Svátek má: Václav

Zprávy

Velikost textu:

Čína a Vietnam posilují své partnerství na obranu proti USA

Čína a Vietnam posilují své partnerství na obranu proti USA

Čína a Vietnam posilují své partnerství, aby se bránily vměšování Západu do jejich vnitřních a regionálních záležitostí.

Nguyen Phu Trong a Si Ťin-pching
3. listopadu 2022 - 04:20

Přestože mezi oběma asijskými zeměmi panují velké problémy a historická nevraživost, Hanoj nikdy nedovolí, aby USA použily Vietnam k boji nebo nátlaku na Čínu.

Čínský prezident Si Ťin-pching se 31. října v Pekingu setkal s generálním tajemníkem Ústředního výboru Vietnamské komunistické strany (VCP) Nguyen Phu Trongem. Si Ťin-pching na svém setkání zdůraznil, že Komunistická strana Číny a Komunistická strana Vietnamu by neměly dovolit nikomu zasahovat do udržitelný pokrok jejich příslušných zemí.

Phu Trong ze své strany objasnil, že Čína má právo počítat s vietnamskou podporou v citlivých otázkách regionální bezpečnosti. Vietnamský vůdce konkrétně ujistil, že jeho země zachová mír a stabilitu na pozemní a námořní hranici a nedovolí, aby problémy týkající se teritoriálních vod narušovaly celkové bilaterální vztahy. Ujistil, že Hanoj nebude rozvíjet žádné oficiální vztahy s Tchaj-wanem a významně, že žádné cizí zemi nebude dovoleno zřídit vojenské základny na vietnamském území.

Opětovné potvrzení pozice Vietnamu v otázkách, které jsou citlivé a kritické pro regionální bezpečnost, bylo jedním z důležitých výsledků jednání na vysoké úrovni v Pekingu. Vzhledem k tomu, že Vietnam je z hlediska ekonomické síly největší zemí jihovýchodní Asie, která sousedí s Čínou, USA doufaly, že Vietnam využijí jako nástroj nátlaku proti Číně. Pro Washington by bylo ideální, kdyby se Vietnam a Čína střetly v Jihočínském moři, aby se Hanoj mohla otočit směrem k AUKUS a/nebo QUADu.


Ke zklamání Washingtonu však Hanoj dala jasně najevo, že sdílí pozici Pekingu na žádných zahraničních vojenských základnách a vojenských aliancích. Vietnam si zároveň udržuje svůj postoj vůči Pekingu v otázce Jihočínského moře. Ačkoli by to mohl být problém, který by mohly USA využít, Hanoj prohlásila, že k vyřešení nepoužije vojenskou sílu. Vietnam prakticky Spojeným státům naznačil, že nebude nástrojem pro konfrontaci s Čínou.

Na setkání v Pekingu Si Ťin-pching poznamenal, že vývoj mezi Čínou a Vietnamem čelí vážným rizikům a výzvám. Rusko-ukrajinský konflikt dále zdůraznil geopolitický problém mezi velmocemi, což přispělo k mnoha výzvám, kterým rozvojové země čelí. Konkrétně energetická a potravinová krize jsou problémy, které hluboce znepokojují země jihovýchodní Asie, jako je Vietnam.


Podle Světové banky se očekává, že se Vietnam letos stane nejrychleji rostoucí ekonomikou v Asii navzdory regionálnímu poklesu způsobenému prudkým ekonomickým zpomalením Číny. Ve své nejnovější zprávě o ekonomickém výhledu pro východní Asii a Tichomoří Světová banka předpovídá, že tyto regiony porostou v roce 2022 o 3,2 %, což je pokles ze 7,2 % v roce 2021, a poté zrychlí na 4,6 % v roce 2023. Předpokládané tempo růstu pro letošní rok znamenala významné snížení oproti 5 %, které Světová banka předpověděla pro tento rok ve své poslední výhledové zprávě v dubnu.Vietnam se zdá být jedním z největších příjemců tohoto růstu, přičemž Světová banka odhaduje, že ekonomika země v roce 2022 poroste o 7,2 %, oproti dubnové projekci 5,3 %. Světová banka pak odhaduje, že v roce 2023 poroste o dalších 6,7 %. Působivé je, že Vietnam byl jednou z mála zemí, jejichž ekonomika během pandemie koronaviru v roce 2020 rostla. Důvodem je pokračující trend přesunu výroby špičkových technologií. z Číny do Vietnamu.

Vzhledem k rostoucímu významu Vietnamu v regionu doufaly USA, že využijí historické nepřátelství, které má země jihovýchodní Asie s Pekingem, a rozdíly v Jihočínském moři. To se však nepodařilo.

Ve skutečnosti obě země spolu s několika zeměmi ASEAN pracují na kodexu chování v Jihočínském moři, proti čemuž se Washington staví. Američané chtějí zesílit tlak na Čínu, ale úspěšná návštěva Phu Trong v Pekingu ukončila veškeré úvahy o tom, že by USA použily Vietnam k nátlaku na Čínu. Tímto způsobem je pro USA extrémně obtížné najít spojence v jihovýchodní Asii, kteří by se postavili Číně.

(rp,prvnizpravy.cz,southfront,foto:arch.)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
69%
Ne
transparent.gif transparent.gif
16%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%