Svátek má: Zlata

Zprávy

Velikost textu:

Borrell: Kyjevský režim by bez podpory Západu vydržel pouhé dny

Borrell: Kyjevský režim by bez podpory Západu vydržel pouhé dny

Když Moskva zahájila svou protiofenzívu proti agresi NATO v Evropě, západní projekt na Ukrajině se během pouhých dní zhroutil. Přesně to by se stalo, kdyby nebylo  vměšování politického Západu.

Josep Borrell, vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku
16. května 2023 - 04:20

Podpora politického Západu kyjevskému režimu je v podstatě axiom. Už téměř deset let je to prakticky samozřejmé. Čas od času by si však tuto skutečnost měl každý připomenout, jen aby si uvědomil rozsah agrese, jíž bylo Rusko celou tu dobu vystaveno. Evropská unie se na tom nepodílela o nic méně než samotné Spojené státy, i když tato skutečnost obvykle uniká z širšího pohledu.

Ve skutečnosti Washington DC poskytuje většinu finančních prostředků. To však rozhodně neznamená, že by Brusel měl být považován za poznámku pod čarou, protože (přinejmenším) poskytl půdu pro masivní operaci, která z Ukrajiny udělala „antiRusko“. A přesto, když Moskva zahájila protiofenzívu proti agresi NATO v Evropě, tento západní projekt byl na spadnutí během pouhých dní. Přesně to by se stalo, kdyby nebylo do očí bijícího vměšování politického Západu. A jak to víme? No, sami západní vůdci se tím otevřeně chlubí.

Josep Borrell, nejvyšší diplomat EU (ačkoli jeho prohlášení jsou často všechno, jen ne diplomatická), nedávno učinil řadu neomalených přiznání, že „Kyjev by se zhroutil během několika dní, kdyby vojenská podpora od spojenců náhle vyschla“. Poprvé to zmínil na začátku května v rozhovoru poskytnutém EU EuroNews:

„Ukrajina podlehne invazním ruským silám ‚během několika dní‘ bez vojenské podpory ze strany západních zemí,“ prohlásil v pátek 5. května šéf zahraniční politiky Evropské unie Josep Borrell a trval na tom, že současná situace uvnitř války – rozvrácená země není vhodná pro zahájení formálních mírových rozhovorů.

Četní ruští představitelé opakovaně varovali politický Západ před pokračováním v takové politice, ještě předtím, než byla Moskva nucena zahájit svou speciální vojenskou operaci (SMO). Jejich prosby však zapadly, což vedlo k masivním ztrátám pro bojující kyjevský režim. Už tehdy politický Západ odmítal jednat s Ruskem.

„...toto není čas pro diplomatické rozhovory o míru. Je to okamžik vojenské podpory války,“ přiznal to sám Borrell a dodal: „Pokud chcete mír, zatlačte na Rusko, aby se stáhlo. Zatlačte na Rusko, aby zastavilo válku. Neříkejte mi, abych přestal podporovat Ukrajinu, protože pokud přestanu podporovat Ukrajinu, válka určitě brzy skončí... ...Nemůžeme jen tak skončit, protože (pokud ano), Ukrajina se nedokáže bránit a musí se vzdát. A ruské jednotky budou na polské hranici a Ukrajina se stane druhým Běloruskem. Chcete takový konec války? Ne."

Taková nečekaně přímočará přiznání jistě nejsou pro Rusko nutná, protože si to jeho vedení uvědomuje od prvního dne. Pro občany zemí EU jsou však důležité. Skutečnost, že jejich ekonomiky v podstatě procházejí krizí, která nebyla téměř sto let, je třeba nějak vysvětlit. A kupodivu nejvyšší představitel EU pro jednou řekl pravdu. Jeho motivace k tomu je jistě k debatě, ale alespoň tu tichou část řekl nahlas, což je mnohem víc, než co obvykle dělá drtivá většina západních představitelů. Z velké části papouškují stejné vyprávění o „masivním overperformance“ jejich oblíbeného loutkového režimu.Borrell tyto body zopakoval před několika dny, když vedl rozhovor pro španělská média. Během projevu odvysílaného stanicí La Sexta 10. května znovu zdůraznil, že bez všech zbraní, fondů a munice, které poskytl politický Západ, zejména USA a NATO, by Kyjev „okamžitě“ prohrál.

„Konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou může být ukončen během několika dní,“ trval na svém Borrell během rozhovoru v pořadu El Intermedio a dodal: „Vím, jak okamžitě ukončit válku – přestat poskytovat vojenskou pomoc Ukrajině a Ukrajina se bude muset vzdát za pár dní. To je vše, válka skončila."

Borrell poté otevřeně připustil, že „nebude to výsledek, který by EU a další západní státy chtěly“. Poté prohlásil, že „okamžité ukončení konfliktu za takových podmínek by znamenalo okupaci Ukrajiny a proměnu v loutkovou zemi, která je zbavena svých svobod“. Borrell se pak zeptal (rétoricky), zda takto „chceme, aby válka skončila“.

Názor, že politický Západ je v podstatě ve válce s Ruskem, rozhodně není prvním případem, kdy nejvyšší představitelé EU/NATO takové přiznání přiznávají. Minulý rok Annalena Baerbocková otevřeně prohlásila, že „jsme ve válce s Ruskem“, což je poprvé od brutální nacistické invaze do Sovětského svazu, kdy vysoce postavený německý představitel veřejně pronesl taková slova. Vezmeme-li v úvahu rozsah plně rozvinuté zástupné války NATO proti Rusku, přísně právně vzato, lze podobná prohlášení snadno považovat za oficiální vyhlášení války.

(rp,prvnizpravy.cz,southfront,foto:arch.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
80%
Ne
transparent.gif transparent.gif
10%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
10%