Svátek má: Hynek

Zprávy

Velikost textu:

Co udělají USA tváří v tvář hrozící humanitární krizi v Afghánistánu?

Co udělají USA tváří v tvář hrozící humanitární krizi v Afghánistánu?

Kábul padl jen něco málo po týdnu a nyní je opět islámským emirátem. Otázkou je, jak se to mohlo stát po dvaceti letech války.

Z ulic Kábulu
20. srpna 2021 - 09:01

Vraťme se krátce k fázím tohoto dlouhého konfliktu

Po útoku Twin Towers z 11. září 2001 Spojené státy napadly Afghánistán, aby dopadly Usámu bin Ládina. Od roku 1996 byla země v rukou Talibanu, islámské fundamentalistické sekty, která byla nucena ustoupit tváří v tvář vojenskému postupu USA a dalších zemí NATO, jako je Francie, Itálie, Španělsko.

Tálibán vedl Mullah Omar, který trval na  velmi přísném uplatňování práva šaría, tedy islámského práva. Taliban převzal moc po pádu Sovětského impéria a pádu Afghánské demokratické republiky. Všechna občanská práva, zejména žen byla rychle smetena. Ženy byly nuceny nosit burku při opuštění domu a  vždy v doprovodu mužů z rodiny. Bylo jim zakázáno smát se, studovat, dělat hluk při chůzi, pod neustálou rozbou potrestání, ukamenováním, fyzickým zmrzačením. Muži měli zakázáno stříhat si vousy. Nemohli jste používat rádio, televizi nebo jít do kina. Hudba a umění byly všude zakázány. Taliban během svých pěti let ve vládě hostil vojenské výcvikové základny al-Kaidy, teroristické organizace vedené bin Ládinem . V roce 2001 byl Taliban vytlačen ze svých velitelských stanovišť a koalice vedená USA se pokusila nastolit demokracii a obnovit Afghánistán, zatímco Taliban čekal na den, kdy americké milice zemi opustí.Náhlé stažení vojsk americkým prezidentem Bidenem rozhodlo o celkovém selhání západní politiky v Afghánistánu v posledních letech. Taliban měl spoustu času přeskupit se a znovu dobýt zemi bez odporu. Afghánský prezident Ghaní uprchl, jakmile Taliban vstoupil do Kábulu a obsadil ho. Okamžitě začaly prohlídky dům od domu a všichni lidé, muži a ženy, kteří pracovali s lidmi ze Západu, žijí ve strachu z násilí a odplaty. Mezi nimi je mnoho vzdělaných žen, které spálily diplomy a dokumenty, které svědčí o jejich působení po boku západních vlád. Humanitární sdružení Pangea, který léta pracuje v Afghánistánu, dává na své stránce na Instagramu najevo, že ve své práci pokračuje v podzemí a že pokusem je otevřít humanitární koridory a zachránit tak co nejvíce civilistů.

V těchto hodinách jsme svědky scén z Apokalypsy, kde jsou lidé nacpaní do letadel odlétajících z Kábulu do evropských destinací.


Tato strašná tragédie vyvolává tři hlavní otázky :
  1. Proč se Amerika rozhodla tak rychle stáhnout svůj kontingent, když Biden 8. července prohlásil, že vrtulníky nebudou nutné k záchraně zaměstnanců velvyslanectví a že nedojde k žádnému postupu Talibanu?
  2. Proč Spojené státy utrácely astronomické částky pouze pro armádu za posledních 20 let a místo toho neuvažovaly o vybudování toho, co osvobozuje utlačovanou zemi: školy, nemocnice, soudy, stadiony a výzkumná centra? Dnes 45% mužů a 70% žen neumí číst ani psát.
  3. Třetí otázku správně formuloval americký spisovatel afghánského původu Khaled Hosseini na svém twitterovém profilu : „Co udělá Amerika tváří v tvář hrozící humanitární krizi v Afghánistánu? Kdo bude chránit opuštěné muže, ženy a děti? "
(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)Souhlasíte s tvrzením premiéra Fialy, že jsme ve válce?

Ano
transparent.gif transparent.gif
33%
Ne
transparent.gif transparent.gif
67%