Svátek má: Barbora

Zprávy

Velikost textu:

Brzy i v EU? Na Srí Lance exploduje lidový hněv proti vládě

Brzy i v EU? Na Srí Lance exploduje lidový hněv proti vládě

Srílanský premiér Mahinda Radžapaksa se bojí o svou bezpečnost a skrývá se na vojenské základně. Rozzuření občané z hněvu nad politickým neúspěchem vyplenili jeho vilu.

Do řeky byla hozena i auta politiků
12. května 2022 - 10:35

Mahinda Radžapaksa, který již není předsedou vlády Srí Lanky, čelí bezuzdnému lidovému hněvu od doby, kdy ostrovní stát zkrachoval a ekonomika se zhroutila. Kdysi ho lidé milovali, protože jeho rodina ukončila dlouhou občanskou válku v zemi, nyní se 76letý muž skrývá na přísně střežené vojenské základně.

Účinky blokování kvůli Covidu a špatné hospodaření narušily devizové rezervy, takže základní dovozní komodity, jako jsou palivo, léky a potraviny, jsou nedostupné. Nabídka nestačí a ceny raketově rostou. Rozzlobení lidé zaútočili na Radžapaksovo sídlo a vyplenili ho v hněvu nad totálním politickým selháním vlády. Do řeky byla hozena i auta politiků.

Srílanský stát nyní sklouzává do plné politické a ekonomické krize, kdy stále více lidí bojuje s hladem, smrtí a vážnými nepokoji. Nyní jsou také konfrontováni s brutálním násilím státu. Nejméně devět lidí zemřelo a více než 200 bylo zraněno při zapálení vozidel a domů během střetů mezi vládními příznivci a kritiky tento týden, uvádí BBC . Ostrov se nyní zmítá v nejhorší ekonomické krizi od získání nezávislosti a reakce státu ukazují, že není schopen ochránit své občany. Použití armády však pravděpodobně nepokoje utlumí. Lidový hněv a frustrace, živené provládními protidemonstranty, pravděpodobně jen porostou a podpoří nedůvěru ve vládu.Tento týden armáda obdržela rozkazy zastřelit „porušovatele zákona“, když se lidé shromáždili v ulicích, aby protestovali proti nedostatku potravin, paliva a léků. Prezident Gotabaja Radžapaksa (bratr odvolaného premiéra  Mahinda Radžapaksy) se podle BBC nezmínil o roli provládních příznivců při podněcování násilí, pouze odsoudil činy davů a slíbil , že proti nim použije plnou sílu zákona. Celostátní zákaz vycházení zavírající obchody, podniky a kanceláře byl ve čtvrtek ráno na několik hodin zrušen, ale očekává se, že bude znovu zaveden odpoledne.

Nacionalistický prezident Gotabaja Radžapaksa nastoupil do úřadu v listopadu 2019 poté, co vedl kampaň za národní bezpečnost a apeloval na sinhálský  buddhistický nacionalismus. Rodina Radžapaksů od té doby mocně rostla; Gotabaja dosadil svého bratra Mahindu (sám bývalý prezident) jako premiéra a do ministerských funkcí jmenoval další příbuzné. Nepotismus se nyní mstí.

(rp,prvnizpravy.cz,report24,foto:arch.)Označili byste Rusko jako teroristický stát?

Ano
transparent.gif transparent.gif
28%
Ne
transparent.gif transparent.gif
44%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
28%