Svátek má: Slavomír

Zprávy

Velikost textu:

Bitva Kataru a Pákistánu o vliv v Afghánistánu teprve začala

Bitva Kataru a Pákistánu o vliv v Afghánistánu teprve začala

Odchod USA a jejich spojenců z Afghánistánu výrazně změnil politickou scénu Afghánistánu. Stávající regionální hráči se podle své staré příručky vrátili na politickou scénu v Afghánistánu, zatímco noví hráči se objevili uprostřed převzetí moci Talibanem.

Ilustrační foto
1. října 2021 - 09:01

Dříve v 90. letech Tálibán podporovaly a uznávaly kromě Pákistánu také Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie. Nyní však Taliban získává podporu mezi protiamerickými aktéry, jako je Čína, Rusko a Írán. Katar se navíc vyvinul ve vlivného aktéra formujícího postamerickou éru stažení se z Afghánistánu.

Vliv Kataru v Afghánistánu nabral na obrátkách, když v roce 2013 začal hostit politickou kancelář Talibanu . Katar, podporovaný Spojenými státy, převzal zprostředkovatelskou roli při kontaktu s Talibanem. Od té doby hraje Katar klíčovou roli při usnadňování mírového dialogu, který vyústil v dohodu mezi USA a Talibanem v roce 2020. I během mezinárodního evakuačního úsilí , které vedlo k největšímu evakuaci lidí v historii světa, hrál Katar nepostradatelnou roli tranzitního uzlu.

Katar si během let na této politické scéně vytvořil prostor pro sebe. Vzhledem k tomu, že Taliban nyní ovládl celou zemi, Katar si i nadále udržuje svůj vliv na skupinu. Katarský ministr zahraničí, šejk Mohammed bin Abdulrahman Al Thani, byl jediným zahraničním hodnostářem na vysoké úrovni, který navštívil Afghánistán od převzetí vlády Talibanem. Al Thani  navštívil Kábul po zprávách o vnitřní roztržce mezi členy Talibanu. Tyto zprávy o vnitřních rozbrojích také vedly pákistánského šéfa špionů k návštěvě Kábulu před návštěvou Al Thaniho. Návštěva šéfa špionáže byla katalyzátorem vzniku kabinetu Talibanu, který sesadil vůdce Talibanu mullu Abdula Ghaní Baradara na místo zástupce a dostal do vedení většinu zastánců tvrdé linie. Baradar do značné míry chyběl na politické scéně až do návštěvy katarského ministra zahraničí.


To předznamenává vývoj nové velké regionální hry v Afghánistánu, protože Taliban je poznamenán vnitřními rozbroji a zdá se, že se vnitřně tříští. Uprostřed roztržky mezi vůdci Talibanu soutěží Katar a Pákistán o větší vliv nad Talibanem. Pákistán poskytuje Talibanu vojenská bezpečná útočiště téměř dvě desetiletí, zatímco Katar jim poskytuje politickou podporu a prostor pro dialog. Zastánci tvrdé linie uvnitř Talibanu, kteří se v Pákistánu těšili bezpečnému útočišti, byli spřízněni s Pákistánem. Po nedávné roztržce to však vypadá, že umírnění, kteří vedli politickou frakci v Dauhá, se pravděpodobně s Katarem více sblíží.

Politickou reprezentaci a jednání se Spojenými státy vedl Baradar, vůdce, který byl dříve uvězněn v Pákistánu za snahu o usmíření s tehdejším afghánským prezidentem Hamidem Karzaiem. Baradar byl propuštěn na žádost bývalého prezidenta Donalda Trumpa v roce 2018. Baradarova frakce v Talibanu je ve srovnání s ostatními zastánci tvrdé linie relativně umírněná. Od té doby je Baradar politicky blíže Kataru a distancoval se od Pákistánu.

Jelikož se Katar snaží pokračovat v angažmá v Afghánistánu, aktivně se také snaží přivést na hřiště další aktéry, aby posílil svou sféru vlivu. Katar nejednal pouze s Indií a pokoušel se usnadnit dialog mezi Dillí a Talibanem, ale také navázal spolupráci s Tureckem, aby zvýšil svou roli, ačkoli Turecko se více snažilo zajistit, aby turkické skupiny v zemi měly větší roli ve vládě Talibanu.
Role Kataru v Afghánistánu by však neměla být vnímána izolovaně od jeho větší velké strategie na Blízkém východě . Katar a Turecko si v regionu vybírají své sféry vlivu, přičemž Turecko se snaží být jako panislámský vůdce sunnitského muslimského světa a Katar se snaží rozšířit svůj vliv, aby zpochybnil vliv Saúdské Arábie. Dokázal to podporou Muslimského bratrstva, které Saúdové a Emiratis vnímají jako ideologického konkurenta. Katar to dělá právě tím, že podporuje Taliban v Afghánistánu.

Od znovuobjevení Talibanu v roce 2003 Saúdská Arábie v Afghánistánu do značné míry chyběla. Zatímco Rijád posunul své politické priority a upřednostnil domácí problémy před exportem extremismu, pákistánský zvláštní vztah se Saúdskou Arábií a rostoucí vliv Kataru v Afghánistánu by Saúdy mohl přivést zpět do země.

Před kolapsem demokratického experimentu v Afghánistánu byl Katar jednou z mála zemí bez velvyslanectví v Kábulu. Katarská diplomatická mise byla umístěna v kábulském hotelu Serena. Skvělá hra mezi Katarem a Pákistánem a plynutí času ukáže, zda Katar zůstane hostem v hotelu Serena, nebo se stane významným hráčem postamerického Afghánistánu.

(rp,prvnizpravy.cz,nationalinterest,foto:arch.)