Svátek má: Bernard

Zprávy

Velikost textu:

Chmelár: Směřujeme ke státnímu převratu nebo občanské válce?

Chmelár: Směřujeme ke státnímu převratu nebo občanské válce?

Jsou věci, od kterých je lepší získat odstup a počkat, dokud páni přestanou žertovat, píše Eduard Chmelár, slovenský analytik, na facebooku.

Eduard Chmelár, slovenský analytik
18. září 2021 - 04:20

„Vraťme se k věcem, kvůli kterým tato koalice vznikla - stavění bytů, nízké ceny energií, vyšší důchody !!!" připomněl dnes rozhořčený Boris Kollár. Ale jestli kvůli tomu tato vláda vznikla,  tak to mohli raději nechat Ficovi a Pellegrinimu neboť ti tyto věci uměli dělat lépe.

Koaliční partner OĽaNO zase na tiskové konferenci moralizoval, jaké je to nízké a nezákonné, když opozice vynáší svinstva ze spisů zatčených elitních vyšetřovatelů. Ale když tandem Tódová - Lipšic vynášeli svinstva ze spisu Kočnera, označovali to za akt spravedlnosti, který má právo vidět celý národ. Co se změnilo? Proč nám tentokrát červený deníček N nepřináší seriál pikantérií z vyšetřovacího spisu?

Nejdále zašel expremiér Matovič, který nám na sociální síti opět nechal nahlédnout do svých myšlenkových pochodů, z nichž musí mrazit: „Udělali jsme chybu. Mysleli jsme si, že každý se může změnit k lepšímu. Byli jsme milosrdní a oni důvěru zneužili. Nastal skutečný bod zlomu. Buď je zastavíme, nebo Slovensko znovu ztratíme."

Šéf OĽaNO dále naznačil, co navrhne: Koalice by měla ve zkráceném legislativním řízení oddělit generální a speciální prokuraturu, vyřadit použití paragrafu 363 trestního řádu, zrušit inspekci ministerstva vnitra (nahradí ji loajálním orgánem), změnit pravomoci SIS a další úpravy, které mu umožní, aby stíhal a zavíral kohokoliv bude chtít. „Drahá nevěsta" Boris Kollár možná udělá menší divadlo pro veřejnost, ale nakonec bude za dohodnuté kšefty souhlasit se vším. Protesty občanů nebudou, neboť vládní koalice z důvodu zhoršené epidemické situace opět zakáže demonstrace.

Pokud chce opozice s touto hrozbou něco dělat, má na to jen několik týdnů. Jenže jedinou opozicí zde je vlastně jen Robert Fico - to, jak se chová Peter Pellegrini a ostatní to jsou evládní strany. Situace je opravdu nebezpečná.

To, že tento stát je v rozkladu, jsem říkal už dávno. Ale pokud se prosadí Matovicovy návrhy, bude to fakticky první krok ke státnímu převratu. Se všemi důsledky, které takové jednání má. Už dnes jsme na pokraji občanské války a pokud  Matovič vyhrožuje, že byl milosrdný (co to je ?!), chová se jako nastupující diktátor. Šéf OĽaNO zapomněl (nebo mu o to nikdy nešlo), že na nastolení spravedlnosti nestačí zavírat lidi, třeba bránit právní stát, včetně nezávislosti soudní moci. Hrozné je, že na tom záleží stále menšímu počtu lidí. Politický tribalizmus, ve kterém se tento stát nachází, způsobuje, že chybí smysl pro objektivitu a státní zájmy, všichni se chovají podle hesla „každá liška si svůj ocas chválí", každý brání Fica, Matoviča, Šulíka, Pellegriniho - ale na státě jakoby nezáleželo nikomu. Tato vláda očividně není schopna řídit stát, ale u opozice neproběhla žádná sebereflexe a její voliči ji do ní ani netlačí. Perspektiva je tedy dost frustrující - hlavně pro ty, kteří mají po krk vládního bezpráví, ale nepřejí si návrat korupčních praktik, za kterými stojí skuteční „majitelé země".

Jak se dalo předpokládat, papežova návštěva tento stav nijak neovlivnila, ba spíše naopak, po několikadenní přetvářce se zuřivý boj rozhořel s ještě větší intenzitou než předtím. Toto však není boj dobra se zlem, ale boj dvou zájmových skupin o absolutní moc. A nepřestanou, dokud neuvidí v poutech jedny nebo druhé. Proto jsou všichni takoví nervózní jako běsní psi. Držet palce nějaké straně je v této situaci neobyčejně hloupé. Lidé by se měli alespoň pokusit o větší odstup a nadhled, aby je následující události nesemleli a uvědomit si to, co se říká v jednom bonmotu: Všichni chtějí vaše dobro - nedejte si ho vzít.A ještě dovětek: Matovičův "boj proti korupci"

Matovič dostal na potlačení korupce od voličů silný mandát, když jeho hnutí získalo ve volbách 25% hlasů. Každý normální člověk chce, aby byla korupce potrestána a vytěsněna ze života státu. Dnes se však ukazuje, že boj proti korupci v podání Igora Matoviča se namísto padni komu padni ve skutečnosti zvrhnul na zavírání jeho politických soupeřů a jak se po zásahu inspekce ukazuje i s využitím nekalých a nezákonných praktik.

O tom, co se v kuloárech a později i veřejně (zejména ze strany opozice) hovořilo, dnes už není pochyb.

Matovič nemusí tuto chobotnici nutně přímo řídit. Neznamená to, že přímo volá vyšetřovatelům, prokurátorům a soudcům, aby strčili do vazby nepohodlné lidí. Stačilo to, že vytvořil dokonalé podmínky pro to, aby takový obludný systém destruující právní stát vznikl.

(rp,prvnizpravy.cz,fb, hlavnespravy,foto:arch.)