Svátek má: Václav

Zprávy

Velikost textu:

Do pondělní noci mají v Rakousku obchodníci Vánoce

Do pondělní noci mají v Rakousku obchodníci Vánoce

Koronavirus v Rakousku leze po lidech stále více a více, takže rakouská vláda uzavře, co bude moci.

Ilustrační foto
14. listopadu 2020 - 22:40

Z obchodů zůstanou otevřené jen se základními potřebami, jako potraviny, drogerie či léky. Dále i banky, pošty, autoopravny či prodejny s krmivy, budou mít ale omezenou otevírací dobu. Zavřít od úterý budou muset všechny služby. Pracovat by lidé měli pokud možno co nejvíce z domova. Během uzávěry budou lidé moci opustit domov během dne pouze v nezbytných případech, jako je obstarání jídla a základních potřeb, cesta do práce, péče o blízké osoby a zdravotní procházky.

Do pondělní noci mají v Rakousku obchodníci Vánoce. Přecpané obchody, v supermarketech doplňují zboží jako fretky, a dlouhé fronty u pokladen při nákupech – není krásnější pohled. Pokud obchodníci udělají mimořádné slevy do pondělní půlnoci, mají šanci prodat spoustu ptákovin.

V pátek Rakousko zažilo rekordní den v prokázání nákazy koronahnusem. V rakouském tisku se dozvídáme, že federální armáda doporučuje zakoupit nejdůležitější věci jako je pitná voda, léky a trvanlivé potraviny pro případ nouze.

V pátek začaly nakupovací dostihy a čtenáři posílaly do redakcí maily jako např. „Toaletní papír je již zcela vyprodán," píše čtenář a posílá fotografie prázdných polic. Naštěstí sklady rakouských supermarketů jsou dobře naplněny různými cajky na prodej, takže při rychlém doplňování polic si mohou zahrát zákazníci na předčasné Vánoce. Tím zmenší dopad z uzavření obchodů až do začátku prosince.


Nejedná se o paniku, ale normální reakci. Co je doma, to se počítá. Od starověku se projevuje prvek archetypálního chování, jimž je panika (ale i tichá nejistota) ústící do nakupování co nejvíce zásob. Psychologové tvrdí, že na vině je kombinace mentality stáda a nejistoty podporované až hystericky varovnými zprávami před virem.

Již několikrát jsem v souvislostí s koronavirem upozorňoval, že jde o chování, kterému podléhají lidé na celé planetě.

Viz citát z článku, který vyšel 5. 3. 2020 v Asia Times.

„Police bez toaletních rolí, dezinfekčních prostředků na ruce a chirurgických masek kdekoli od Japonska po Francii do Spojených států, protože panika po celém světě kříží koronaviry (s hrozbou) … narušení dodavatelských řetězců… Největší australský supermarket tento týden začal prodej toaletního papíru na příděl poté, co policie musela být zavolána do obchodu v Sydney…V sobotu japonský premiér na Twitteru uklidňoval občany, aby zamezil strachu z nedostatku, zatímco fotografie sociálních médií z USA ukazují na holé police bez toaletního papíru...“

K tomu menší upozornění: Pokud se v rakouském tisku objevila informace, že rakouská (federální) armáda doporučuje zakoupit nejdůležitější věci pro případy nouze jako je pitná voda, léky a trvanlivé potraviny, jedná se o zásoby, které by měli mít lidé u sebe v bytě trvale. Pro případ neplánovaných výpadků elektřiny, dodávek vody a stavy nouze, kdy dojde k omezení nebo výpadku zásobování. Může jít o případy povodní, zemětřesení, ale třeba i ohromné vánice, okamžiky vichřice s devastačními následky atp.

Pro čas koronaviru by lidem mělo posloužit běžné nakupování: čím více nákupních vozíku naplníte, zaplatíte a odvezete, tím více budete archetypálně ukojeni – budete mít zásoby. Podobně spokojený byste byli i v případě, že s rodinou v pravěku picnete mamuta.

Není to směšné, je to archetypální, tedy jednání podporující přežití.

(rp,prvnizpravy.cz,foto\:arch.)
Je řešením krize demise současné vlády?

Ano
transparent.gif transparent.gif
42%
Ne
transparent.gif transparent.gif
26%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
32%