, kde jim vzdělání bylo na závadu.  Symbolem toho byl třeba „Most inteligence“ .

Rakouský  ministr zdravotnictví je zářným příkladem, toho, jak kdokoli dokáže cokoliv, když má „volnou ruku“. Nevadí ani, že jsou to ruce levé.

Už bereme stoicky i to ranní, denní a večerní Corona-strašení  v médiích a na internetu, člověk si zvykne i na šibenici. Většina národa se přizpůsobila nařízením, příkazům, zákazům. Bez nadšení a s protestem vnitřním, navenek projevovaným spíše formou povzdechů a nářků.

Ti,  co si troufají svoji nelibost demonstrovat na ulicích,  jsou v rakouské televizi nazýváni  „kverulanti“. A samozřejmě jsou prý z velké většiny pravičáci. Do této skupiny byl zařazen můj soused pan Lechner, který byl po celý svůj život přívržencem socialistické strany jako všichni jeho předkové. Tak mu třeba, když si myslí, že se může připojit k demonstrantům proti vládě s argumentem, že je neschopná, a využívá pandemii k manipulaci národa, a k likvidaci střední vrstvy ve prospěch koncernů.

Jak dobře, že jsme se už natolik poangličtili, že pro označení „zákaz vycházení“, si můžeme vybrat to  ležérněji znící  lockdown. I když tento třetí lockdown už tak ležérně nezní, protože se ví, co sebou přináší. A že přijde třetí i čtvrtý se nám už prostřednictvím médií nenápadně „infikuje“. Všechno , samozřejmě,  v zájmu péče o zdraví národa.

Vypadá to,  že si pan ministr zdravotnictví dělá bokem diplomové práce o pandemii. Sám překvapen, jak mu to vychází, jak mu to odborníci schvalují a jak dobře si s virology rozumí. Hlavně s těmi, které si sám vybírá. (Stejně dobře jako se zeleným panem prezidentem, kterého před pár dny  ujistil, že v roce 2023 nebude volit nikoho jiného, než zase jeho. )

Do té doby budeme už tak zdecimovaní, že nám bude všechno jedno, ve vědomí, že ten bič, kterým se nad námi práská, jsme si ve volbách sami upletli.

Ale přesto nám  nejnovější oznámení  pana ministra vyrazilo dech. Cituji:
„Ve spolupráci  se spolkovými zeměmi chtěl bych  zintenzívnit  výzkum u „britského viru B.1.1.7“ U této mutace Corona-viru bude za pomoci ofensivní kontroly zkoumáno více DNA, a tím bude dynamika a rozšířování této nakažlivé virusové varianty lépe pod kontrolou.“

Ne prosím, nepodezírejte mne z dilentatského překladu…. Přesně tato formulace  byla v té informaci použita.  Paní profesorka Gertrude se vyjádřila, že v  té „slovní dynamice“ pana ministra by se ani prase nevyznalo, a že nechápe, jak mohl kdy působit jako učitel.

I mnozí další se v této informaci nevyznají. Není podrobněji rozvedena.  A jako všechno, co od pana ministra zdravotnictví „vychází a pochází“,   není k chápání. Ani jemu samotnému.  Ale my jsme pochopili, že na pozici nesmírně důležitou právě v takové krizi, jakou svět prochází, se zabydlel člověk, který nemá ani ponětí o tom, jak tu krizi zvládnout. Zato však nesmírný talent k tomu, jak ji prohloubit a jak za pomoci a podpory stejně neschopných kolegů, přispět k tomu, aby bohatá země přišla navniveč.

Každý virológ ví, že mutace existuje.  Pro našeho ministra je to překvápko? Mutace prvního viru začala hned po jeho objevení.

Proč tedy právě teď, kdy existuje proti němu vakcina, a jak poeticky vyjádřil kancléř Kurz už před pár měsící, že  „vidí světlo na konci tunelu“, začíná s publicitou mutace? Co má zase za lubem, ptají se vyděšení pozorovatelé.   

Zdá se, že politika nemá zájem vrátit se k normálnosti.

Protichůdná opatření, naprosto nelogická,  jsou výsledkem denních konferencí těch důležitých „horních čtyř“ ve vládě. Školy jsou zavřeny. Ale lyžařské vleky mají zelenou. Hotely a restaurace jsou zavřeny. A přece se dělají v některých semináře… Otevřou se ještě někdy? Nebo se jejich majitelé i zaměstnanci zařadí mezi zástupy nezaměstnaných?

Kdo jim bude ale platit sociální dávky? Ti už léta  trvale nezaměstnaní a státem vydržovaní emigranti, asylanti, kteří se za dobu politiky paní Merkelové čtyřnásobně rozmnožili ?

Malé firmy jsou jedna za druhou „plajte“. Ne měsíc, ale každý týden rozhoduje o tom, jestli přežijí nebo ne. Slíbená podpora od státu někdy přijde, někdy mešká…

Byrokrace, ta necitelná bohyně omezených duší,  dostoupila vrcholu.

Matky-samoživitelky jsou zoufalé…nezvládají  pracovat v home-office, zastupovat učitele, starat se o domácnost a zápasit s finančními problémy, ba přímo s nouzí. A to všechno s obavami, jaké následky bude mít izolace na psychiku dětí….

Majitelka malé restaurace otevřela hostům svůj lokál. Zdůvodnila to tím, že nemá co dát jíst dětem. Jestlipak ji byla vyměřena pokuta 30.000,-EUR? Její příklad už následují další „revolucionáři“. Zapůsobí tento projev zoufalství, nebo bude nutný mnohem demonstrativnější?Prominentní čínsky restauratér a hoteliér Ho min (oblíbená restaurace kancléře Kurze) pokutu za nedovolené ilegální „pohoštění“nedostane. Protože to údajně - bez jeho vědomí - organizoval jeho kuchař „na vlastní pěst“. Jestlipak pan kanzléř už nemohl vydržet  bez pekingské kachny?

Přísloví „quo licet jovi non licet bovi“ platí v každé době.

Ministr školství, který prosazuje otevření škol za striktních a všemožných zdravotních opatření, stejně jako  učitelé, kteří o to přímo žebrají, se nemohou prosadit.

Nejnovější skandál je svědectvím jak zhoubně se vyvíjí mezilidské vztahy. Několik politiků, starostů malých měst, využilo možnost dostat se přednostně k očkovací vakcíně, určené jenom pro obyvatele v domovech přestárlých. Někteří použili výmluvu - svědčící o jejich postoji  politickém  i lidském  -  že přece to byla ampule, která „přebyla“…někteří řekli, že snad mají právo, při své práci, kdy jsou stále ve styku s lidmi a tudíž v ohrožení nákazou , být také přednostně očkováni. Logické to vlastně je, ale… Ale u té na odiv stavěné péče o zdraví té „ohrožené skupiny“ starých lidí, takový argument neplatí.

Moje 86-letá robustní sousedka Anna Groschner se na vakcínu těší. Ale zároveň si není zcela jistá, jestli jsou staří lidé upřednostňováni čistě z humánního hlediska. Kromě toho, je názoru, že u lidí skutečně nemocných, s oslabenou imunitou a k tomu ještě ve vysokém věku, mohou být vedlejší účinky této vakcíny snad stejným nebezpečím, jako sám virus. Prý si počká, až se dají očkovat představitelé vlády, a to v televizi, „aby nemohli švindlovat“. (Jako kdyby byla televizní obrazovka někdy nástrojem pravdomluvnosti….)


“ Dne 31.12.2020 bylo v domově důchodců na Bodensee vakcínou proti viru očkováno 40 osob. Do 26.1.2021 třináct z nich zemřelo a čtrnáct bylo positivně otestováno.  Další, druhá dávka měla být podána dne 28.1.2021…“
Informace, jestli se tak stalo, nebyla dodnes zveřejněna.Mimořádné  situace vyžadují mimořádná opatření. Ale hrát si  s možnostmi mimořádných opatření, ze kterých každé jedno má nepředstavitelný  dopad a netušené následky, a to bez vzdělání k tomu oprávňující, je zločin.
Tam, kde protest národa není brán na vědomí, kde neschopní politikové jsou „nedotknutelní“, kde médiá zapomněla na žurnalistické principy objektivní  informace,    tam končí demokrace a nastáva diktatura.

A jak říká komentátor naší kanastové rundy, Franz Lang  „…kdyby to byla alespoň diktatura tak srozumitelná, aby se v ní člověk vyznal….“    Směšné…?

Ani ne, když když si sestavíme přehled všech těch opatření chaotických,  neúčinných  a dokonce často i zbytečných.  Tzv. ochranné masky z Číny, nošení kterých  se nejdříve nařídí a po roce prohlásí za neúčinné….jenom aby se nahradilo maskami „dokonalejšími“, stejně neúčinnými. A zase  z Číny, země, která se stala symbolem levné výroby levných šmejdů. Vláda, která se honosí podporami pro firmy dočasně zavřené, upřednostńuje dovoz těchto šmejdů z Číny, i když by zadáním výroby stejného zboží mohla zachránit své vlastní firmy před úpadkem.

A jaký to neuvěřitelný paradox: země, z laboratoře  které virus pochází, na něm nejvíce vydělává….!!!

Denní statistika zemřelých v souvislosti s Coronou  (zajímavé, v roce 2019 byl počet zemřelých na chřipku  málem stejně vysoký, jako v roce 2020 zemřelých na Covid, ale chřipka mezitím doslova „vymizela“) zapůsobila… Počáteční nedůvěra vůči vakcině byla nahrazena ochotou dát se očkovat.  A najednou se po té velké reklamě zjistilo, že Rakousko nemá dost vakcíny…neobjednala se včas… čekalo se na direktívy z Brusselu….a EU zlyhalo na celé čáře….Jako vždy, když jde o věc komplikovanější, než rozhodování o přípustné formě a délce okurek….

Chaos v kause „vakcína a očkování“ nabyl hned na začátku v Rakousku rozměrů, se kterými nikdo nepočítal. A „vedlejší účinky neschopnosti“ zodpovědných činitelů dosáhly hranici únosnosti ještě před začátkem působení vakcíny.


Mnohá nařízení vlády ve směru opatření proti Coroně, byla Nejvyšším soudem prohlášena za protizákonná. Další svědectví o neschopnosti  ministerstev, se stovkami mimořádně placených poradců a expertů. A ne, nikdo nebyl propuštěn z funkce.  A nikdo z ministrů nepodal demisi….

A právě tato inkonsekvence, má za následek protest velké skupiny občanů. Je to protest konkrétně proti  nejvyšším politikům, která se mění na formu nerespektování  a odmítání  jejich opatření, z důvodu nedůvěry k jejich osobě.

A to vězí vlastně ve všech demonstracích „proti Coroně“. Pan prezident VdBellen měl naprosté pochopení, když v době prvního lockdownu pochodovalo ve Vídni 50.000 demonstrantů ze solidarity s černým kriminálníkem, bez odstupu a masek, a odobřil tuto akci, která měla za následek horentní rozšíření  infekce ,slovy, že „mírumilovná demonstrace je výdobytkem demokracie….“U mírumilovných demonstrací v počtu cca 1.000-2.000 občanů, kteří mašírují o přežití ,  už toho názoru není.


Rakousko mělo své skandály, jako je má každá země. Ale ještě nikdy je nemělo v takovém počtu a v takové formě, jako za tu krátkou dobu koaliční vlády, uzavřené partají lidovou a zelenou.

A není dne, kdy by nebylo vidět, jak se propast  mezi těmito partnery prohlubuje.

Počáteční potyčky  se mění  ve válečné tažení. Kdo zvítězí, není zatím zcela jasné. Boj o moc, která  se zatím odehrávala v zákulisí a na veřejnost se informace o něm dostávala   spíše neoficiálně, se v posledních dnech přenesl na první stránky tisku.

Ale jednu a tu stejnou zbraň v tom „soukromém boji“ o moc, používají obě strany v naprostém souladu: manipulaci strachem. Touto zbraní udržují národ ve stavu ochromení. Strachem se jim povedlo odvést pozornost od všech jiných problémů a prasáren, které jsou mnohem horší, než samotná pandemie.

Protože ještě nikdy, od ukončení druhé světové války, nebyli „političtí mutanti“    tak spupní, jako teď. A ještě nikdy nebyla demokrace a  vůle lidu ignorována v takové míře.

Jeden z komentářů denní kolumny Kronen Zeitung,  vyjádřuje nejvýstižněji   názor většiny občanů na vedení  rakouské vlády, ve které nabrala vrch „zelená klika“:


„…Není to  Covid-19, který  ohrozuje naše životy a budoucnost.  
Rakousko se musí chránit před zeleným virem, který mutoval hned po volbách.
Jeho mutanti jsou odolní proti každé vakcíně.  
Jsou -  od doby cholery - tou  nejhorší formou pandemie….“(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)
Je řešením krize demise současné vlády?

Ano
transparent.gif transparent.gif
42%
Ne
transparent.gif transparent.gif
26%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
32%