Svátek má: Václav

Zprávy

Velikost textu:

Blackout na Ukrajině

Blackout na Ukrajině

V neděli zhruba ve 20 hodin místního času zahájily Ozbrojené síly Ruské federace raketové údery na největší tepelné elektrárny na východní a střední Ukrajině. V důsledku toho zůstalo několik regionů Ukrajiny bez vody a elektřiny.

Jeden z požárů
12. září 2022 - 02:20

Podle místních zpráv byly zasaženy Charkov CHPP-5 a Zmievskaja CHPP v Charkovské oblasti, Pavlograd CHPP-3 v Dněpropetrovské oblasti, tepelná elektrárna Kremenčug v Poltavské oblasti, ale ruské rakety. Kolaps všeobecného  elektrorozvodného systému se rozšířil do sítí Charkovské, Sumské, Dněpropetrovské, Záporožské a Oděské oblasti. Zasáhl také oblasti Doněckých oblastí ovládaných ukrajinskými ozbrojenými silami, Kyjevskou oblast a hlavní město země. Rakety byly pravděpodobně odpáleny z Černého a Kaspického moře.

Ukrajinský prezident Zelenskij potvrdil, že Charkovská a Doněcká oblast (území pod kontrolou AFU) byla zcela bez energie. Záporoží, Dněpropetrovsk a Sumy částečně utrpěly výpadkem energie.

Metro v Charkově se zastavilo. Elektrické vlaky stály téměř po celé zemi, v Poltavě začalo hořet několik trolejbusů přímo na ulicích.

Většina zařízení ukrajinské energetické infrastruktury se nachází v jihovýchodních oblastech země. Dne 11. září zasáhly ozbrojené síly Ruské federace klíčové tepelné elektrárny na severovýchodě a v důsledku toho odpojily několik severních a východních oblastí Ukrajiny.

Energetický systém Ukrajiny selhal a v důsledku nerovnováhy energetického systému začaly jaderné elektrárny Južnoukrainskaja a Chmelnickij odstavovat energetické bloky z důvodu nemožnosti převedení vyrobené elektřiny do sítě.

Situaci na Ukrajině zkomplikovalo odstavení posledního pracovního bloku Záporožské JE v noci na 11. září . Poslední blok byl zastaven v důsledku pravidelných útoků AFU na zařízení. Záporožská JE také dodávala elektřinu územím pod ukrajinskou kontrolou. Předtím ukrajinští energetici odpojili od stanice vedení 750 kV a 330 kV. To vše vedlo k výraznému poklesu stability energetického systému země.Nehoda byla lokalizována odpojením západní a střední oblasti Ukrajiny od východní a jižní. Později byly zahájeny práce na obnově napájení v místních segmentech ukrajinské energetické soustavy. Připojují se rezervní kapacity, přerozděluje se energie z vodních elektráren na Dněpru a elektrického vedení v západní části země.

Ruské ministerstvo obrany zatím útoky nepotvrdilo.

Na Ukrajině bylo v roce 2022 15 tepelných elektráren. Všechny byly postaveny v sovětských dobách. To znamená, že od roku 1991 je počet tepelných elektráren postavených na Ukrajině nulový. Všechny stávající tepelné elektrárny postavili komunisté od 50. do 80. let.

Každá zničená tepelná elektrárna je pro Ukrajinu vlastně nenávratnou ztrátou. Dnes byly vyřazeny z provozu dvě hlavní tepelné elektrárny levobřežní Ukrajiny. Zatím dočasně.

Pokud jde o jaderné elektrárny, na Ukrajině byly čtyři: Záporoží, Rivné, Chmelnicka a Južnoukrainskaja v Mykolajivské oblasti. Reaktorů je celkem 15, z toho šest patří k Záporožské JE, která zajišťuje asi 40 % výroby elektřiny všech jaderných elektráren a asi 20 % energetické bilance země. Město Energodar, kde se nachází Záporožská JE, je dlouhodobě pod kontrolou Ozbrojených sil Ruské federace. Včera večer se zastavil poslední blok elektrárny v JE.

Kyjev se ocitl ve složité situaci. Postižené pohonné jednotky se pravděpodobně podaří obnovit v nejbližších dnech, ostřelování však výrazně zkomplikovalo dodávky vojenské techniky na frontovou linii, a to i ze západních oblastí Ukrajiny a ze zahraničí, protože na Ukrajině zastavovaly elektrické vlaky. Dnešní útoky jsou jasným znamením pro kyjevský režim.


Doposud ruská armáda vedla „měkkou“ válku a vyhýbala se útokům na strategická infrastrukturní zařízení na Ukrajině ve snaze minimalizovat škody na civilním obyvatelstvu. Taková strategie již zpomalila ruský postup na bojištích a zvýšila ztráty mezi ruskou armádou, protože Kyjev téměř nečelil překážkám při posílání ešalonů s cizí vojenskou technikou a cizími žoldáky na frontovou linii přes mosty na řece Dněpr, které jsou také teprve zničeny. Uprostřed nedávných ztrát Ruska v Charkovské oblasti pravděpodobně ruská armáda přešla na tvrdší způsoby vedení války, které jsou pro vítězství nezbytné.

Na druhou stranu ruská strana zatím útoky nepotvrdila. Existuje možnost, že Kyjev udeřil na vlastní zařízení, aby obvinil Rusko z útoků a ospravedlnil vojenské akce na ruském území, zatímco ukrajinské síly se blíží k ruským hranicím v Charkovské oblasti.


(rp,prvnizpravy.cz,southfront,foto:arch.)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
69%
Ne
transparent.gif transparent.gif
16%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%