Svátek má: Aneta

Zprávy

Velikost textu:

Chyby amerických tajných služeb zabily tisíce civilistů

Chyby amerických tajných služeb zabily tisíce civilistů

Informaci původně zveřejnil  New York Times . Observateur Continental, která byla převzat  deníkem Daily Mail,   následuje informace v anglicky mluvících médiích.

Ilustrační foto
30. prosince 2021 - 09:01

Dva anglicky mluvící deníky ve skutečnosti naznačují, že chyby amerických zpravodajských služeb vyvolaly americké nálety na Blízkém východě, které zabily tisíce civilistů včetně dětí v „šachové hře“, jak to odhalují nové dokumenty Pentagonu.

The  New York Times  uvedly, že zdroj důvěrných dokumentů, který zahrnuje více než 1300 zpráv o civilních obětech, podrobně popisuje „šachový model“. Američtí vládní úředníci podcenili počet zabitých civilistů. Válka vedená přesnou bombou je iluze. Reportéři  New York Times  navštívili více než 100 obětí a vyslýchali svědky při předkládání žádostí podle zákona o svobodě informací. Podali také žaloby na ministerstvo obrany a centrální velitelství (Centcom). Celkově zjistili, že vojenští představitelé používali „hluboce chybné zpravodajské informace“ k zacílení potenciálních teroristů při náletech.

Zpráva říká, že letecké snímky dronů neukazují lidi v budovách, pod listím nebo pod plachtami či hliníkovými střechami. Ukazuje se také, že dostupné údaje mohou být nesprávně interpretovány. Takže pro americkou armádu jsou lidé spěchající ukrýt se před bombardováním považováni za militanty, nikoli za potenciální oběti. The  New York Times  získaly dokumenty Pentagonu prostřednictvím žádostí o svobodu informací z března 2017 a žalob proti ministerstvu obrany a Centcom.

New York Times  uvádí  tři případy
  • Krátce před třetí hodinou ranní 19. července 2016 americké speciální jednotky bombardovaly to, co považovaly za tři sídla bojovníků ISIS na předměstí Tokhar, vesničky u řeky v severní Sýrii. Hlásili 85 zabitých bojovníků. Ve skutečnosti ostřelovali domy daleko od frontové linie, kde farmáři, jejich rodiny a další v této oblasti hledali v noci útočiště před ostřelováním a střelbou. Bylo zabito více než 120 vesničanů.
  • Začátkem roku 2017 v Iráku americké válečné letadlo bombardovalo vozidlo tmavé barvy, které bylo považováno za auto s nastraženou bombou, auto se zastavilo na křižovatce ve čtvrti Wadi Hajar západně od Mosulu. Ve skutečnosti v autě nebyla bomba, ale muž jménem Majid Mahmúd Ahmed, jeho žena a jejich dvě děti, kteří prchali z místa bojů. Rodina a tři další civilisté byli zabiti.
  • V listopadu 2015, poté, co americké síly zpozorovaly muže, jak vleče „neznámý těžký předmět“ do „obranného bojového postavení ISIS“, ostřelovaly budovu v iráckém Ramádí. Vojenská prohlídka odhalila, že objekt byl ve skutečnosti „malý člověk“ – dítě – které zemřelo při bombardování.

The  New York Times  píše, že tyto chyby podobné válečným zločinům nevedly ke zjištění provinilců. Tyto případy pocházejí z tajného archivu Pentagonu o amerických leteckých válkách na Blízkém východě od roku 2014. Sliby transparentnosti a odpovědnosti neustále selhávají. „Ani jeden poskytnutý spis neobsahuje zjištění provinění nebo disciplinární opatření,“  poznamenává  deník.

Nedávno musely Spojené státy stáhnout své tvrzení, že vozidlo zničené dronem na kábulské ulici v srpnu 2021 obsahovalo bomby. Ukázalo se, že obětí bombardování bylo 10 členů jedné rodiny včetně dětí. Podle zprávy bylo mnoho civilistů, kteří přežili útoky USA, ponecháno se zdravotním postižením vyžadujícím nákladnou léčbu, ale výplaty restitucí byly výrazně nižší, pro jednoho z dvanácti.

New York Times řekl mluvčí Centcom, velitel Bill Urban  že „i s nejlepší technologií na světě dochází k chybám, ať už na základě neúplných informací nebo chybné interpretace dostupných informací“, „a my se z těchto chyb snažíme poučit“. Upřesnil: „Usilovně pracujeme na tom, abychom se takovým škodám vyhnuli. Vyšetřujeme každý věrohodný případ. A litujeme každé ztráty nevinného života." Minimalizace rizika poškození civilistů popsal jako „strategickou nutnost i právní a morální imperativ“, protože tyto oběti jsou využívány „k podněcování ideologické nenávisti, kterou přijali naši nepřátelé v konfliktech, které následovaly po 11. září, a k podpoře náboru nové generace násilných extremistů“.Letecká kampaň představuje zásadní proměnu válčení, které se formovalo v pozdějších letech Obamovy administrativy, uprostřed rostoucí nepopulárnosti věčných válek, které si vyžádaly životy více než 6 000 amerických vojáků. Spojené státy vyměnily svou přítomnost na zemi za arzenál letadel řízených piloty sedícími před počítači, často tisíce kilometrů daleko. Prezident Barack Obama to označil za „nejpřesnější leteckou kampaň v historii“ schopnou minimalizovat smrt civilistů. Nová technologie umožnila zničit část domu plného nepřátelských bojovníků, zatímco zbytek struktury nechal stát, uvedl Pentagon.

Během pětiletého období však americké síly podle zprávy provedly více než 50.000 náletů v Afghánistánu, Iráku a Sýrii s mnohem menší přesností, než bylo uvedeno. Před zahájením náletů se armáda musí orientovat podle propracovaných protokolů, aby odhadla a minimalizovala úmrtí civilistů. Existuje však několik způsobů, jak dostupné informace mohou být zavádějící, selhat nebo někdy vést ke katastrofálním chybám, jako například v případě lidí v budovách, pod listím nebo pod plachtami či hliníkovými kryty. Dostupná data mohou být také špatně interpretována. Muži na motocyklech pohybující se „ve formaci“ tak pro americkou armádu ukazovali hrozící útok, ale tak to nebylo.

Bill Urban poznamenal, že plánovači vzdušné války dělají to nejlepší v extrémně obtížných podmínkách, a dodal, že „v mnoha bojových situacích, kde jsou cíle konfrontovány s věrohodnými proudy hrozeb, protože "mlha" války může vést k rozhodnutím, která tragicky vedou k civilním škodám. Pentagon pravidelně zveřejňuje základní shrnutí incidentů s civilními oběťmi a nedávno nařídil nové vyšetřování na vysoké úrovni ohledně leteckého útoku v Sýrii v roce 2019.

Ale ve vzácných případech, kdy jsou selhání veřejně přiznána, bývají charakterizována jako nešťastná, nevyhnutelná a vzácná.

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)