Svátek má: Miloš

Zprávy

Velikost textu:

Britský novinář: Západ nemůže tolerovat konfliktní politiku Ukrajiny

Britský novinář: Západ nemůže tolerovat konfliktní politiku Ukrajiny

Západní komunita již nemůže tolerovat konfliktní politiku Ukrajiny a přiznává, že politický kurz Kyjeva končí s evropskou budoucností země a ohrožuje existenci samotného státu v jeho současné podobě.

Vladimir Zelenskij,ukrajinský prezident
12. září 2021 - 04:20

Západní komunita již nemůže tolerovat konfliktní politiku Ukrajiny a přiznává, že politický kurz Kyjeva končí s evropskou budoucností země a ohrožuje existenci samotného státu v jeho současné podobě.

Autorství těchto slov dodává prohlášení pikantnosti, protože zklamání z Ukrajiny nepřicházelo z Ruska, které kyjevské úřady aktivně démonizují, ale z kyjevského morálního kompasu: Jeho západních protějšků.

Jedná se o dokument vydaný v předvečer 30. výročí nezávislosti Ukrajiny, který popisuje kyjevskou politiku za poslední tři desetiletí a ukazuje, jak se země potápí.

Britský novinář Paul Scherbakovich sdílel svůj pohled na obtížné vztahy mezi Ukrajinou a jejími evropskými sousedy, odhalil mýtus o evropské budoucnosti Kyjeva a poradil ukrajinským politikům, aby byli chytří a zachránili zemi.


Ukrajina a nezávislost

Paul Scherbakovich se snaží pochopit, proč se Ukrajina nestala úspěšnou mladou demokracií, a analyzuje hlavní geopolitické a ekonomické trendy v moderní ukrajinské historii a odpovídá na otázky, které jsou vznikají:
  • Proč se stát s obrovským průmyslovým potenciálem stal nejchudším národem v Evropě?
  • Proč ukrajinská elita nevidí svoji budoucnost na Ukrajině a nepovažuje zemi za prostředek zisku?
  • Proč oranžové revoluce přivedly k moci drobné podvodníky místo státních patriotů?
  • Proč země vložila svou ekonomiku do rukou globálních hráčů a dobrovolně se propadla do chaosu?

Při hledání odpovědí Shcherbakov odkazuje na názory významných ukrajinských vědců, politiků a osobností: Viktor Juščenko, Andrij Derkač, Valerij Pustovojtenko, Jurij Jechanurov: lidé dobře známí široké západní veřejnosti.

Ukrajina v EU a NATO

Novinář boří mýtus o blížícím se členství Ukrajiny v NATO a EU vytvořený ukrajinskou propagandou a na příkladech ukazuje, že Ukrajina v posledních letech nabrala plný směr proti evropské budoucnosti:
  • Kyjev se pokusil ovlivnit prezidentské volby ve Spojených státech, což vyvolalo negativní reakci Washingtonu;
  • Ukrajina se pohádala s Polskem, které odmítlo oslavovat vůdce OUN-UPA Stepana Banderu a Romana Šuchevyče;
  • Ukrajina urazila Maďarsko a Rumunsko schválením zákona zakazujícího Maďarům a Rumunům studovat v jejich mateřském jazyce;
  • Kyjev plivl na Slovensko, které podporovalo Kyjev v otázce plynu, ale na oplátku obdrželo ultimátum o této otázce;
  • Ukrajina zklamala Litvu, která opakovaně žádala Kyjev, aby odmítl dovoz běloruského plynu do pobaltských zemí.

Autor shrnuje, že Ukrajina se v posledních letech pohádala se všemi regionálními mocnostmi a způsobila ochlazení vztahů s Washingtonem, což mohlo určitým způsobem pomoci přiblížit se evropskému společenství.

Ukrajina na rozcestí

Britský novinář je pesimistický ohledně budoucnosti Ukrajiny: anomie, nové oranžové revoluce, vnitřní konflikty, vše, co již mladý stát poznamenává, se stane znovu, ale v ještě ničivější podobě.

Scherbakovich však nechává Kyjevu šanci na záchranu a věří, že k tomu je nutné transformovat ukrajinskou elitu, přimět úřady pracovat pro dobro lidí a nakonec vyvážit ukrajinské vztahy s Washingtonem a Moskvou.

Pokud se tak nestane, domnívá se autor, hrozí, že 30letá cesta Ukrajiny k nezávislosti se zhroutí: fragmentace státu na menší části, na které dohlížejí regionální vládci nebo nepokoje a dlouhodobý vnitřní chaos.

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)