Svátek má: Emanuel

Zprávy

Velikost textu:

Buchanan: Je americko-ruská válka nevyhnutelná?

Buchanan: Je americko-ruská válka nevyhnutelná?

V roce 2022 Moskva požádala USA, aby se zavázaly nepřivést Ukrajinu do NATO. Odmítli jsme. A Putin zaútočil. Pokud Rusové věří, že jejich země byla Západem přitlačena ke zdi, můžeme je vinit? píše v komentáři Patrick Buchanan.

Patrick Buchanan
17. července 2022 - 04:20

Na summitu NATO v Madridu bylo Finsko přizváno ke vstupu do aliance. Co to znamená pro Finsko?

Pokud ruský prezident Vladimir Putin prolomí 830 mil dlouhou finskou hranici, Spojené státy se postaví na obranu Helsinek a budou bojovat s Ruskem na finské straně.

Co pro Ameriku znamená členství Finska v NATO?

Pokud Putin podnikne vojenský přesun do Finska, USA půjdou do války proti největšímu národu světa s arzenálem 4500 až 6000 bojových a strategických jaderných zbraní.

Žádného prezidenta studené války by ani ve snu nenapadlo učinit takový závazek – riskovat přežití našeho národa (USA) při obraně území země tisíce mil vzdálené, která nikdy nebyla životně důležitým zájmem USA.

Vstoupit do války se Sovětským svazem o zachování finského území by bylo během studené války považováno za šílenství.

Připomeňme: Harry Truman odmítl použít sílu k prolomení blokády Berlína Josifa Stalina. Dwight Eisenhower odmítl vyslat americké vojáky, aby zachránili maďarské bojovníky za svobodu poražené sovětskými tanky v Budapešti v roce 1956.


Lyndon B. Johnson neudělal nic, aby pomohl českým vlastencům rozdrceným armádami Varšavské smlouvy v roce 1968. Když byla Solidarita Lecha Walesy na příkaz Moskvy v Polsku v roce 1981 rozbita, Ronald Reagan učinil odvážná prohlášení a poslal stroje Xerox.

Zatímco USA vydávaly během studené války každoroční prohlášení o podpoře „zajatých národů“ střední a východní Evropy, osvobození těchto národů od sovětské kontroly nebylo pro Západ nikdy považováno za tak zásadní, aby ospravedlnilo válku se SSSR.

Ve 40.letech studené války NATO, které začalo v roce 1949 s 12 členskými státy, přidalo pouze čtyři další – Řecko, Turecko, Španělsko a Západní Německo.

S pozváním Švédska a Finska, aby se připojily jako 31. a 32. národ a získaly válečnou záruku podle článku 5, však NATO tím zdvojnásobí počet svých členů, to, co bylo považováno – jistě Rusy – za konec studené války, tak neplatí. .

Všechny národy, které byly kdysi součástí moskevské Varšavské smlouvy – východní Německo, Polsko, Maďarsko, Česká republika, Slovensko, Rumunsko, Bulharsko – jsou nyní členy NATO pod vedením USA – namířeného proti Rusku.

Tři bývalé republiky SSSR – Estonsko, Lotyšsko, Litva – jsou nyní také členy NATO, vojenské aliance vytvořené s cílem ochránit a udržet národ, ke kterému patřily během studené války.

Litva se 2 % ruské populace právě vyhlásila částečnou blokádu zboží pohybujícího se přes její území do Kaliningradu, ruské enklávy u Baltského moře.

Na Putinův protest Vilnius připomněl Moskvě, že Litva je členem NATO.
Je diktátem geostrategické politiky, že velmoc by nikdy neměla dát menší mocnosti schopnost zatáhnout ji do velké války.

V roce 1914 dalo císařské Německo svému rakouskému spojenci „bianko šek“, aby potrestalo Srbsko za jeho podíl na atentátu na arcivévodu Františka Ferdinanda, následníka rakouského trůnu. Vídeň proplatila císařský šek a zaútočila na Srbsko a Velká válka v letech 1914-1918 byla na světě.

V březnu 1939 vydal Neville Chamberlain válečnou záruku Polsku. Pokud by Německo zaútočilo na Polsko, Británie by bojovala na straně Polska.

Poláci, chráněni touto válečnou zárukou od Britského impéria, útočili na Hitlera a odmítli hovořit s Berlínem o německých nárocích na město Gdaňsk, které jí bylo odebráno na pařížské mírové konferenci v roce 1919.

1. září 1939 Hitler zaútočil a Británie vyhlásila válku, válku, která trvala šest let a smrtelně zranila Britské impérium.

A Polsko? Na Jaltě v roce 1945 Winston Churchill souhlasil, že Sověty okupované Polsko by mělo zůstat ve Stalinově sféře.

Putin je ruský nacionalista, který považuje rozpad SSSR za největší neštěstí 20. století, ale není sám zodpovědný za ubohé vztahy mezi našimi zeměmi.

My Američané jsme hráli vedoucí roli v tom, co se formuje jako druhá studená válka, nebezpečnější než ta první.

Během posledního čtvrtstoletí, poté, co Rusko rozpustilo Varšavskou smlouvu a nechalo SSSR rozdělit se na 15 zemí, jsme do střední a východní Evropy vyslali NATO, vytvořené k zadržení Ruska.

V roce 2008 neokonzervativci podnítili Gruzii k útoku na Jižní Osetii, což vyvolalo ruskou intervenci a porážku gruzínské armády.

V roce 2014 neokonzervativci přiměli Ukrajince ke svržení zvoleného proruského režimu v Kyjevě. Když se jim to podařilo, Putin se zmocnil Krymu a Sevastopolu, po staletí domovské základny ruské černomořské flotily.

V roce 2022 Moskva požádala USA, aby se zavázaly nepřivést Ukrajinu do NATO. Odmítli jsme. A Putin zaútočil. Pokud Rusové věří, že jejich země byla Západem přitlačena ke zdi, můžeme je vinit?

Zdá se, že Američané odmítavě reagují na temná ruská varování, že místo aby přijali porážku na Ukrajině, ponížení svého národa a jeho obklíčení a izolaci, uchýlí se k taktickým jaderným zbraním.

Je opravdu moudré odmítnout tato varování jenom jako „chrastění šavlí“?


Patrick J. Buchanan je autorem knih  Churchill, Hitler a „Zbytečná válka“: Jak Británie ztratila své impérium a Západ ztratil svět .

(rp,prvnizpravy.cz,veteranstoday,foto:arch.)Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano
transparent.gif transparent.gif
41%
Ne
transparent.gif transparent.gif
59%