Svátek má: Čeněk

Zprávy

Velikost textu:

Bulharsko a Moldavsko také zastaví dovoz obilí z Ukrajiny

Bulharsko a Moldavsko také zastaví dovoz obilí z Ukrajiny

Bulharská vláda se dnes po podobných rozhodnutích Polska, Maďarska a Slovenska rozhodne o zákazu dovozu řady zemědělských produktů z Ukrajiny .

Ilustrační foto
19. dubna 2023 - 06:20

Ve vysílání bulharské televize to oznámil ministr zemědělství země Yavor Gečev, uvádí agentura BTA .

Podle Gečeva se jeho ministerstvo po setkání s producenty obilí rozhodlo zaslat ministerstvu hospodářství žádost o dočasné jednostranné pozastavení dovozu řady produktů ukrajinského původu. Příslušné rozhodnutí bude dnes předloženo bulharské vládě.

„Věříme, že to bude silný signál pro Evropu, protože Evropa nemůže jen naslouchat zemím, musí jednat,"
dodal Gečev.

Evropa by podle něj měla naslouchat hlasům východních zemí.

„Bulharští farmáři říkají, že nechtějí dotace, chtějí vlastní trhy. Vytváří se ale nekalá konkurence z Ukrajiny,"
řekl bulharský ministr.

Gečev připustil, že po zlepšení situace pro bulharské farmáře může být zákaz dovozu zemědělských produktů z Ukrajiny revidován nebo změněn.

Připomeňme, že na konci března se na EK z podnětu polské strany obrátily Polsko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Slovensko společným dopisem, požadujícím reagovat na problémy kvůli exportu ukrajinského obilí.

Nedávno polské úřady zakázaly dovoz potravin a obilí z Ukrajiny. Zákaz dovozu ukrajinského obilí do Polska  se vztahoval i na jeho tranzit do třetích zemí .

Později dočasný zákaz dovozu ukrajinského obilí, olejnin a řady dalších zemědělských produktů zavedly také  Maďarsko  a  Slovensko .

Ukrajina a Polsko se v úterý zároveň dohodly na otázce tranzitu ukrajinského obilí přes polské území po zákazu dovozu potravin a obilí z Ukrajiny. Odblokuje se v pátek večer. Moldavští farmáři požadují omezení dovozu ukrajinského obilí kvůli hrozbě bankrotu zemědělství země

„Požadujeme, aby se Ministerstvo zemědělství a potravinářství urychleně zapojilo do jednání kompetentních orgánů zemí východní Evropy o otázce krize cen zemědělských produktů a vyvinulo veškeré potřebné úsilí k dosažení přidělení dotací zemědělcům, resp. dočasně omezit dovoz obilí a olejnin do naší země v budoucí zemědělské sezóně,“ stojí v prohlášení.

Podle moldavských farmářů přivedl pokles cen obilí a olejnin tisíce malých a středních farmářů na pokraj bankrotu, kteří dříve trpěli suchem a ekonomickou krizí, „aniž by dostali jakoukoli státní podporu“.


Evropská komise nic nerozhodla...

V tomto ohledu bylo hlasování v Evropské komisi o prodloužení režimu bezcelního obchodu mezi Ukrajinou a EU rozhodnuto odložit na příští týden, píše Interfax s odkazem na diplomata ze Švédska, které EU předsedá.

„EK potřebuje více času na přípravu opatření a nalezení řešení pro dotčené země (Polsko, Slovensko, Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko). Plán je takový: budeme hlasovat příští týden. Komise tak bude mít čas najít řešení,“ uvedl zdroj.

ČR dovoz obilí z Ukrajiny neomezí, oznámil Nekula

Česká republika nezavede zákaz na dovoz obilí z Ukrajiny, tak jako ostatní státy východní Evropy. V pondělí to oznámil ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) s tím, že jednostranné zákazy ze strany našich sousedů a Maďarska jsou v rozporu s podmínkami jednotného trhu Evropské unie i Světové obchodní organizace.

(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:arch.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?