Svátek má: Kvido

Zprávy

Velikost textu:

Dluhová unie 2.0: Stovky miliard pro Kyjev

Dluhová unie 2.0:  Stovky miliard pro Kyjev

Jaké překvapení: Evropská komise nyní navrhuje společný dluh na obnovu Ukrajiny.

Ilustrační foto
18. května 2022 - 06:20

Pamatuje si někdo, jak jsme byli vysoce a posvátně prohlášeni za balíček koronavirové pomoci EU – díky kterému se vlastně poprvé stala realitou dluhová unie, případ kvůli jedinečné zvláštní okolnosti „pandemie“?

Netrvalo ani rok a půl, než se zjistila další „zvláštní okolnost“ a další „nedostatek alternativ“ a na nás se přenesla praktická nutnost: Válka na Ukrajině. A stejně jako u Corony, údajný společný úkol přebudování země, která vůbec není členem EU, znamená, že lví podíl by nakonec mělo nést Německo jako největší čistý přispěvatel. A to, mějte na paměti, očistit dědictví války, která se prodlužuje a eskaluje našimi dodávkami zbraní. S každým dalším dovezeným tankem nebo houfnicí do země na naše náklady se pak na naše náklady také zvyšovaly škody.

Podle tiskové agentury dts Evropská komise již odhaduje dosavadní válečné škody na Ukrajině na „ stovky miliard eur “ a považuje za zásadní, aby Unie nesla „ většinu “ nákladů na rekonstrukci. V prvním plánu proto navrhuje, aby státy zřídily „ zvláštní fond nebo následně „doplnily“ finanční rámec na období do roku 2027 . Jak píše Frankfurter Allgemeine Zeitung , státy EU by také mohly Ukrajině pomoci tím, že by poskytly „další vlastní příspěvky“ – nebo tím, že by Komise převzala „další společné dluhy“. Myslete na to: Dluhy, za které se bude muset nakonec zodpovídat Německo, které bylo již po mnoho generací vydrancováno a zatíženo splátkovými hypotékami.

„Strukturalizační plán“ pro jednání EU o ukrajinské finanční pomoci, který má být přijat, zní doslova: „Vzhledem k rozsahu pravděpodobně potřebných půjček by Komise mohla... být oprávněna financovat půjčky jménem EU na  kapitálovém trhu. Jako model je výslovně uveden odkaz na fond obnovy Corony, kde se tak stalo poprvé – proti radám mnoha ekonomů. Komise v zásadě nikdy nemůže financovat výdaje z dluhu, ale pouze z příspěvků států nebo jiných příjmů. Protože to se 100 miliardami „hotovosti pro Kyjev“ vůbec nejde, znamená dluhové řešení ten nejhorší případ.


Co zahraniční aktiva ukrajinských kleptokratů?

Tyto transfery jsou samozřejmě nad rámec 4,1 miliardy eur, které Evropská unie již vyplatila od začátku války na podporu těch států, které ochotně předaly své zbraně vládě v Kyjevě a přijaly uprchlíky. Skutečnou finanční potřebu však Komise odhaduje mnohem vyšší: Brusel poukazuje na to, že zemi bude do konce června pravděpodobně chybět 14,3 miliardy eur na pokrytí „běžných výdajů“. Ve střednědobém a dlouhodobém horizontu odhaduje náklady mnohem vyšší: „Odhadované celkové škody již dosahují několika set miliard eur, z nichž 100 miliard připadá na samotnou fyzickou infrastrukturu.“, uvádí ve sdělení ostatním orgánům EU. Země proto potřebuje jak granty, tak dlouhodobé půjčky za nízké úrokové sazby.

Samozřejmě otázka, proč miliardy dolarů, které kyjevské vedení roky kleptomansky vyváželo do zahraničí od okradených lidí, nejsou použity na rekonstrukci – než aby kvůli tomu Evropa a především Německo měly krvácet. Doprovod kolem profesionálního komika a prezidenta Zelenského (jenom jeho jmění se odhaduje na 850 milionů dolarů ) má své stádo na suchu už dlouho, oligarchové a systémoví prospěcháři přivezli své luxusní zboží a peníze do bezpečí po celé Evropě - samozřejmě na rozdíl od jejich ruských protějšků jim nehrozí vyvlastnění nebo dokonce zmrazení jejich majetku.Válka za to stojí

Místo toho válka těmto elitám „stojí za to“, tak či onak; to je již předvídatelné - a čím více se toho tam rozstřílí, tím více peněz nakonec poteče do jejich kapes: „S ohledem na rozsah dosavadních válečných škod se očekává značný finanční požadavek na rekonstrukci," říkají lidé blízcí Ursule von Leyenové; toto nahromadění by mohlo trvat „více než deset let“. To znamená zlaté časy pro vládnoucí kliky po skončení nepřátelství.

Člověk musí být schopen řešit tyto problémy otevřeně, aniž by ze sebe dělal „putinistu“ nebo dokonce obránce ruské strany. O to tady nejde; není pochyb o tom, že Rusko vede útočnou válku a Ukrajina je obětí. Pravda však také zahrnuje: Ukrajina není jen obětí ruského útoku, ale také pochybných, a tajných vůdců, kteří mají stejně malý (nebo menší) zájem o „západní“ normy a hodnoty než mocenské kruhy v Kremlu nebo jinde ve většině produktů rozkladu státu SSSR.

Pokud tedy do další země brzy potečou stovky miliard eurofondů  , můžete si již slepě vsadit, kde značná část této „rozvojové pomoci“ skončí – a kdo ji využije. Eurokraté a jejich převážně němečtí zástupní agenti, kteří dláždí cestu k této předvídatelné a očekávané giga zpronevěře stejně naivně jako jsou zodpovědní, s tím samozřejmě nechtějí mít nic společného: jaká absurdní, zlomyslná narážka a konspirační teorie k přijetí, Zelenskyj & Co by se tak mohlo chovat i nadále jako osm let před válkou (pro kterou mimochodem ještě před pár lety místní levicový tisk našel jasná slova )!  Všichni byli od války hrdinové – a čistí muži připravení vstoupit do EU/NATO!

Možná se za pár let z nového vydání „Panama/Pandora Papers“ nebo z podobných odhalení dozvíme, jak veskrze zkorumpovaný režim, který v tomto ohledu není o nic horší než Rusko, opět kreativně „to nejlepší z obou světů“ vytáhl pro sebe. S tím rozdílem, že nemusí být okrádáni vlastní lidé, ale EU peníze do země pohodlně doveze nákladním vlakem.

Nakonec je to ukrajinský lid, kdo znovu trpí – a tentokrát také německý a evropský lid, kdo smí platit účet, nejpozději v okamžiku, kdy se zhroutí nesprávná finanční politika Evropy. Naši politici asi přestanou rozhazovat naše národní bohatství a peníze našich daňových poplatníků v zahraničí, až tady nebude kámen na kameni – a v Berlíně to vypadá stejně jako v současnosti v Mariupolu. Už toho moc nechybí. Jen naši rekonstrukci tentokrát nikdo nezafinancuje; to je jisté.

(rp,prvnizpravy.cz,ansage,foto:arch.)

43 - 9274490247 / 0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ6201000000439274490247 
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano
transparent.gif transparent.gif
42%
Ne
transparent.gif transparent.gif
19%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
39%