Svátek má: Emanuel

Zprávy

Velikost textu:

Biden označil svou návštěvu Saúdské Arábie za důležitý krok proti Rusku

Biden označil svou návštěvu Saúdské Arábie za důležitý krok proti Rusku

Americký prezident Joe Biden uvedl, že jeho cesta do Saúdské Arábie v rámci blízkovýchodního turné, které se uskuteční od 13. do 16. července, hraje důležitou roli z hlediska konfrontace Washingtonu s Moskvou a Pekingem.

Joe Biden, americký prezident
10. července 2022 - 10:30

„Bezpečnější a jednotnější Blízký východ prospívá Američanům v mnoha ohledech. Jeho vodní cesty jsou klíčem ke globálnímu obchodu a dodavatelským řetězcům, na které se spoléháme. Jeho energetické zdroje jsou životně důležité pro zmírnění dopadu ruské války na Ukrajině na globální dodávky,“  napsal americký prezident v sobotu pro The Washington Post.

„Vím, že mnozí nesouhlasí s mým rozhodnutím jet do Saúdské Arábie,"  zdůraznil prezident. Tato cesta je však podle něj důležitá ze strategického hlediska.

„Mým úkolem jako prezidenta je udržet naši zemi silnou a bezpečnou. Potřebujeme čelit ruské agresi, zajistit, že jsme v nejlepší pozici k vítězství proti Číně, a pracovat na podpoře stability v důležité oblasti světa. Abychom těchto cílů dosáhli, musíme jednat přímo se zeměmi, které mohou tento výsledek ovlivnit. Saúdská Arábie je jednou z těchto zemí,"  říká Biden.

Vztahy mezi USA a Saúdskou Arábií eskalovaly od atentátu na novináře Džamála Chášukdžího v roce 2018 , který byl známý svými kritickými články o politice Rijádu. Od roku 2017 žil ve Spojených státech amerických, kde spolupracoval s The Washington Post. Chášukdží zmizel 2. října 2018 po návštěvě saúdskoarabského generálního konzulátu v Istanbulu. Dne 20. října téhož roku saúdské úřady oznámily, že novinář byl v důsledku konfliktu zabit v budově diplomatické mise.V únoru 2021 zveřejnil Úřad ředitele Národní zpravodajské služby Spojených států zprávu o vraždě novináře. Saúdskoarabský korunní princ Mohammed bin Salman Al Saud podle americké strany operaci schválil, protože novináře viděl jako hrozbu. Americká administrativa oznámila vízové sankce proti 76 subjektům království, o kterých se předpokládá, že vyhrožovali disidentům v zahraničí a objevili se v případu vraždy Chášukdžího. V Rijádu byly závěry Washingtonu kategoricky odmítnuty. Biden během své kampaně ve světle vraždy novináře slíbil, že ze Saúdské Arábie udělá „darebácký stát“.

Turné na Blízký východ, v rámci kterého americký vůdce navštíví Izrael, Západní břeh Jordánu a Saúdskou Arábii, se uskuteční, jak již dříve Bílý dům oznámil, ve dnech 13. až 16. července. Jak informoval list The New York Times, během návštěvy Saúdské Arábie hodlá americký vůdce obnovit vztahy mezi oběma zeměmi. Noviny také uvedly, že cílem návštěvy bude pokus o snížení cen ropy tváří v tvář pokusům Washingtonu izolovat Rusko kvůli situaci kolem Ukrajiny.

Koordinátor strategické komunikace Rady národní bezpečnosti Bílého domu John Kirby ve čtvrtek na tiskové konferenci řekl, že Biden plánuje během návštěvy uspořádat bilaterální setkání s králem Salmánem bin Abdulazizem Al Saudem , přičemž se očekává, že se jednání zúčastní také korunní princ. království, Mohammed bin Salman Al Saud.

Západní tisk na jaře uvedl, že korunní princ Saúdské Arábie odmítl s Bidenem telefonovat, když se Bílý dům pokusil zorganizovat tento rozhovor poté, co Rusko zahájilo speciální vojenskou operaci na Ukrajině.


(rp,prvnizpravy.cz.radaily,foto:arch.)


Je v pořádku, že na budově Národního muzea v Praze visí ukrajinská vlajka?

Ano
transparent.gif transparent.gif
41%
Ne
transparent.gif transparent.gif
59%